کد مطلب:  59717 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شش سال بعد از درگذشت بیت الله عباسپور

شش سال بعد از درگذشت بیت الله عباسپور

در تاریخ بدنسازی و پرورش اندام ایران، نام بیت الله عباسپور از نامهای درخشان تاریخ این مسابقات است؛ مردی که تابوی مسترالمپیا را برای ورزشکاران ایرانی شکست.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دنیس جیمز بدنساز آمریکایی درباره اش گفته است:« اولین بار که بیتو را دیدم در آلمان بود. سال 2012 که او به دلیل مشکلات ویزا وبلیط هواپیمایش یک ساعت قبل از مسابقات به محل رقابت ها رسید. آن رقابت اولین رقابت حرفه ای بیت الله عباسپور بود و به یاد دارم صبح مسابقه بود که با هم صحبت کردیم. به او گفتم که بدن بسیار زیبایی دارد . بدن بیت الله واقعا مرا به خود جلب کرد. استعداد بدنی زیادی داشت. فرم زیبای بدنش به خوبی روی سکو خودنمایی می کرد.»

در آن سال و در رقابتهای  فیبو پاور آلمان، عباسپور عنوان چهارمی را از آن خود کرد و دوران افتخارات او در بدنسازی حرفه ای از همان زمان شروع شد.

عباسپور در بیستم اسفند 1358 در شهر یاسوکند واقع در بیجار متولد شده بود. تنها دو سال داشت که بسان بسیاری از حنگ زدگان غرب کشور به همراه خانواده‌اش از بیجار به ماهدشت کرج مهاجرت کرد. فوتبال نخستین رشته ای بود که عباسپور به آن پرداخت اما مصدومیت سبب دور ماندن او از فوتبال شد و از آن به بعد به تمرین با وزنه روی آورد.

در 16 سالگی به پیشنهاد عموی خود به باشگاه بدنسازی رفت و به سرعت به دلیل داشتن بدنی ورزیده و عضلانی مورد توجه حسین حسینی مربی باشگاه قرار گرفت. در همان سال با هدایت عباس مهدوی مربی خود، مقام قهرمانی مسابقات پرورش اندام جوانان کرج را کسب کرد.

 پنج سال بعد و در 1379 او برای نخستین بار در مسابقات کشوری ( به میزبانی اصفهان) شرکت کرد و در وزن 70 کیلو به مقام دوم مسابقات دست یافت.

سه سال بعد، عباسپور برای نخستین بار طعم قهرمانی ایران را چشید و در مسابقات قهرمانی کشوری و انتخابی تیم ملی در وزن 70 کیلو مقام اول را از آن خود کرد. به این ترتیب جواز حضور در رقابتهای جهانی IFBB  در مومبای( هندوستان)را به دست آورد. در آن رقابتها عباسپور در وزن 70 کیلو مقام اول را به خود اختصاص داد. دومین حضور او در این رقابتها مربوط به سال 1384 و رقابتهای شانگهای چین بود که نماینده کشورمان به عنوان سومی رقابتها دست یافت. در این مسابقات او در وزن 75 کیلو شرکت کرد.

شش سال بعد از درگذشت بیت الله عباسپور
شش سال بعد از درگذشت بیت الله عباسپور

طی سالهای 1386 تا 1389 عباسپور سه عنوان قهرمانی در آسیا و یک عنوان قهرمانی جهانی کسب کرد. عناوین آسیایی او در رقابتهای 2007 چین، 2008 هنگ کنگ و 2010 تهران به دست آمد و قهرمانی او در رقابتهای جهانی IFBB   در منامه بحرین.

بیت الله از سال 1391 وارد عرصه حرفه ای شد و کم کم به بیتو ملقب شد. در همان سال در مسابقات مستر اروپا( اسپانیا) عنوان سومی را از آن خود کرد. عباسپور در سال 2012 نخستین ایرانی لقب گرفت که در مسترالمپیا حضور پیدا کرد و با کسب عنوان هفدهمی مشترک، جایزه 2 هزار دلاری رقابتهای لاس وگاس را از آن خود کرد.

یک سال بعد قهرمان نوردیک پرو (فنلاند) شد و  در همان سال مجددا در مسابقات مستر المپیا در نِوادا حضور یافت. او این بار نیز عنوان هفدهمی مسابقات را به خود اختصاص داد. در همان حال تحصیل را هم ادامه داد و در رشته حقوق قضایی به تحصیل پرداخت.

بعد از آن نیز عباسپور در رقابتهای مختلفی شرکت کرد. از جمله آرنولد کلاسیک (برزیل)، سوپر نمایش اروپا، مسابقات حرفه‌ای نیویورک و رقابتهای حرفه‌ای تامپا، رقابتهای  مسترالمپیا ردهٔ بدنسازان 212 پوندی و  گرند پریکس سئول. عباسپور در تمامی این مسابقات در سال 2014 حضور پیدا کرد و در حالی که انتظار می رفت، افتخارات دیگری در انتظار او باشد، بیماری التهاب رگ، زندگی او را دگرگون کرد.

بیماری او را از ورزش دور کرد و هرچند صحبتهای فراوانی درباره تشکیل کمپین برای حمایت مالی از او به گوش رسید، اما درمان او محقق نشد و سرانجام روز سه شنبه 3 شهریور 1394 عباسپور در بیمارستان آتیه از دنیا رفت.

پایان یک زندگی کوتاه و پرافتخار.

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره شش سال بعد از درگذشت بیت الله عباسپور فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شش سال بعد از درگذشت بیت الله عباسپور» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید