کد مطلب:  61545 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سنت های عجیب سال نو میلادی

سنت های عجیب سال نو میلادی

مردم سراسر جهان برای جشن های سال نو میلادی سنت و آداب مخصوص خود را دارند که هدف از آن ها داشتن یک سال خوب و اقبال و شانس در سال پیش رو می باشد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سنت ها و خرافات سال نو میلادی:

مردم در سراسر جهان برای جشن‌های سال نو میلادی سنت‌های مختلفی دارند. سنت هایی که در ظاهر بسیار عجیب و غریب هستند اما ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این کشور ها دارند. رسم و خرافاتی مانند شکستن بشقاب، خوردن انگور و پوشیدن لباس خرس مانند که همگی این سنت ها نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده اند.
سنت‌های سال نو در تمامی ملت ها و تمامی تقویم ها از قبیل شمسی و قمری و میلادی و حتی چینی  نیز وجود دارد و این سنت ها با وجود عجیب بودن در نگاه اول عمدتا برای داشتن یک سال خوب در پیش رو و اقبال بهتر است.

حال به معرفی برخی از سنت های معروف می پردازیم:

دانمارک، شکستن بشقاب:

در کشور دانمارک سنت بر  این است که پس از نیمه شب سال نو میلادی برای اینکه شانس و اقبال در طول سال همراهشان باشد یک بشقاب می کنند.

شکستن بشقاب در شب سال نو، دانمارک
شکستن بشقاب در شب سال نو، دانمارک

 

برزیل، خوردن عدس:

در کشور برزیل رسم بر این است که در شب سال نو میلادی خوراکی تهیه شده از عدس می خورند. در فرهنگ کهن این کشور عدس نماد پول و ثروت است و خوردن آن در شب سال نو سبب می شود شانس و اقبال در سال جدید به سمت شما روانه شود.

خوردن خوراک عدس ، برزیل
خوردن خوراک عدس ، برزیل

 

ایالات متحده آمریکا، توپ کریستالی:

مراسم اصلی سال نو که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند در میدان تایمز شهر نیویورک انجام می شود و تمام کسانی که در این میدان جمع می شوند منتظر پایین آمدن یک توپ کریستالی معروف در این منطقه هستند و با شمارش معکوس در هنگام تحویل سال و راس ساعت 12 شب به جشن و پایکوبی می پردازند.

توپ کریستالی میدان تایمز
توپ کریستالی میدان تایمز

 

اسپانیا، خوردن 12 انگور:

در هنگام تحویل سال در کشور اسپانیا مردم این کشور بر روی یک میز یک ظرف انگور و یک زنگ قرار می دهند و راس ساعت 12 شب سال نوف این زنگ 12 بار به صدا در می آید و در بازه زمانی میان دو زنگ متوالی یک حبه انگور توسط تمامی اسپانیایی ها خورده می شود. اسپانیایی ها معتقداند که با خوردن این 12 حبه انگور در 12 ماه آینده شانس و اقبال همراه آن ها خواهد بود.

خوردن 12 انگور در شب سال نو، اسپانیا
خوردن 12 انگور در شب سال نو، اسپانیا

 

رومانی، پوشیدن لباس خرس

در کشور رومانی در شب سال نو میلادی رسم بر این است که مردم برای بیرون راندن ارواح پلیئد و خبیث لباسی از پوست خرس بر تن می کنند. در اغسانه های ملی و باستانی این کشور، خرس از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار بوده است و از آن تحت عنوان محافظ مردم و شفا دهنده بیماران یاد می شود.

پوشیدن لباس خرس
پوشیدن لباس خرس

 

ژاپن و کره جنوبی، به صدا درآوردن زنگ و ناقوس

در کشور های آسیای شرقی مانند کره جنوبی و ژاپن در هنگام آغاز سال نو میلادی زنگ ها و ناقوس ها را به صدا در می آورند. مثلا در کشور ژاپن 108 بار زنگ ها به صدا در می آیند و سر وو صدای زیادی را در ساعت 12 شب به پا می کنند. علت انتخاب 108 زنگ این است که بر اساس اعتقادات بودایی انسان 108 خواسته دنیوی مانند خشم و غضب و شهوت و ... دارد که سبب دوری ما از راه رسیدن به سعادت و خوشبختی نهایی خواهد شد و هر زنگ و ناقوس که به صدا در می آید یکی از این خواسته ها و نمایلات شیطانی را از میان می برد.

به صدا درآوردن ناقوس در ژاپن و کره جنوبی
به صدا درآوردن ناقوس در ژاپن و کره جنوبی

 

آفریقای جنوبی، دور انداختن مبل 

در شهر ژوهانسبورگ پایتخت کشور آفریقای جنوبی، مردم سال نوی خود را با وسایل و اشیایی که دیگر نیازی به آن ها ندارند آغاز نمیکنند. نکته جالب این است که آن ها فرآیند دور انداختن وسایل خود را با مبلمان قدیمی و پرتاب آن ها از پنجره آغاز می کنند!

دور انداختن مبلمان، آفریقای جنوبی
دور انداختن مبلمان، آفریقای جنوبی

 

آمریکای جنوبی، راه رفتن با چمدان های خالی

در منطقه آمریکای جنوبی و برخی کشور های لاتین در شب سال نو افرادی با چمدان های خالی در خیابان ها شروع به قدم زدن می کنند. آن ها بر این باورند که راه رفتن با چمدان خالی به این مهنی است که سالی با ماجراجویی و هیجان در پیش خواهند داشت.

راه رفتن با چمدان خالی، آمریکای لاتین
راه رفتن با چمدان خالی، آمریکای لاتین

 

نظر خود را درباره «سنت های عجیب سال نو میلادی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید