مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  71486 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نقد و معرفی سریال مترجم با نگاهی به شخصیت های فیلم

نقد و معرفی سریال مترجم با نگاهی به شخصیت های فیلم

سریال" مترجم" در ژانر اجتماعی و راز آلود محصول سال ۱۴۰۰ نخستین اثر "بهرام توکلی"نویسنده ،فیلمنامه نویس و کارگردان ایرانی است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شنبه ۱۸ شهریور۱۴۰۲
مرجان دلپسند

سریال مترجم

سریال مترجم
سریال مترجم

سریال" مترجم" در ژانر اجتماعی و راز آلود محصول سال ۱۴۰۰ نخستین اثر "بهرام توکلی"نویسنده ،فیلمنامه نویس و کارگردان ایرانی است که از شبکه نمایش خانگی نماوا منتشر شد. این سریال در۱۳ قسمت ۵۰ دقیقه ای تهیه شده است .

شخصیت و بازیگران سریال

از ابتدای شروع سریال با شخصیت غزاله (مهتاب ثروتی)اشنا می شویم . وی شخصیت محوری داستان و روایتگرحوادث و رویدادهاست،روبرو می شویم. از همان ابتدای سریال در قسمت اول با نگاهی به دیزاین اتاق و اکسسوری های خاص اتاق این شخصیت می توان به ذهنیت و درگیری های ذهنی او پی برد .دختری که بیشتر اوقات تنهاست وبه جای صحبت با اطرافیان و افراد خانواده اش بیشتر باخودش صحبت می کند و درذهنش حوادث و ارتباط اطرافیانش با مرگ مشکوک برادرش مرتضی را تحلیل می کند.

شخصیتی که دارای یک خواهر به نام پریسا ویک برادر بزرگتر از خودش به نام مرتضی است.خواهرش مشاور و روانشناس است. مرتضی برادرمرحومش نیز نویسنده کتاب های روانشناسی و انگیزشی بوده است که به تازگی و به طرز مشکوکی جان خود را از دست داده است .

غزاله هم دانشجوی مترجمی زبان است و قرار است به عنوان مترجم در یک شرکت مشغول به کار شود. امادرهمین ابتدای کارجدیدش به عنوان مترجم با مصائب و مشکلاتی روبرو می شود.درهمان ابتدای کار پیامک های مشکوکی برای او و داود شوهرخواهرو برخی دیگر از اعضای خانواده اش ارسال می شود که همگی به این سوال ختم می شود که آیا مرتضی زنده است یا خیر؟

یا اینکه مرگ وی تصادفی ساختگی بیش نبوده است .یکی دیگر از شخصیت های این فیلم مهندس با بازی "صابر ابر" یکی از طرفداران پرو پاقرص کتاب های مرتضی است و خط به خط کتاب های او را در کالبد وجودش جای داده است و در تمام لحظات زندگیش ارتباط تنگاتنگی با آنها دارد.شخصیتی که در یک شرکت با مرتضی همکار بوده است .شخصیتی که گویا ارتباط نزدیکی با مرتضی داشته است و حتی شناخت کاملی هم از افرادخانواده وی دارد.

ناهید یکی دیگر از شخصیت های داستان است که به واسطه راهنمایی و مشورت با ناهید با بازی "پانته آ پناهی ها" و همسر برادر مرحومش می باشد.بلکه به عنوان واسطه وی با "مهندس پیمان" به عنوان متقاضی کار در شرکت وی دیدار می کند. دیداری که ازهمان ابتدا ناخوشایند است و ذهنیت غزاله را نسبت به این شخصیت به عنوان قاتل یا یکی از مسببین قتل برادرش تغییر می دهد. پریسا با بازی "مارال بنی آدم" نیز یکی از شخصیت هایی است که در زمان حیات برادرش مرتضی به عنوان مشاور و روانشناس حضور داشت و مخفیانه به آزمایش های بر روی کارگران کارخانه انجام می داد .

سکانس هایی از سریال مترجم
سکانس هایی از سریال مترجم

آزمایش های روانشناختی نتایج ناخوشایندی بر برخی از کارگران کارخانه می گذارد.تاجایی که برخی از آنها پس از انجام این آزمایش‌ها دست به خودکشی می زنند. اما درنهایت بازماندگان این کارگران هستندکه برای انتقام به داستان فیلم اضافه می شوند.بدون آنکه اندک اشاره ای به اتفاقات رخ داده بنماید و تنها درقالب دیالوگ بیان می شوند. شروع داستان این سریال درابتدا بسیارجذاب بوده و روند تند و تیزی داشت .اما بعد از گذشت چندقسمت به صورت یکنواخت ادامه پیدا می کند. تاجایی که اگر راوی داستان که همان شخصیت محوری فیلم است ،به توضیح حوادث و رویدادها در فیلم را توضیح ندهد،شایدمخاطب نتواند ارتباط کاملی با شخصیت‌ها وحوادث فیلم برقرار نماید.

به عبارتی شخصیت هایی که در هر قسمت به سریال اضافه می شوند،نیز انگار بخش جدایی ازحوادث و رویدادهای آن دارند و هرکدام راه خود را می روند.به حدی که اگر از داستان فیلم حذف شوند، هم تاثیری در روند داستان فیلم ندارند. پایان سریال نیز پایان مشخصی ندارد . به عبارتی دیگر در این سریال هر کدام از شخصیت‌ها آمدند و هر کدام به میزان تاثیر و نقش خود در قتل مرتضی اشاره ای کردند و بدون اینکه پاسخ سوالات خود را بگیرند ،از داستان فیلم خارج می شوند.

از دیگربازیگران این سریال می توان به مهرانه مهین ترابی درنقش مادر مرتضی ، مجتبی پیرزاده درنقش همسر پریسا ، سولماز غنی، سیناشفیعی ،محمدرضا مالکی و ... اشاره نمود.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره نقد و معرفی سریال مترجم با نگاهی به شخصیت های فیلم فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نقد و معرفی سریال مترجم با نگاهی به شخصیت های فیلم» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید