کد مطلب:  64115 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آغاز سرشماری و شناسایی مهاجران افغان در ایران

آغاز سرشماری و شناسایی مهاجران افغان در ایران

وزیر کشور در پی موج اخیر ورود مهاجران افغان به ایران اعلام کرد که سرشماری و شناسایی همه مهاجران افغان به طور جدی در دستور کار این وزارت خانه قرار گرفته است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایرنا،  احمد وحیدی، وزیر کشور روز پنجشنبه در حاشیه نشست کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی  در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: بعد از فجایعی که آمریکا در افغانستان به بار آورد و مشکلات فروانی که برای مردم این کشور ایجاد کرد و حکومت جدیدی که شکل گرفت، ما با حجم گسترده‌ای از مهاجرت مردم افغان به سمت مرزهای کشورمان روبرو شدیم. 

وی همچنین  ادامه داد: مردم افغانستان در پی این اتفاق با مشکلات فراوان روبرو شدند که از ترس برخی از آنها به ناچار به سمت مرزهای ایران آمدند و جمهوری اسلامی را نقطه امنی برای خود می دانستند و تلاش کردند تا خود را به جای امن برسانند؛ از طرفی برخی به لحاظ اقتصادی دچار فروپاشی شدند و همه دارایی‌های خود را دست رفته دیدند و ما با موج زیادی از حرکت مردم افغانستان به مرزهای ایران روبرو شدیم.

وحیدی اضافه کرد: از مردم افغانستان درخواست کردیم وارد ایران نشوند و در داخل مرزهای کشور خود باشند و اگر کمک‌هایی لازم است که انجام شود، حال از طرف دولت‌های همسایه یا نهادهای بین‌المللی در خارج از مرزها به آنها رسانده شود اما گروه‌های زیادی از مردم افغانستان وارد مرز ایران شدند و ما به لحاظ مسائل انسانی نمی‌توانستیم و حتی در آموزه های ما نیست که برخوردهای تند داشته باشیم.

وزیر کشور با تاکید بر لزوم شناسایی و سرشماری اتباعی که اخیرا به کشور وارد شده اند خاطر نشان کرد: مسأله کنونی شناسانی مهاجران افغان به داخل مرزهای ایران است که این اقدام بسیار مهمی محسوب می‌شود؛ به ویژه اینکه جمهوری اسلامی ایران راهبرد و استراتژی‌ها و برنامه هایی درباره مسایل مختلف اقتصادی دارد که نشناختن آنها هم برای ما و هم برای مهاجران افغان مشکل ایجاد می‌کند.

وزیر کشور در پی موج اخیر ورود مهاجران افغان به کشور اعلام کرد که ضرورت دارد تا شناسایی گسترده‌ای از همه مهاجران افغانی به ایران داشته باشیم زیرا برخی با روادید وارد شدند، اما ممکن است باطل شده باشد و با ابطال آن همچنان در ایران باشند. برخی در کشور مشغول کار شدند و مجاز هستند اما محل خود را تغییر دادند و از این منظر تعادل جمعیتی مشخص نیست.

در پایان وزیر کشور تاکید کرد: با دفاتر خدمات دولت و پلیس به اضافه 10 هماهنگی شده است و مهاجران افغان باید به این دفاتر مراجعه کنند تا بتوانیم با سرشماری گسترده و دقیق درباره نحوه ارایه خدمات‌ و ساماندهی آنها به موقع عمل کنیم. بنابراین از همه مهاجران افغانی و همه اتباع دیگری که در ایران هستند به طور جدی خواستاریم تا در مهلت اعلام شده مراجعه کنند. اما اگر به هردلیلی مراجعه نکنند از دید ما این امکان وجود دارد که مهاجر تلقی نشوند و حتی ناچار می شویم سختگیرانه رفتار کنیم.

: برای دریافت مشاوره درباره آغاز سرشماری و شناسایی مهاجران افغان در ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آغاز سرشماری و شناسایی مهاجران افغان در ایران» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید