کد مطلب:  61894 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ساخت لنت های دوستدار محیط زیست در ایران

ساخت لنت های دوستدار محیط زیست در ایران

یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به تولید یک نوع ماده اصطکاکی دوستدار محیط زیست برای ساخت لنت های ترمز خودرو شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از مهر، آیدا معزی‌پور، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اعلام رسمی خبر تولید ماده اصطکاکی دوستدار محیط زیست که قابلیت استفاده در فرآیند تولید انواع لنت های ترمز را دارد؛ با اشاره به مراحل تحقیقاتی در این پروژه گفت: در بخش اول، تحقیقاتی در زمینه امکان استفاده از مواد لیگنوسلولزی در ساخت لنت ترمز و آزمون‌های مربوطه انجام شد که از سال 1387 تا 1395 به طول انجامید و نمونه مواد اصطکاکی برای ساخت چند دست لنت مورد استفاده قرار گرفته و از نظر کیفی، تایید شده است.

معزی پور در ادامه افزود: در بخش دوم، تحقیقاتی در جهت بهینه‌سازی فرمولاسیون در راستای حفظ محیط زیست و حذف مواد مضر، با توجه به مواد در دسترس و قابل تامین از منابع داخلی انجام شد. در این بخش جهت رعایت قوانین جدید زیست‌محیطی و کاهش قیمت تمام‌شده، مس، از فرمولاسیون حذف شده و کلیه آزمون‌های مورد نیاز، روی نمونه‌های ساخته‌شده انجام شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:  این بخش تحقیق از سال 1397 تا 1399 به طول انجامید و طی آن، گروه محقق موفق به ارائه ترکیب مواد اصطکاکی فاقد مس و پنبه نسوز که نوعی ماده سرطان‌زا است، شدند که تمام ویژگی‌های آن در حدود مجاز و مطلوب استاندارد است، هیچ صدایی در زمان ترمزگیری ایجاد نمی‌کند و افت ضرایب اصطکاک آن در دمای بالا مناسب بوده است.

وی با اشاره به اقتصادی بودن این فرمولاسیون نسبت به نمونه های خارجی گفت: قیمت تمام‌شده فرمولاسیون نیز محاسبه و مشخص شد با وجود کیفیت بسیار مناسب، قیمت تمام‌شده مواد اصطکاکی از نمونه‌های مشابه خارجی، ارزان‌تر است.

معزی پور در پایان به کمک های مالی و تسهیلات اعطای از سوی دستگاه های مختلف اشاره کرد و خاطر نشان کرد: قیمت تمام‌شده فرمولاسیون نیز محاسبه و مشخص شد با وجود کیفیت بسیار مناسب، قیمت تمام‌شده مواد اصطکاکی از نمونه‌های مشابه خارجی، ارزان‌تر است. 

: برای دریافت مشاوره درباره ساخت لنت های دوستدار محیط زیست در ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ساخت لنت های دوستدار محیط زیست در ایران» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید