مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  61847 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
رونمایی از پوستر جشنواره هنر های تجسمی فجر

رونمایی از پوستر جشنواره هنر های تجسمی فجر

صبح امروز در مراسمی از پوستر چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با طراحی مسعود نجابتی رونمایی شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ستاد خبری چهارمین جشنواره هنر های تجسمی، در مراسمی امروز 28 دی 1400 از پوستر چهاردهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر رو نمایی شد.

مسعود نجابتی هنرمند طراح گرافیک درباره طراحی پوستر جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: این پوستر در دسته‌بندی پوسترهای تایپوگرافی قرار می‌گیرد و نوشتار علاوه بر رسالتی که بر عهده دارد با تبدیل شدن به یک فرم متناسب با محتوا در ترکیب بندی پوستر به عنوان یک اثر تجسمی مستقل و با هویت، سعی بر برقراری ارتباط لازم و ماندگاری در ذهن مخاطب را دارد.

پوستر چهاردهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر
پوستر چهاردهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر

 

نجابتی درباره طراحی حروف این پوستر افزود: اصولاً در این موارد که حروف در قامتی مستقل و متفاوت در صفحه ظاهر می‌شود، بیان تصویری آن تقویت و ویژگی و امتیاز دیگری برای نوشته هم محسوب می‌شود. به عبارتی اثر تایپوگرافی هم خوانده می‌شود و هم دیده می‌شود؛ به اعتبار استفاده از نمادهای الفبایی، حداقل برای مخاطبان خاص خواناست و بر حسب برخورداری از ریخت و فرمی خاص، یک تصویر است. همچنین این قیافه خاص به نوشته تشخص می‌دهد و این تشخص منطبق بر منطقی ست که از ماهیت هنرهای تجسمی اخذ شده و برای مخاطب معنا پیدا می‌کند و یک رابطه ارگانیک با محتوا ایجاد می‌شود.

طراح پوستر چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ادامه گفت: بسیاری اوقات به دلیل گستردگی و یا پیچیدگی موضوع، اتخاذ این شیوه بهترین گزینه برای نیل به مقصود است. آنگاه که قرار است قلمرو وسیع و گوناگونی هنرهای تجسمی را در یک کادر محدود نمایش داد، توسل به مبانی هنرهای تجسمی و استفاده از فرم‌های آشنای خط، نقطه و سطح و اشکال هندسی چون مربع و دایره و مثلث و رنگ‌های اصلی و بافت که در همه هنرهای تجسمی به نوعی حضور دارند و فصل مشترک همه رشته‌ها هستند آن هم در قالب کلمه فجر که اسم و هویت این جشنواره است، تا حد زیادی توقعاتی را که از یک پوستر می‌رود برطرف نماید.

نجابتی که طراحی پوستر جشنواره های دوره های پیشین هنرهای تجسمی فجر را در کارنامه خود دارد، افزود: هر چند این اتفاق را قبل‌تر هم در طراحی پوستر فجر تجربه کرده‌ام ولی سعی کردم در تکمیل کار قبلی نسخه دیگری از ظرفیت و قابلیت‌های خط فارسی را در قالب فرم‌های هندسی بررسی و نمایش دهم و تا حدود زیادی به سادگی و اختصار در طراحی کلمه با استفاده از حداقل عناصر بصری برسم.

در پایان لازم به ذکر است که چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در حال حاضر در مرحله دریافت حضوری آثار در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا می باشد. جشنواره هنرهای تجسمی فجر روز جمعه 15بهمن 1400در فرهنگستان هنر نمایش فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره رونمایی از پوستر جشنواره هنر های تجسمی فجر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رونمایی از پوستر جشنواره هنر های تجسمی فجر» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید