کد مطلب:  64193 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پایان لیگ کنفرانس اروپا و قهرمانی شاگردان مورینیو

پایان لیگ کنفرانس اروپا و قهرمانی شاگردان مورینیو

رقابتهای لیگ کنفرانس اروپا را می توان لیگ دسته سوم فوتبال اروپا دانست؛ لیگی که اولین دوره آن با قهرمانی رم به پایان رسید.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- لیگ کنفرانس اروپا از 14 سپتامبر 2021 رسما آغاز شد. البته دور مقدماتی این مسابقات از 6 جولای تا 26 آگوست سال گذشته برگزار شده بود تا تیمهای برگزیده برای حضور در مرحله گروهی مسابقات انتخاب شوند. لیگ کنفرانس مخصوص بهترین تیمهای لیگ کشورهای اروپایی است که جواز حضور در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را به دست نیاورده اند. همین نشان دهنده سطح این لیگ است؛ برای مثال در کشوری مثل انگلیس شش تیم برتر راهی لیگ قهرمانان و لیگ اروپا می شوند و نماینده این کشور در لیگ کنفرانس تیمی است که نمی توان آن را در شمار قدرتهای فوتبال جزیره دانست. شرایط در سایر کشورها نیز چنین است.

به این ترتیب 136 تیم از سراسر اروپا برای حضور در این مسابقات آماده شدند. مرحله حذفی قبل از دور گروهی در چهار مرحله برگزار شد و سرانجام 32 تیم برگزیده این مسابقات در هشت گروه چهار تیمی رقابتهای خود را برگزار کردند. در پایان دور گروهی دو تیم برتر هر گروه راهی مرحله بعد شدند و شانزده تیم مرحله حذفی را آغاز کردند. در ابتدا تیمهای دوم هر گروه به مصاف تیم هایی رفتند که در لیگ اروپا در گروههای خود سوم شده بودند و به این رقابتها سقوط کردند.

نتایج این مرحله به شرح زیر بود:

لستر( انگلیس) 7-2 راندرز( دانمارک)

آیندهوون( هلند) 2-1 مکابی( اسرائیل)

بودو گلیمت( نروژ) 5-1 سلتیک( اسکاتلند)

ویتسه( هلند) 3-2 راپید وین( اتریش)

پارتیزان( صربستان) 3-1 اسپارتا پراگ( چک)

اسلاویا پراگ( چک) 6-4 فنرباغچه( ترکیه)

مارسی( فرانسه) 6-1 قراباغ( آذربایجان)

پائوک( یونان) 2-2 میتیلند( دانمارک)؛پائوک در ضربات پنالتی (5-3) برنده شد.

با انتخاب هشت تیم برتر این مرحله، تیمهای اول گروهها نیز به جمع تیمهای صعود کننده اضافه شدند تا مرحله یک هشتم نهایی رقابت ها را برگزار کنند. در مرحله یک هشتم نهایی چنین نتایجی رقم خورد:

لستر (3-2) رمس( فرانسه)

ایندهووون(8-4) کپنهاگن( دانمارک)

بودو گلیمت(4-3) آزد آلکار( هلند)

رم( 2-1) ویتسه( هلند)

فاینورد(8-3) پارتیزان( صربستان)

اسلاویا پراگ( 7-5) لاسک( اتریش)

مارسی(4-2) بازل( سوییس)

پائوک(3-1) خنت( بلژیک)

از نکات جالب این بود که از بین هشت تیم لیگ اروپا که راهی مسابقات لیگ کنفرانس شدند، تنها رم و فاینورد توانستند رقبای خود را شکست دهند.  در دور یک چهارم نهایی نتایج زیر به دست آمد:

لستر(2-1) ایندهوون

رم(5-2) بودو گلیمت

فاینورد(6-4) اسلاویا پراگ

مارسی(3-1) پائوک

به این ترتیب تکلیف چهار تیم حاضر در نیمه نهایی این رقابتها مشخص شد و در نیمه نهایی رم با یک تساوی(1-1) و یک برد(1-0) مقابل لستر این تیم را حذف کرد و به فینال رسید تا حریف فاینورد شود؛ تیمی که مارسی را با برد (3-2) و تساوی(0-0) از رقابتها حذف کرد.

دیدار فینال، روز 25 می در کشور آلبانی برگزار شد. در این مسابقه که در حضور 19597 تماشاگر ورزشگاه آرنا کومبه تاره شهر تیرانا برگزار شد، رم در نیمه نخست توسط نیکولو زانیولو به گل برتری دست یافت. فاینورد نیمه دوم را تهاجمی آغاز کرد و دو بار تیر دروازه حریف را به لرزه درآورد. اما پس از آن، حملات فاینورد فروکش کرد و رم با حفظ برتری خود، قهرمانی این مسابقات را جشن گرفت. از نکات قابل ذکر این مسابقه، حضور 5 دقیقه ای علیرضا جهانبخش بود که ثمری برای فاینورد نداشت.

 

: برای دریافت مشاوره درباره پایان لیگ کنفرانس اروپا و قهرمانی شاگردان مورینیو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پایان لیگ کنفرانس اروپا و قهرمانی شاگردان مورینیو» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید