کد مطلب:  64776 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
رصد تراکنش های بانکی

رصد تراکنش های بانکی

به گفته مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، از تاریخ 8 خرداد 1401 به بعد تراکنش حساب های افراد فاقد شغل که بیش از سقف مجاز باشد رصد می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، آقای دهقان، مدیر اداره مبارز با پولشویی بانک مرکزی ایران، اعلام کرد: «برای اجرای مقررات بالا دستی قانون ماده 67 و ماده 14 مبارزه با پول شویی اشخاص مکلف به پایش مستمر و خطر پذیری برقراری تعاملات متناسب با سطح فعالیت هستند، بر این اساس اطلاعات برای مبارزه با پول شویی شفافیت و متناسب با ارائه خدمات به مشتریان و متناسب با نیاز و اطلاعات اقتصادی پایش می‌شوند.»

به گفته ایشان، این رصدها شامل گردش حساب افراد، واریز سود و مدیریت نقدینگی از حسابی به حساب دیگر نمی شود، لذا همه حساب های افراد موردنظر در یک موسسه اعتباری در نظر گرفته خواهد شد تا اطلاعاتی برای مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی فراهم گردد.

  • رصد تراکنش های بانکی شامل چه کسانی نمی شود؟

طرح رصد تراکنش های حساب های بانکی شامل بازنشستگان، از کار افتادگان، مستمری بگیران، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، دانش آموزان و بانوان خانه دار نمی شود.

  • در صورت تشخیص حساب مشکوک، چه اقدامی صورت می گیرد؟

چنانچه تراکنش حساب افراد بیکار و فاقد شغل از سقف مجاز پیشی بگیرد به آنها فرصتی داده می شود تا مدارک و اسناد موردنظر در رابطه با تراکنش های بیش از سقف مجاز را در اختیار قرار دهند. در غیر این صورت حساب فرد، مسدود خواهد شد.

 

بانک مرکزی، طبق ماده 3 بخشنامه، دستورالعمل اجرایی تعیین مقدار فعالیت اشخاص حقیقی بدون شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال را بدین گونه اعلام کرده است:

«حداکثر سطح فعالیت مورد انتظار در بازه یک ساله برای افراد بازنشسته 2 میلیارد تومان، مستمری بگیر یک میلیارد تومان، بیکار 500 میلیون تومان و غیرفعال مالیاتی 500 میلیون تومان اعلام شده است.»

بانک مرکزی در تاریخ 21 اردیبهشت 1401 اعلام کرده بود که بعضی از مدیران شعبه های بانکی و همچنین مدیران مناطقی که اقدام به کارسازی این تراکنش ها بدون رعایت ضوابط قانونی کرده اند را برکنار کرده است.

: برای دریافت مشاوره درباره رصد تراکنش های بانکی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رصد تراکنش های بانکی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید