کد مطلب:  64776 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
رصد تراکنش های بانکی

رصد تراکنش های بانکی

به گفته مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، از تاریخ 8 خرداد 1401 به بعد تراکنش حساب های افراد فاقد شغل که بیش از سقف مجاز باشد رصد می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، آقای دهقان، مدیر اداره مبارز با پولشویی بانک مرکزی ایران، اعلام کرد: «برای اجرای مقررات بالا دستی قانون ماده 67 و ماده 14 مبارزه با پول شویی اشخاص مکلف به پایش مستمر و خطر پذیری برقراری تعاملات متناسب با سطح فعالیت هستند، بر این اساس اطلاعات برای مبارزه با پول شویی شفافیت و متناسب با ارائه خدمات به مشتریان و متناسب با نیاز و اطلاعات اقتصادی پایش می‌شوند.»

به گفته ایشان، این رصدها شامل گردش حساب افراد، واریز سود و مدیریت نقدینگی از حسابی به حساب دیگر نمی شود، لذا همه حساب های افراد موردنظر در یک موسسه اعتباری در نظر گرفته خواهد شد تا اطلاعاتی برای مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی فراهم گردد.

  • رصد تراکنش های بانکی شامل چه کسانی نمی شود؟

طرح رصد تراکنش های حساب های بانکی شامل بازنشستگان، از کار افتادگان، مستمری بگیران، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، دانش آموزان و بانوان خانه دار نمی شود.

  • در صورت تشخیص حساب مشکوک، چه اقدامی صورت می گیرد؟

چنانچه تراکنش حساب افراد بیکار و فاقد شغل از سقف مجاز پیشی بگیرد به آنها فرصتی داده می شود تا مدارک و اسناد موردنظر در رابطه با تراکنش های بیش از سقف مجاز را در اختیار قرار دهند. در غیر این صورت حساب فرد، مسدود خواهد شد.

 

بانک مرکزی، طبق ماده 3 بخشنامه، دستورالعمل اجرایی تعیین مقدار فعالیت اشخاص حقیقی بدون شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال را بدین گونه اعلام کرده است:

«حداکثر سطح فعالیت مورد انتظار در بازه یک ساله برای افراد بازنشسته 2 میلیارد تومان، مستمری بگیر یک میلیارد تومان، بیکار 500 میلیون تومان و غیرفعال مالیاتی 500 میلیون تومان اعلام شده است.»

بانک مرکزی در تاریخ 21 اردیبهشت 1401 اعلام کرده بود که بعضی از مدیران شعبه های بانکی و همچنین مدیران مناطقی که اقدام به کارسازی این تراکنش ها بدون رعایت ضوابط قانونی کرده اند را برکنار کرده است.

نظر خود را درباره «رصد تراکنش های بانکی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید