کد مطلب:  60974 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
درخواست ثبت ژئوپارک طبس در یونسکو

درخواست ثبت ژئوپارک طبس در یونسکو

مشاور ژئوپارک طبس از درخواست عضویت این ژئوپارک به عنوان سومین ژئوپارک ایرانی در یونسکو خبر داد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم و مشاور ژئوپارک طبس از درخواست رسمی عضویت ژئوپارک طبس به عنوان سومین ژئوپارک ایرانی در یونسکو خبر داد و افزود: بعد از چهار سال کار و تلاش و انجام زیرساخت‌ها و آموزش‌های لازم براساس آئین نامه ژئوپارک های یونسکو، پرونده درخواست عضویت ژئوپارک طبس در شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو ارسال شد. این اتفاق بعد از بررسی و تأیید کمیسیون ملی یونسکو افتاد و عملکرد و فعالیت‌های ژئوپارک طبس توسط کمیسیون ملی تأیید شد.

ژئوپارک طبس
ژئوپارک طبس

 

وی در همین مورد عنوان کرد که در تیر ماه سال 1400 نیز نامه اعلام آمادگی برای ارسال پرونده ها و. مدارک لازم برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این پرونده در مرحله اول ارزیابی‌های دفتری و تخصصی خود را در یونسکو و شبکه جهانی و اتحادیه بین المللی علوم زمین و بخش‌های دیگر پشت سر خواهد گذاشت و در صورتی که تاییدیه این مراکز را به دست بیاورد سال دیگر مورد ارزیابی بازرسان یونسکو قرار می‌گیرد. در واقع پس از اینکه نهادهای بین‌المللی مختلف تاییدیه دادند و نقصی در پرونده ندیدند، ارزیابان یونسکو در تابستان سال دیگر به ایران می آیند.

ژئوپارک طبس
ژئوپارک طبس

 

در پایان وی عنوان کرد:  آماده سازی زیرساخت‌های ژئوسایتها از جمله تابلوهای تفسیری، بخش‌های خدماتی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای جامعه محلی در سطوح مختلف از جمله مباحث آموزش علوم زمین و دانش آموزی، صنایع دستی و تولید محصولات محلی، مطالعات و پژوهش‌ها، راه اندازی و تشکیل مرکز اطلاع رسانی ژئوپارک اقداماتی بوده که در این چند سال انجام شده است و گزارش آن را در قالب پرونده آماده و ارسال کردیم.

 

: برای دریافت مشاوره درباره درخواست ثبت ژئوپارک طبس در یونسکو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «درخواست ثبت ژئوپارک طبس در یونسکو» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید