مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  64821 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به مناسبت روز جهانی دویدن؛ آشنایی با رشته دوومیدانی

به مناسبت روز جهانی دویدن؛ آشنایی با رشته دوومیدانی

اول جولای، روز جهانی دویدن است و به همین مناسبت نگاهی داریم بر دوومیدانی و مواد مختلف این رشته.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- عبارت دوومیدانی ترجمه كلمات Track & Field است. اولین بخش این عبارت (Track) به مسابقاتی اشاره می‌كند كه در پیست دو برگزار می‌شوند. قسمت دوم آن هم به معنای «میدان» است و منظور از آن رقابت‌هایی است  كه در زمین چمن ورزشگاه و در محدوده داخلی پیست دو برگزار می‌شود.

 

مواد دوومیدانی

دوومیدانی شامل مسابقات مختلف دوهای سرعت، استقامت و نیم استقامت، دوهای با مانع، پرتاب‌ها و پرش‌ها، رقابت‌های تركیبی و... است. ماده‌های دوومیدانی عبارت‌اند از:

ـ دوهای سرعت (100 متر، 200 متر، 400 متر)

ـ دوهای نیمه استقامت (800 متر، 1500 متر)

ـ دوهای استقامت (5000متر، 10 هزار متر، مارتن)

ـ پیاده‌روی (20 كیلومتر و 50 كیلومتر)

ـ دوهای با مانع (110 متر، 400 متر، 3000 متر)

ـ مسابقات تیمی (100×4 متر، 400× 4 متر)

ـ پرش‌ها (پرش طول، پرش سه گام، پرش ارتفاع، پرش با نیزه)

ـ پرتاب‌ها (پرتاب وزنه، پرتاب چكش، پرتاب دیسك، پرتاب نیزه)

ـ مسابقات تركیبی (ده‌گانه، هفت‌گانه)

 

 

دوهای سرعت

سرعت را «بزرگ‌ترین كلام دنیای حركت» نامیده‌اند. دوهای سرعت به تمامی دوها در مسافت‌های كمتر از 400 متر و 400 متر اطلاق می‌شود. با توجه به مسافت كم و زمان اندك برای رقابت دوندگان سرعت در حین مسابقه، فرصتی برای دم و بازدم كامل ندارند.

100 metres at the Olympics - Wikipedia

دوهای امدادی

در دوهای امدادی (100×4 متر و 400×4 متر) هر تیم از چهار دونده تشكیل شده است و هر دونده پس از دویدن مسافت معین باید میله استوانه‌ای را به نفر بعد بدهد. طول میله امداد 30 ـ 28 سانتی‌متر و قطر آن 12 سانتی‌متر است.

4 × 400 metres relay at the Olympics - Wikipedia

دوهای نیمه استقامت و استقامت

هر چه مسافت دوها افزایش می‌یابد، بر اهمیت «دم و بازدم» در حین مسابقه افزوده می‌شود. طولانی بودن مسیر اهمیت «استقامت» را هر چه بیشتر آشكار می‌كند. جز ماراتن، سایر مواد نیمه استقامت و استقامت در استادیوم برگزار می‌شوند. آغاز تمام این ماده‌ها نیز به صورت «استارت ایستاده» است و نیازی به قوز كردن در آغاز مسابقه نیست.

 

پیاده‌ روی Walking

پیاده‌روی شامل 3 مسابقه است:

20 كیلومتر برای زنان، و 20 كیلومتر و 50 كیلومتر برای مردان در این مادّه، ورزشكاران حق دویدن یا پریدن ندارند و باید به گونه‌ای گام بردارند كه قبل از جدا شدن یك پای آن‌ها از زمین پای دیگرشان بر روی زمین فرود ‌آید.

Why 50-Kilometer Racewalking Is Leaving the Olympics - The New York Times

دوی صحرانوردیCross Country

دویدن در مسیرهای طبیعی همچون تپه‌ها، علفزارها و بیشه‌زارها را صحرانوردی می‌نامند.  این مسابقه دوی صحرانوردی مقررات خاصی ندارد؛ زیرا آب‌وهوا و شرایط طبیعی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. معمولاً صحرانوردی به صورت انفرادی و تیمی برگزار می‌شود و طول مسیر آن بین 7 تا 12 كیلومتر است.

 

دوهای با مانع

مسابقات دو با پریدن از مانع به دو صورت مسابقه‌های سبك (Hurdling ) و سنگین (پرش از موانع بلند و آب Steeple chase) برگزار می‌شود. در رقابت‌های سبك در فاصله 70 سانتیمتری هر مانع، تكه فلزی وجود دارد كه از روی زمین به مانع متصل شده است و موجب تعادل آن می‌شود. به این تكه فلز، سنگ تعادلی می‌گویند. اگر دونده‌ای در هنگام دویدن مانع را بیندازد، خطا محسوب نمی‌شود اما تماس پای دونده و مانع به طور طبیعی بر سرعت دونده تأثیر منفی می‌گذارد.

مسابقه دوی 3000 متر شامل پرش از موانع بلند و آب است. در این مسابقه 4 مانع در پیست ورزشگاه قرار داده می‌شود و دوندگان در هر دور دویدن در پیست، باید از موانع عبور كنند. طول موانع 13 فوت (3.96 متر)، عرض آن‌ها 5 اینچ (12.7 سانتی‌متر) و ارتفاعشان 3 فوت (91.4 سانتی‌متر) است. مانع پنجم نیز همین مشخصات را دارد؛ با این تفاوت كه در پشت این مانع و چسبیده به آن، چاله‌ای مربع شكل به ضلع 12 فوت (3.66 متر) قرار دارد كه پر از آب است.

 

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره به مناسبت روز جهانی دویدن؛ آشنایی با رشته دوومیدانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «به مناسبت روز جهانی دویدن؛ آشنایی با رشته دوومیدانی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید