مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  69162 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درباره علیرضا فغانی، داوری که از کارت دادن نمی ترسید

درباره علیرضا فغانی، داوری که از کارت دادن نمی ترسید

در آستانه دربی پایتخت در فینال جام حذفی، علیرضا فغانی از نامهایی است که جایش می تواند در دربی خالی باشد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با وجود قضاوت در دیدار رده بندی جام جهانی 2018، علیرضا فغانی شانس زیادی برای قضاوت در فینال جام جهانی 2022 داشت اما یک اشتباه تاثیرگذار که منجر به حذف اروگوئه از این رقابتها شد، به منزله پایان کار فغانی در جام جهانی و مسابقات بین المللی بود. فینال جام حذفی 1402 هم دیگر رقابتی است که جای فغانی در آن خالی به نظر می رسد.

لیست بازیکنانی که علیرضا فغانی آن ها را جریمه کرده است، لیست کوچکی نیست. البته آمار پایین کارتهایش نشان می دهد که چندان خود را ملزم به دادن کارت نمی بیند. برای نمونه او در جام ملت های 2015 دو بار بازی های ژاپن را قضاوت کرد اما به هیچ بازیکنی از این تیم اخطار نداد. این در حالی بود که سلام شاکر و علا عبدالزهرا از عراق وعمر عبدالرحمن و خمیس اسماعیل از امارات مقابل ژاپن از فغانی کارت گرفتند. داور بین المللی فوتبال کشورمان در مرحله مقدماتی در مسابقه کره جنوبی و کویت به چا-دو ری و  نام- تائه هی بازیکنان نامدار کره اخطار داد اما در فینال با این که 5 بازیکن میزبان( استرالیا) را با کارت زرد جریمه کرد، کارتی به هیچ یک از کره ای ها نداد.

دو سال پیش از مسابقات جام ملتهای 2015، فغانی با اخراج رونالدینیو ستاره اتلتیکو مینیرو در مسابقه رده بندی جام جهانی باشگاهها بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

فغانی در خصوص اینکه آیا او با ستاره‌های فوتبال مشکل دارد، گفته است:

 

در مسابقات المپیک 2016 سه چهار بازی قضاوت کردیم و بازیکنانی چون نیمار هم در بازی‌ها حضور داشتند و تابع تصمیمات بودند، اما برخی از بازیکنان سخت رفتار کردند و ما نیز چارچوبی برای خود داریم و براساس قانون با آنها برخورد کردیم. هر کسی که از این چارچوب تخطی کند، مجبوریم طبق قانون برخورد کنیم. رونالدینیو مرتکب خطایی شد که جریمه‌اش اخراج بود و به خاطر این تصمیم زیر سؤال هم نرفتیم. 

 

فغانی از کارت دادن نمی ترسد و این را در لیگ ایران اثبات کرده است. با اخراج ناگهانی آندرانیک تیموریان در ورزشگاه یادگار امام تبریز؛ آن هم در مسابقه ای که حکم فینال لیگ 94-93 را داشت و اخراج آندو در بازی با نفت به منزله پایان رویاهای تراکتور برای رسیدن به قهرمانی بود. فغانی 5 هفته قبل از آن هم در دیدار 6 امتیازی تراکتور در خانه سپاهان یک پنالتی جنجالی برای سپاهان گرفت؛ تصمیمی که خشم تراکتوری ها را برانگیخت و زمینه ساز قهرمانی سپاهان شد.

البته علیرضا فغانی سال 94  در مصاحبه ای گفت در گذشته پرسپولیسی دو آتیشه بوده و بعد از شروع داوری، دیگر از این تیم طرفداری نکرده است. اظهارات او در روزهایی که هنوز داوری می کند، بازخورد زیادی در رسانه ها و البته فضای مجازی داشت و هواداران استقلال سریعا علیه او موضع گرفتند. فغانی یک بار دیگر هم با کارت قرمز خود مجیدی را اخراج کرد و این مسئله باعث شد تا استقلالی ها بگویند او با شماره 7 مشکل دارد. حتی یک بار مجیدی گفت:

 

 بعد از تصمیم داور و کارت قرمزی که به من داد، یا باید خودم را می زدم و یا داور را که ترجیح دادم خودم را بزنم.

 

فغانی در فینال جام جهانی باشگاهها(2015) نیز سوت زد. روز یکشنبه ۲۹ آذرماه سال ۹۴ در دیدار ریورپلات آرژانتین و بارسلونا اسپانیا داور کشورمان به ستارگانی چون نیمار، یوردی آلبا و ایوان راکیتیچ کارت زرد داد.

 در المپیک 2016 فغانی قضاوت را با مسابقه بین تیم های آلمان و مکزیک آغاز کرد. رقابتی که در پایان با تساوی 2 بر 2 خاتمه یافت و تنها یک بار کارت زرد فغانی از جیبش بیرون آمد که آن اخطار نیز سهم لارس بندر بازیکن تیم ملی آلمان بود.

در مسابقه تیم های برزیل و دانمارک هم فغانی زیاد دست به جیب نشد. از هر تیم یک بازیکن اخطار گرفتند که کارت زرد برزیل به گابریل ژسوس رسید و اخطار دانمارک به آندرآس ماکس سو.

پس از آن فغانی دیگر قضاوت نکرد تا دیدار فینال بین آلمان و برزیل. این بار مسابقه پربرخوردتر بود و فغانی به 4 آلمانی و 2 برزیلی کارت زرد نشان داد که مشهورترین اخطاری های این بازی اسون بندر آلمانی بود.

دیگر چهره های مشهوری که با جریمه فغانی روبه رو شدند آلکسیس سانچز شیلیایی و ویلیام کاروالیو پرتغالی بودند که در جام کنفدراسیون ها از فغانی کارت گرفتند.

به هر شکل میانگین کارتهای داور بین المللی ایران که گهگاه در یک فصل به 0.02 کارت قرمز در هر بازی و 1.80 کارت زرد می رسید نشان می دهد که او نه حساسیتی به کارت دادن دارد؛ نه از کارت دادن می ترسد. حتی در برابر رونالدینیو و نیمار.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره درباره علیرضا فغانی، داوری که از کارت دادن نمی ترسید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «درباره علیرضا فغانی، داوری که از کارت دادن نمی ترسید» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید