ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  71783 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
داوران بی مسوولیتی که در لیگهای فوتبال ایران قضاوت می کنند!

داوران بی مسوولیتی که در لیگهای فوتبال ایران قضاوت می کنند!

یک ورزشگاه پر از زباله، ماحصل تست داوران فوتبال کشورمان بود!
زمان مطالعه: 4 دقیقه

همه ساله قبل از شروع مسابقات لیگ، مساله آمادگی جسمانی در داوران دارای اهمیتی فوق العاده می شود و داوران فوتبال- چه زن و چه مرد-  و بدون توجه به این که یک فصل قبل خود را با چه شرایط و تحت چه تمریناتی پشت سر گذاشته اند، خود را برای تست های پیش فصل آماده می کنند. تست های داوران برای همه یکسان است و شوخی بردار هم نیست. موفقیت آنها در تست هم نیازمند توانایی در حرکات سرعتی دارد و هم استقامتی. برای این که بدانید یک داور یا کمک داور نیاز دارد به چه آمادگی بدنی دست یابد که یک مسابقه لیگ برتر، لیگ یک یا لیگ دو را قضاوت کند، باید بتوانید در مدت زمان 18 تا 20 ثانیه مسیری 75 متری را بدوید، پس از آن 15 ثانیه وقت استراحت دارید و آن گاه دوباره 75 متر بعدی را باید بدوید و این کار را 40 بار باید تکرار کنید. فرصت اشتباه و عقب ماندن از زمان نیست و اگر داوری کم بیاورد و نتواند مسیر طی شده را در زمان مشخص بدود، مجبور می شود دوباره تمرینات آماده سازی خود را از سر گرفته و برای تست مجدد آماده شود. از دست دادن فرصت مجدد هم معنای ساده ای دارد؛ از دست دادن فرصت قضاوت در لیگ در طول فصل! دور بودن از مسابقات هم در آمادگی داوران تاثیر منفی دارد و هم از لحاظ مادی آنها را از درآمدهای قضاوت دور می کند. درآمدی که با توجه به هزینه های رفت و برگشت به محل مسابقه و...برای هر بازی لیگ برتری در سال گذشته چیزی حدود 10 میلیون تومان می شد.

البته انتقادهای فراوانی درباره انتخاب داوران وجود دارد. یکی از داوران می گوید: چند سال است که تست ها را با موفقیت پشت سر گذاشته ام، اما هنوز که هنوز است قضاوت در لیگ برتر به من داده نشده. یکی دیگر از داوران هم اضافه می کند: برخلاف بازیکنان، تستهای داوری هیچ گونه آزمایش دوپینگی ندارد و  یکی از داوران سرشناس برای موفقیت در این تست ها، در به در به دنبال یک ماده محرکه قوی می گشت که برای روز تست، او را روی فرم آورده و بتواند تست را با موفقیت پشت سر بگذارد. چون وقتی داوری تست را با موفقیت به پایان رساند، دیگر همه چیز تمام شده و او تا آخر فصل تست مجددی پیش رو نخواهد داشت.

به هر شکل این ها مسائل تخصصی داوری است که باید از طرف فدراسیون و سازمان لیگ و هیات ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما مشکلات داوری صرفا محدود به این مسائل نیست و در این حوزه هم همچون تمامی بخشهای کشورمان مشکلات فرهنگی فراوانی وجود دارد. این که کشوری سالهاست با حسرت به ژاپنی ها و پیشرفت هایشان نگریسته و همیشه از شعارهای مسوولان مملکتی این بود که ایران می تواند به یک ژاپن اسلامی بدل شود، اما در همین کشور ساده ترین کارهای ژاپنی ها هم مورد تقلید قرار نمی گیرد، یکی از بزرگ ترین مشکلات فرهنگی است.

روز یکشنبه دوم مهرماه دو داور وسط و حدود 10 کمک داور بین المللی تستهای خود را در ورزشگاه پاس انجام دادند؛ از جمله این نفرات میثم حیدری را می توان نام برد، همچنین میثم زاهدی فر، حمید حاج ملک، مهدی اجاقی، علی اصغر مومنی از جمله داورانی بودند که پیش از این موفق نشده بودند تست داوری را با موفقیت پشت سر بگذارند و این بار فرصت آخرشان بود که خود را به جمع داوران لیگ برتر اضافه کنند.

سرانجام وقتی تست های داوران زن و مرد فوتبال در ورزشگاه پاس به پایان رسید، همه داوران بار و بندیل خود را بسته و هرچه سریع تر از ورزشگاه خارج شدند. ابتدا داوران مرد تست های خود را انجام دادند و بعد وقتی هوا تاریک تر شد و دما مناسب تر، نوبت داوران زن رسید. همان طور که تستها در مورد مردان و زنان تقاوتی با یکدیگر ندارند، داوران زن و مرد و تمام نفراتی که مسوول انجام تستها بودند نیز اهمیتی به آنچه پشت سر خود برجای گذاشتند ندادند و به سرعت ورزشگاه را ترک کردند تا ورزشگاه پاس تبدیل به یک زباله دانی شود! زباله هایی که همگی بطری های نوشیدنی داوران بودند و حتی بسیاری از آنها استفاده نشده و به صورت پلمب در گوشه و کنار ورزشگاه باقی ماندند!

از قدیم گفته اند مشت نمونه خروار است. سالهاست که با حسرت تماشاگران ژاپنی را می نگریم و از فرهنگ والای آنها یاد می کنیم که بعد از هر مسابقه در هر جای دنیا، تمام زباله های ورزشگاهها را جمع می کنند. بدون توجه به این که این زباله ها را چه کسانی ریخته باشند. آن گاه خودمان در هر سن و سال و هرجایگاهی کاری به کار دیگران که نداریم هیچ، خود منبع تولید زباله می شویم. اما از قدیم گفته اند:

 

هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک!

 

وقتی داورانی که باید نماد عدالت در جامعه فوتبال باشند، خود منبع آلودگی در زمین های فوتبال می شوند، این چیزی نیست جز بی مسوولیتی آنها و مشخصا داورانی تا این اندازه بی مسوولیت، هرگز نمی توانند داور موفقی باشند. قطعا با وجود همین مسوولان است که ایران به جای تبدیل شدن به یک ژاپن اسلامی،  عملا به یک کره شمالی اسلامی بدل شده است!

آنچه بیشتر باعث تاسف بود، این که تمامی زباله های به جای مانده از طرف داوران، در تاریکی هوا توسط چند کودک و نوجوان جمع شد. عرشیا، امیرعلی، سوفیا، رادوین و آبتین نفراتی بودند که وقت گذاشتند و زباله های داوران را جمع آوری کردند و هرچند که هیچ داوری نبود که از این نوجوانان درس اخلاق بگیرد، اما دوربین ما آنها را دید و حیفش آمد حرکت ژاپنی وار آنها را ثبت نکند.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره داوران بی مسوولیتی که در لیگهای فوتبال ایران قضاوت می کنند! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «داوران بی مسوولیتی که در لیگهای فوتبال ایران قضاوت می کنند!» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید