کد مطلب:  59701 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
خسارت شدید خشکسالی امسال به زمین های کشاورزی استان گلستان

خسارت شدید خشکسالی امسال به زمین های کشاورزی استان گلستان

حدود 15 روز است فصل برداشت شالی در شرایطی که گلستان یک سال همراه با خشکی شدید را می‌گذراند آغاز شده است هرچند سطح زیرکشت 30هزار هکتار کمتر شده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، هرچند با توصیه همه کارشناسان منابع آب و جهاد کشاورزی در استان گلستان، امسال نسبت به سال گذشته، حدود 30 درصد در سطح کشت به‌علت خشکسالی کاهش داشتیم اما همچنان امسال در سطح 67 هزار و 811 هزار هکتار از مزارع گلستان برنج کشت شد.

محمدرضا عباسی، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: تاکنون حدود 84 هکتار شلتوک از مزارع برنج برداشت شده است و نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد در سطح کشت ، به‌علت خشکسالی کاهش داشتیم که در 70 درصد این سطح، ارقام پرمحصول مانند ندا، فجر و شیرودی و در بقیه ارقام کیفی مانند دم‌سیاه و طارم کاشته شد.

محمدرضا عباسی افزود: به‌دلیل خشکسالی سال جاری در سطح 10 تا 15 هزار هکتار خسارت نسبی در مزارع استان ایجاد شد و بیش از 300 هکتار از مزارع استان تاکنون خشک شده است.
وی پیش‌بینی تولید برنج در استان را حدود 440 هزار تن شلتوک عنوان کرد و گفت: مصرف سرانه برنج استان بین 38 تا 40 کیلوگرم برای جمعیت یک‌میلیون و 800هزار نفری در استان است.

عباسی قیمت برنج در سال جاری در ارقام پرمحصولی مثل ندا را بین 13 تا 14 هزار تومان و در ارقام کیفی بین 14 تا 16 هزار تومان اعلام کرد که ممکن است نوساناتی داشته باشد.

وی سهم استان گلستان در زمینه تولید برنج را بین 25 تا 26 درصد تولید برنج کشور عنوان کرد و افزود: گلستان سومین تولیدکننده برنج کشور است.

از مجموع شالیزارهای گلستان 12هزار هکتار به‌صورت مستقیم از دهانه رودخانه آبیاری می‌شوند که وضعیتی مناسب‌تر برای کشت برنج دارند.

: برای دریافت مشاوره درباره خسارت شدید خشکسالی امسال به زمین های کشاورزی استان گلستان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خسارت شدید خشکسالی امسال به زمین های کشاورزی استان گلستان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید