کد مطلب:  62386 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
عاديست، پيش می آيد؛ درباره حواشى فيلم ملاقات خصوصى

عاديست، پيش می آيد؛ درباره حواشى فيلم ملاقات خصوصى

فیلم ملاقات خصوصى در بخش آراء مردمى چهلمین جشنواره فجر پيشتاز بود که بنابر دلایلی حذف شد و حواشی بسیاری به دنبال داشت.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

شنبه 23 بهمن 1400
نویسنده: علی جعفر زاده

اينكه قضاوت اساساً كار سختى است و وقتى پاى استانداردهاى كمى و چهارچوب هاى دقيق در ميان نباشد، دشوارى مضاعف است، حرفى كليشه اى و مستعمل است. بارها گفته و نوشته شده برگزيدگان جشنواره ها عموماً محصول سليقه و زيبايى شناسى كم و بيش آموخته شده و درونى داوران است. داورانى كه با تمام دانش و تخصص خويش، داراى المان هاى انسانى اند و كمابيش از ضريب خطا، توصيه پذيرى و مصلحت انگارى برخوردارند.

اساساً در هر دوره از جشنواره فيلم فجر حواشى و حرف و حديث در ساعات منتهى به اختتاميه رسانه و محافل فرهنگى و هنرى را به خويش مشغول مى دارد. شاهد مثال و ادله مثبته و غير مثبته در اين خصوص بسيارند. در دوره اخير و در چهل سالگى جشنواره نيز اين داستان ها ادامه دارند. از انبوه منتقدينى كه بى تماشاى حتى يك سكانس از "موقعيت مهدى" دست به قضاوت زده و كانديدا شدن فيلم حجازى فر را به عوامل فرامتنى نسبت مى دهند تا حذف بخش آراء مردمى كه در آن "ملاقات خصوصى" پيشتاز بود و به تبع آن بى توجهى داوران به نخستين اثر اميد شمس.

ملاقات خصوصى ساخته اجتماعى و تاثيرگذار اميد شمس، قصه اى عاشقانه است با طعم زندان و مواد مخدر ... درامى كه پشت ميله ها و در پس امواج و خطوط شكل مى گيرد.

ايده اوليه و چهارچوب اساسى داستان ملاقات خصوصى بديع و ناب نيست؛ اما پرداخت اين سوژه نسبتاً تكرارى، كاملا چشم نواز و همراهى برانگيز است. نزديك شدن فرهاد به پروانه و دل بستن پروانه به او و صعود و سقوط...معلم زبانى كه نياز چشمش را بر گناه بسته و در نهايت در الاكلنگ اسارت و عشق يا رهايى، عليرغم نقاط تاريك، عشق را برگزيند. ضدقهرمانى از جنس سينماى كلاسيك. ملاقات خصوصى قطعاً به عنوان نخستين تجربه كارگردان بى ايراد نيست؛ تحول كاراكترهايش، از سقوط پروانه در ورطه مواد مخدر، تا رستگارى فرهاد در بزنگاه عشق يا گريز هيچ كدام بر منطقى دراماتيك و قوى استوار نيستند. اما بازيهاى مثل بسيارى از مواقع خوب هوتن شكيبا و پريناز ايزديار و شخصيت پردازي ها و پيرنگ قوى داستان، از ملاقات خصوصى اثر درخور ساخته است. در نهايت بايد گفت اينكه بتوانى تدوين و تصويربردارى و فيلمنامه و بازيهاى شخصيت هاى اصلى ملاقات خصوصى را نبينى و دست آخر از مهمترين سيمرغ (انتخاب مردمى) محرومش كنى كمى دور از انتظار است.

#على_جعفرزاده

: برای دریافت مشاوره درباره عاديست، پيش می آيد؛ درباره حواشى فيلم ملاقات خصوصى فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «عاديست، پيش می آيد؛ درباره حواشى فيلم ملاقات خصوصى» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید