کد مطلب:  60277 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟

حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟

حمله 51 درصدی به شرایطی گفته شده که در آن قدرت اکثر هش شبکه بلاک چین در اختیار یک شخص یا گروه قرار می گیرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

حمله 51 درصدی چیست؟

حمله 51 درصدی به شرایطی گفته شده که در آن قدرت اکثر هش شبکه بلاک چین در اختیار یک شخص یا گروه قرار می گیرد، که این اختیار در شبکه باعث ایجاد اختلال در شبکه بلاک چین خواهد شد، در این حالت شخص یا گروهی که حمله 51 درصدی را انجام داده است به راحتی می تواند ترتیب تراکنش ها را حذف کرده و یا تراکنش ها را اصلاح کند، همچنین می تواند تراکنش هایی که انجام می دهد را معکوس کند.

حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟
حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟

انحصار استخراج در حمله 51 درصدی چیست؟

اگر حمله 51 درصدی موفقیت آمیز باشد، مهاجم می تواند از تایید تمام یا بخشی از تراکنش ها جلوگیری کند، همچنین شخص یا گروهی که این حمله را پشتیبانی و طراحی کرده است می تواند برخی از ماینرها (استخراج کننده ها) را از استخراج رمزارزهای دیجیتال محروم کند که به این عمل انحصار استخراج می گویند.

اما نکته قابل توجه در ارتباط با حمله 51 درصدی به شبکه بلاکچین، این است که: مهاجم نمی تواند مواردی همچون تغییر پاداش استخراج، ساخت کوین های (Coins) خارج از برنامه استخراج، سرقت ارزهای دیجیتال از سایر کاربران و... را انجام دهد.

حمله-51-درصدی
حمله-51-درصدی

هزینه حمله 51 درصدی چقدر است؟
یک بلاک چین به دست شبکه‌ای از گره‌های توزیع شده نگهداری می‌شود. همه شرکت‌کنندگان در روند دستیابی به اجماع، مشارکت دارند. این یکی از اصلی‌ترین دلایل امنیت بسیار بالای شبکه‌های مبتنی بر BlockChain محسوب می‌شود.

حمله 51 درصدی در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین به علت وسعت پلتفرم و قدرت زیاد این کوین(Coin) تقریبا غیر ممکن است، زمانی که یک شبکه به این میزان رشد کرده و قدرت بالایی کسب کرده است، احتمال این حمله به شبکه بلاک چین به کمترین حالت خواهد رسید، همچنین هزینه مالی این نوع پروژه نیز بسیار بالا رفته است.

به عنوان مثال اگر شخص یا گروهی بخواهد به بستر شبکه ارز دیجیتال بیت کوین حمله 51 درصدی را انجام دهد، نیاز به هزینه بسیار زیادی دارد، اگر ارزش کل بازار رمزارز بیت کوین را 184 میلیارد دلار در نظر بگیریم، مقدار هزینه مورد نیاز برای یک ساعت حمله 51 درصدی به این شبکه رقمی نزدیک به 613 هزار دلار خواهد بود، این هزینه در صورتی است که همین تایم برای حمله 51 درصدی به لایت کوین رقمی حدود 17.700 دلار است.

 

حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟
حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟

پیامدهای حملات 51 درصدی چیست؟

حملات 51 درصدی بلاک چین ها علاوه بر از دست دادن دارایی های ارزهای دیجیتال باعث از دست رفتن اعتماد کاربران و ایجاد شک و شبه در مورد اطمینان به امنیت بستر ارزهای دیجیتال خواهد شد، با اینکه این حملات توانایی ایجاد کوین (Coin) و تغییر در تاریخچه بلاک چین را ندارند، اما باعث رقم خوردن یک بحران عظیم در این بستر خواهد شد، حملات 51 درصدی می توانند باعث افت ارزش یک ارز دیجیتال شوند، به همین منظور احتمال حذف رمزارز مود تهاجم به علت کم بود امنیت وجود دارد.

جمع بندی:

حمله 51 درصدی به ایجاد اختلالی در بستر شبکه ارزهای دیجیتال گفته می شود، این حمله توسط شخص یا گروهی صورت می گیرد که با در اختیار داشتن بیش از نیمی از هش ریت بلاک چین می تواند آسیب های جدی به رمزارز مورد هدف وارد کند، قابل ذکر است، مهاجمین حمله 51 درصدی می توانند باعث افت یک ارز دیجیتال شوند، همچنین می تواند، از تایید تمام یا بخشی از تراکنش ها جلوگیری کند، شخص یا گروهی که این حمله را پشتیبانی و طراحی کرده است می تواند برخی از ماینرها (استخراج کننده ها) را از استخراج رمزارزهای دیجیتال محروم کند که به این عمل انحصار استخراج می گویند.

اما مهاجمین حمله 51 درصدری توانایی تغییر در تعداد کوین ها (Coins) را ندارند، حملات 51 درصدی با افت درصد ارزش رمزارز مورد هدف همراه است؛ اگر ارز دیجیتال مورد حمله قدرت کافی را نداشته باشد امکان حذف این ارز نیز وجود دارد.

: برای دریافت مشاوره درباره حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «حمله 51 درصدی بلاک چین چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید