کد مطلب:  62089 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حقوق معلمان و کارکنان آموزش و پرورش

حقوق معلمان و کارکنان آموزش و پرورش

دریافتی و حقوق پرداختی معلمان آموزش و پرورش یکی از مهمترین موضوعات این روز ها می باشد در این بخش به بررسی حقوق این عزیزان می پردازیم.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر اساس آخرین آمار منتشر شده وزارت آموزش و پرورش جدود 1 میلیون و 13 هزار و 655 نفر شامل معلم و کارمند اداری یکی از بزرگترین وزارتخانه های کشور به حساب می آید. اما از همان ابتدای آغاز به کار این وزارتخانه مشکلات زیادی در خصوص پایین بودن دستمزد های پرداختی و کمبود امکانات آموزشی داشته است.

میزان پرداختی فرهنگیان به عواملی مانند تحصیلات، سابقۀ کار، سختی کار، مبالغ مربوط به فوق‌العاده ویژه، امتیاز رتبه‌بندی، مقطع تدریس، مدرک تحصیلی و .... بستگی دارد. 

اما به طور کلی می توان مقادیر موجود در جدول زیر را به عنوان حدلقل دریافتی این قشر از جامعه در نظر گرفت:

1- حداقل حقوق دریافتی فرهنگیان رسمی:

این دسته از فرهنگیان به صورت رسمی به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمده اند  و عمدتا در مدارس دولتی مشغول به کار هستند و هر ماه باید مبلغ مشخصی را از این وزارتخانه دریافت کنند. مدت زمان خدمت رسانی آن های بر اساس قانون کار ایران 30 سال می باشد و پس از آن نیز به عنوان بازنشسته تا پایان عمر از این وزارتخانه ماهانه حقوق بازنشستگی دریافت خواهند کرد.

بر اساس اعلام محمدباقر نوبخت، رییس سابق سازمان برنامه و بودجه، متوسط حقوق معلمان رسمی آموزش و پرورش در سال 1399 حداقل دریافتی فرهنگیان استخدام رسمی، 5 میلیون و 800 هزار تومان است که در سال 1400 حدود 25 درصد افزایش در حقوق ها در کنار اضافه شدن مزایای دیگری نیز در نظر گرفته شده است.

2- حقوق دریافتی فرهنگیان شاغل در مدارس غیر دولتی: 

طبق گفته رییس سازمان مدارس غیر دولتیِ وزارت آموزش و پرورش، حداقل حقوق معلمان تمام‌وقتِ مدارس غیر دولتی در سال 1400، 3 میلیون و 800هزار تومان است.

3- حداقل حقوق معلمان حق التدریس:

معلمان حق‌التدریس آموزش و پرورش، در واقع آن دسته از فرهنگیانی هستند که وزارت آموزش و پرورش تعهدی برای استخدام آن‌ها به عنوان نیروی کاری خود ندارد. این دسته از معلمان نسبت به معلمان رسمی آموزش و پرورش از حقوق و مزایای بسیار کمتری برخوردار هستند و از چیزی حدود 80 درصد امکانات سایر معلمان برخوردار می‌شوند. ضمن اینکه حقوق آن‌ها بر اساس تعداد واحدها و ساعات کاری محاسبه می‌شود.

به طور کلی حقوق معلمان حق‌التدریس در مدارس دولتی بسیار ناچیز است. این مبلغ با توجه به مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترا، از ساعتی 18هزارتومان تا 23 هزار تومان متغیر است که معمولا پرداخت آن نیز با چند ماه تأخیر صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است که در سال 1400؛ 25 درصد به میزان حقوق این عزیزان افزوده شده است

4- حداقل حقوق معلمان مدارس خاص:

پرداختی و درآمد معلمان دولتی که در برخی مدارس خاص مانند مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان تفاوتی با مدارس دولتی عادی ندارد و همانند آن ها دستمزدشان پرداخت می شود.

5- حداقل حقوق معلمان در مدارس استثنایی:

تفاوت اصلی پرداختی این گروه و سایر فرهنگیان در این است که پرداختی آن ها شامل قانون سختی کار می شود. در نتیجه میزان پرداختی آن ها کمی بیشتر از سایر گروه ها است. بر اساس آمار و ارقام منتشر شده، تا سال 1393، حقوق معلمان استثنایی، حدود 80 تا 100 هزار تومان بیشتر از سایر معلمان بوده و این رقم تا سال 1397 به 160هزار تومان در ماه افزایش یافته است.

البته لازم ه ذکر است که در سال 1400؛ 25 درصد به میزان حقوق این عزیزان افزوده شده است

همچنین هر سال خدمت در این نوع مدارس معادل 1.2 سال در نظر گرفته خواهد شد و به دلیل شامل شدن سختی کار در این نوع آموزش ها بازه زمانی بازنشستگی فرهنگیان شاغل در این بخش به جای 30 سال، 25 سال خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است که لایحه رتبه بندی دبیران و فرهنگیان پس از ماه ها بررسی و درگیری میان کمیسیون های مختلف در هفته سوم آذر ماه 1400 به صحن علنی مجلس راه یافت و بالاخره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که می توانید شرح کامل این لایحه و جدول تغییرات احتمالی میزان حقوق معلمان و فرهنگیان در سال 1401 را در لینک زیر مشاهده نمایید:

 

نظر خود را درباره «حقوق معلمان و کارکنان آموزش و پرورش» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید