کد مطلب:  59003 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حقوق بازنشسته ها محکم می‌شود

حقوق بازنشسته ها محکم می‌شود

قراراست متناسب سازی حقوق بازنشستگان درقالب لایحه دائمی شدن همسان سازی به مجلس ارائه شود که فاصله حقوق بازنشسته ‌ها با شاغلان تاحداکثر 10درصد است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی : از چندی پیش نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - قول هایی در رابطه با ارائه لایحه ای به مجلس برای قانون شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان داده بود و در تازه ترین اعلام خود از نهایی شدن لایحه مربوطه در دولت و ارائه آن به مجلس در روزهای آینده خبر داده است.

حقوق بازنشسته ها محکم می‌شود
حقوق بازنشسته ها محکم می‌شود

ماجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان به ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه بر می گردد که تاکید دارد دولت مکلف است بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد.

بر این اساس، طی بودجه های سنواتی در چند سال اخیر اقداماتی در این رابطه صورت گرفت و با پیش بینی منابع طی هر سال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و البته تامین اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.

این روند از پایان سال 1398 پررنگ تر و در سال گذشته قرار بر همسازی حقوق بازنشسته ها تا 90 درصد میانگین حقوق شاغلان همتراز شد و سازمان برنامه و بودجه وعده داد که آن را از نیمه دوم سال اجرایی کند و بر همین اساس با موافقت هایی که در دولت صورت گرفت همسان سازی در دستور کار قرار گرفت؛ به طوری که بر اساس مصوبه هیات دولت صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و همچنین منابعی که در بودجه پیش بینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با 90 درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبق مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت از نیمه دوم سال اقدام کنند.


اما در سال جاری جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به این نحو مطرح بود که دولت آن را با ارائه لایحه ای به مجلس به قانون تبدیل کند ،بر این اساس سازمان برنامه و بودجه با تشکیل کارگروهی پیش نویس لایحه را آماده و چندی پیش به دولت ارائه کرد و اکنون رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید که لایحه مربوطه در دولت نهایی شده و احتمالا در روزهای آینده به مجلس ارائه خواهد شد.

دلیل این اقدام این است که آنچه برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده به قانون تبدیل و جریانی با ثبات بوده و در دستور کار دولت ها قرار گیرد تا فاصله حداکثر 10 درصدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان رعایت شده و به یک قانون دائمی تبدیل شود.

این در حالی است که در سال 1398 که جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به طور جدی تری پیش رفته، تاکنون متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش 120 درصدی به حدود 7.2 میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با رشد 138 درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.

در رابطه با حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال گذشته با وجود تخصیص منابع برخی موانع وجود داشت و به روال بازنشستگان لشگری و کشوری پیش نرفته بود اما آنچه مسئولان می گویند بیانگر تخصیص منابع برای پیگیری جریان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال جاری است.

: برای دریافت مشاوره درباره حقوق بازنشسته ها محکم می‌شود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «حقوق بازنشسته ها محکم می‌شود» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید