مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  62822 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
حذف دلار 4200 تومانی از سال 1401

حذف دلار 4200 تومانی از سال 1401

در جلسه علنی صبح امروز نمایندگان مجلس با بررسی لایحه بودجه 1401 با حذف ارز ترجیحی 4200 و ارائه آن به صورت کالابرگ موافقت کردند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز 15 اسفند 1400 با محوریت بررسی لایحه بودجه 1401 با سازوکار حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی جهت واردات کالا های اساس موافقت کردند.

در این خصوص در جزء 1 بند الحاقی 1 تبصره 1 با پیشنهاد الیاس نادری به شرح زیر موافقت به عمل آمد:

 

به دولت اجازه داده می شود در سال 1401 تا معادل سقف ردیف (18) جدول مصارف تبصره (14) این قانون را از طریق تأمین منابع مابه التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص دهد، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه ها و یا از طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد، به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور 1400و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

 

الیاس نادران، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره این پیشنهاد گفت: پیشنهاد دارم دولت تا سقف ردیف (18) جدول مصارف تبصره (14)،ارز ترجیحی را به کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی اختصاص دهد، باتوجه به بخش درآمدی که ارز بر اساس نرخ ets است در این قسمت منبع ریالی آن باید تامین شود، دولت نیز باید قبل از حذف کالای مورد نظر خود از سبد ارز ترجیحی، تمهیدات لازم برای جبران زیان رفاه مصرف کننده را اندیشیده باشد و قیمت مصرف کننده به شهریور 1400 باشد تا مردم دچار آسیب نشوند.

نمایندگان مجلس روز گذشته نیز با بررسی بخش درآمدی بودجه 1401، جزء دوم بند الحاقی 1 را تصویب کرده بودند که بر اساس آن دولت و دستگاه های اجرایی موضوع ماده  قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386/7/8 از جمله بانک مرکزی مجاز به تخصیص، فروش، تهاتر یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و گازی و سایر منابع به غیر از نرخ سامانه معاملات الکترونیکی(ets) نیستند.

همچنین به منظور پایش و کنترل بازار ارز، بانک مرکزی مجاز است نسبت به عرضه ارز به نرخ حداکثر 2 درصد کمتر از نرخ سامانه معاملات الکترونیکی اقدام نماید.

نادران در پایان با اشاره به اهمیت حذف ترجیحی 4200 تومانی در بودجه 1401 خاطر نشان کرد: در خصوص دارو و تجهیزات پزشکی هم تاکید داشته ایم که این جبران زیان از طریق بیمه یا از طرق مطمئن مورد نظر دولت انجام شود، این موضوع کمک می کند موضوع ارز ترجیحی قابلیت اجرا داشته باشد،به این پیشنهاد رای بدهید تا دولت به کالاهایی مورد نظر خود خواهد ارز ترجیحی اختصاص دهد و یا اگر چنین قصدی نداشت زیان مصرف کننده را جبران کند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره حذف دلار 4200 تومانی از سال 1401 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «حذف دلار 4200 تومانی از سال 1401» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید