جشنواره گل و گلاب در تهران | آسمونی
کد مطلب: 64288 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
جشنواره گلاب

جشنواره گلاب

جشنواره گلاب گیری یکی از مراسمات ایرانیان از دوران قدیم بوده است. این جشنواره همه ساله در یک سری از شهرهای ایران برگزار می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

جشنواره گل و گلاب یکی از جشنواره های مهم و زیبای ایرانی است که معمولاً در قمصر کاشان برگزار می شود، اما این جشنواره در تهران هم به نوعی برگزار می شود تا تهرانی های عزیز هم بتوانند از این جشنواره نهایت لذت را ببرند.

جشنواره گل و گلاب از جمعه 23 اردیبهشت تا جمعه 20 خرداد در گذر گردشگری آب و آتش برگزار می شود. در این مراسم، تعداد زیادی برنامه های فرهنگی به منظور آشنایی مردم به فرهنگ و رسوم ایرانیان باستان انجام می شود.

زمان و محل برگزاری جشنواره گل و گلاب در تهران

  • زمان برگزاری

  1. شنبه تا چهارشنبه از ساعت 4 عصر تا 12 شب
  2. پنجشنبه و جمعه از ساعت 12 ظهر تا 12 شب
  • محل برگزاری

گذر گردشگری آب و آتش

  • ساعت بازدید

هرروز از ساعت 4 عصر تا 9 شب

  • ساعت برنامه های فرهنگی

هر روز از ساعت 4 عصر تا 9 شب

تاریخچه جشنواره گلاب گیری

باستان‌شناسان برآنند ایرانیان از هفت هزار سال پیش تاکنون گل محمدی پرورش می‌داده‌اند و هزار سال است که عرق این گیاه خوش‌بو را می‌گیرند و از آن برای مقاصد مذهبی، غذایی و دارویی استفاده می‌کنند. مناطقی مختلفی در ایران از جمله میمند فارس، تهران، سمنان و لاله‌زار کرمان، دودانگه مازنداران و ... گلاب تولید می‌کنند.

در این میان اما شهرهای اطراف کاشان اهمیت ویژه‌ای دارند. قمصر و نیاسر دو شهری هستند که گلابشان آوازه جهانی دارد و به همه جای دنیا صادر می‌شود. کعبه، مقدس‌ترین مکان مذهبی مسلمانان جهان نیز هر ساله با گلاب غلیظ این دو شهر تطهیر می‌شود. امامزاده‌ها را نیز در ایران با گلاب نظافت می‌کنند. همچنین گلاب از اصلی‌ترین مواد طعم دهنده پیش‌غذاها و دسرها و شیرینی‌های اصیل ایرانی به شمار می‌رود. در صنایع عطر سازی و دارویی- به ویژه مواد بهداشتی آرایشی ویژه پوست و مو- نیز از گلاب استفاده می‌شود.

معمولا در بازه زمانی اردیبهشت و خرداد جشنواره گلاب‌ گیری در مناطقی که گل محمدی کشت می‌شود به اجرا در‌می‌آید. گلاب‌گیران، گل‌ها را پیش از بالا آمدن آفتاب می‌چینند تا تازه‌تر باشد و عرق غلیظ‌تری تولید کند. در دیگ‌های مسی مخصوص، عمل تقطیر را در برابر دیدگان هزاران گردشگر مشتاق انجام می‌دهند و آنچنان با عشق، دقت و حوصله مراحل کار را برای بازدیدکنندگان توضیح می‌دهند، گویی هرگز از تکرار چندباره این توضیحات خسته نخواهند شد. جشنواره گلاب‌ گیری یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های گردشگری فصلی ایران به شمار می‌آید.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره جشنواره گلاب فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

فارغ‌التحصیل از رشته کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آبادان
شیفته کتاب، سفر و دلخوشی‌های کوچک
Change YOURSELF; So You Have Done Your Part In Changing The WORLD! ✌

ثبت نظر درباره «جشنواره گلاب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 3 = ?