کد مطلب:  64112 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
جشنواره گذر باب همایون

جشنواره گذر باب همایون

در روز های اخیر و با نزدیک شدن به عید فطر و پایان یک ماه بندگی خدا برنامه های شبانه متعددی در شهر تهران برگزار می شود که جشنواره باب همایون یکی از آن ها است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از صدا و سیما، خیابان باب همایون یکی از قدیمی ترین خیابان های شهر تهران است که داستان آن از سال 1288 قمری آغاز می شود هنگامی که به دستور ناصرالدین‌ شاه و از سوی محمد رحیم‌ خان علاءالدوله امیرنظام، تعریض و سنگ‌فرش و در اطراف آن، دکان‌هایی طراحی شد. همزمان، دو طرف خیابان درختکاری شدند؛ این خیابان را یکی از نخستین خیابان‌های شهر تهران می‌دانند که سنگ‌فرش و بعد‌ها آسفالت شده‌ است. البته در حال حاضر این مکان سنگ فرش شده است و فقط برای عابرین قابل استفاده است.

چیزی که این گذرگاه را جذاب‌تر کرده، بافت قدیمی و نام معروف منطقه است که در گذر ایام به عنوان مرکز خرید و محل گذران اوقات فراغت شهروندان پایتخت‌نشین و مسافران بوده است. از پیش از انقلاب، این محله به عنوان یکی از مراکز خرید و مشهور تهران محسوب شده و همین نقش را در سال های بعد از آن نیز داشته است.

گذر باب همایون
گذر باب همایون

 

استریت فود یا خیابان غذای باب همایون، یکی از قدیمی‌ترین خیابان های تهران است، این خیابان اکنون به‌خاطر حضور دکه‌های غذافروشی در خیابان‌هایی مانند 30 تیر به سایت گردشگری جذاب با حال و هوای قدیمی تبدیل شده است.
در بخش شمالی خیابان باب همایون، راسته دکه‌های غذافروشی شلوغ‌تر است و تراکم بیشتری دارد. انواع غذاهای خوشمزه کبابی و برگر ، کباب ترکی ، فست فودی و برنجی و ،،، غرفه های ترشیجات ، صنایع دستی و شیرینی و... در این غرفه ها در دسترس می باشد.
در حال حاضر  و در روز های پایانی ماه مبارک رمضان و تعطیل بودن اغذیه فروشی ها و غذلفروشی های این مکان تا قبل از اذان مغرب در طول یک ماه گذشته؛ مراسم های ویژه ای برای عید فطر امسال در این محل برگزار خواهد شد تا تبدیل به یکی از محل های مهم برای جذب گردشگران شهری و شهروندان ایرانی شود.
این گذر یکی از مکان های مورد علافه شب گردی های خانواده های تهرانی است و با داشتن فضایی مناسب و دلچسب و همچنین ارائه 50 غرفه سوغاتی های مختلف از تمامی استان های کشور و موسیقی زنده و وجود المان های نوستالژیک مانند چرخ و فلک های دستی و باجه تلفن های قدیمی بر جذابیت این محل افزوده است.
 

زمان بازدید: هر روز از ساعت 8 صبح الی 24 (در ماه رمضان همه روزه از افطار تا سحر)

آدرس : میدان امام خمینی(ره) (توپخانه) جنب ایستگاه مترو امام خمینی(ره)  خیابان باب همایون

: برای دریافت مشاوره درباره جشنواره گذر باب همایون فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جشنواره گذر باب همایون» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید