ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  71818 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تیم ملی فوتبال ایران و حاشیه های بازیهای آسیایی سئول

تیم ملی فوتبال ایران و حاشیه های بازیهای آسیایی سئول

در بازیهای آسیایی 1986 سئول تیم ملی فوتبال ایران با بزرگ ترین حاشیه ممکن روبه رو شد. حاشیه ای که استعفای ملی پوشان را به دنبال داشت.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

پس از رقابت های جام ملت های 1984 و کسب عنوان چهارمی این مسابقات، تیم ملی به جام جواهر لعل نهرو رفت  و برابر تیم های ملی اصلی شوروی 2 ـ صفر و یوگسلاوی 3 ـ یک بازنده شد، در این مسابقات چین را که در جام ملت های آسیا دوم شده بود را 4 ـ صفر بردیم. پس از انصراف از مسابقات مقدماتی جام جهانی 1986، در مسابقات جام دهه فجر به مصاف امید لهستان، غنا، سوریه و پاکستان رفتیم و نایب قهرمان این بازی ها شدیم. تیم های منتخاب خوزستان، تیم‌ملی ب و امید رومانی هم در این مسابقات بودند، سپس پرویز دهداری در اردیبهشت 1365 سرمربی تیم‌ملی شد.

 

سفر تیم ملی با پول کوپن گوشت!

دهداری گرایش های چپی داشت که چندان به مذاق برخی سیاستمداران خوشایند نبود. اما کاظم رحیمی مسوول ورزش که هم با دهداری و هم با بیت امام خمینی و احمد خمینی ارتباط داشت، دهداری را به تیم ملی رساند. این اتفاقی بود که چندان به مزاج نخست وزیر وقت خوش نیامده بود. اما دخالت مستقیم سیاست در فوتبال، زمان مناسبی رخ داد؛ هنگامی که فوتبال ملی وضع خوبی نداشت. دوران تحریم جام جهانی، واگذاری ورزشگاه‌ها به ستاد تدارکات جنگ و اسکان جنگزده‌ها، فقدان لیگ سراسری و اکراه مقامات سیاسی از حرف زدن درباره فوتبال. جالب است که هزینه سفر تیم ملی نیز از دویست هزار تومان كوپن گوشتی تامین شد که مهندس كلانتری وزیر كشاورزی داده بود.

باخت به کویت

ایران در این مسابقات موفق شد مقابل ژاپن(2-0)، بنگلادش(4-0) و نپال(6-0) به برتری دست یابد. اما شکست(1-0) به کویت سبب شد که جایگاه دومی گروه نصیب ایران شود. مساله ای که ایران را در برابر کره جنوبی قرار داد. در این مسابقه تیم کشورمان پس از تساوی(1-1) در ضربات پنالتی شکست خورد تا ایران از رسیدن به جمع چهار تیم برتر بازماند و ناگهان زمزمه استعفای بازیکنان به گوش رسد. گفته می شود که ایده طرح استعفا متعلق به محمد پنجعلی بود که طاقت نیمکت نشینی حسین مسگرساروی بازیکن نساجی را نداشت. سختگیری‌های انضباطی و اصرار افراطی بر اجرای مسائل اخلاقی توسط رضا وطنخواه - دستیار دهداری-  مهم‌ترین دلیل استعفا عنوان شد.

 

فهرست استعفا دهندگان

محمد پنجعلی، احمد سجادی،  اصغر حاجیلو، مرتضی فنونی‌زاده، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، حمید درخشان، مرتضی یكه، فرشاد پیوس، عبدالعلی چنگیز، ناصر محمدخانی، سیدمهدی ابطحی، ضیاء عربشاهی و غلامرضا فتح‌آبادی از بازیكنان مستعفی بودند. شروع کار با پنجعلی و درخشان و چنگیز بود و پس از آن سایر بازیکنان هم برگه استعفا را امضا کردند. البته سیروس قایقران هم در این بین بود اما به زودی منصرف شد زیرا می خواست وامی 15 هزار تومانی بگیرد و باید بهمن صالح نیا مربی تیم ملی ضمانتش را می کرد

حمایت فدراسیون از سرمربی

در دهه 60  که جز بازیکن سالاری چیز دیگری در فوتبال وجود نداشت، کسی تصور نمی کرد فدراسیون از سرمربی حمایت کند البته چند ماه بعد علیمحمد مرتضوی، رییس وقت فدراسیون فوتبال، دهداری را از كار بركنار كرد. رییس سازمان هم كه می‌دید مرتضوی مطابق خواست او عمل نكرده، او را از كارش بركنار كرده و محمدرضا پهلوان را به عنوان رییس فدراسیون به جای او منصوب كردند.

 

پایان کودتا!

استعفا تداومی نداشت. ابتدا فتح‌آبادی و سپس احمد سجادی، فنونی‌زاده، ابطحی و عربشاهی استعفا را پس گرفتند. وقتی برگشتند، دهداری به یکی از آنها گفته بود دفعه بعد که حرکتی از همبازی هایت دیدی، اگر به خودم بگویی تا مسئله را در تیم حل کنم بهتر است تا اینکه بروی گزارش بدهی!فرشاد پیوس نیز همراه با مربی‌اش اردشیر لارودی نزد دهداری رفت و با عذرخواهی، به ترکیب تیم ملی برگشت. بعداً ناصر محمدخانی گفت:

 

آقای دهداری آمد و گفت ناصر تو ۲۷ سال بیشتر نداری. در تیم ملی بمان و کاپیتان باش. اما قبول نکردم و چه اشتباه بزرگی کردم.

 

 مرتضی یکه هم گفت اگر زمان برگردد، دست دهداری را می‌بوسم و می‌گویم هر چه شما بگویید.

 

تغییر ساختار تیم ملی

به‌هرحال، در مسابقات مقدماتی المپیك 1988 سئول، تیم‌ملی باید با تركیب جدید خود به میدان می‌رفت.

همه انتظار داشتند دهداری و دستیارانش یعنی بهمن صالح‌نیا، مهدی مناجاتی، رضا وطنخواه و نایب رویین‌دل از ستارگان بیرون گودمانده تیم‌ملی بهره ببرند. برای دهداری فقط شش نفر باقی مانده بود.

مجید رضایی درون دروازه، سیامك رحیم‌پور و حسین مسگر ساروی در خط دفاع، مجید نامجومطلق و سیروس قایقران در خط هافبك و كریم باوی در خط حمله، در شرایط سال 65 كه فوتبال ایران بسیار پرستاره بود بازی می‌کردند. اما دهداری با نفراتی چون عابدزاده، زرینچه، مرفاوی، تقوی و...تیمی جدید ساخت که پس از سال ها کویت راشکست داد و در جام ملت های آسیا نیز سوم شد. با این حال مشکلات خاتمه نیافت

مطبوعات علیه دهداری

در آن زمان تاثیر کیهان ورزشی در آن مقطع، از برنامه ۹۰ امروز هم بیشتر بود. این مجله پس از بازی دوستانه با ژاپن نوشت که دهداری سرش را زیر برف خودفریبی فرو کرده، او عامل بی ارزش شدن ارزش‌هاست و چون خودخواه است و تنگ نظر، "لذا، بر مسئولین امر است تا هرچه زودتر مانع فروریختن ارزش‌ها شوند و کار را به کسانی بسپارند که پاسدار ارزش‌هایند." پس از آن که در دیدار مقابل ژاپن تماشاگران به دهداری گلوله برفی زدند، مطلبی هم از قول «مردم» در کیهان ورزشی چاپ شد که اگر زودتر در آزادی بازی داشتیم، تهرانی‌ها خیلی زودتر از خجالت دهداری در می‌آمدند. "دهداری تصور می‌کند بالاترین موجودی است که خداوند خلق کرده. دهداری‌ها باعث شدند جوانان ما از وطن فراری شوند و تجربیات خود را در اختیار بیگانگان قرار دهند." این مطلب اشاره به حضور بازیکنانی بود که راهی قطر شده بودند. سرانجام در میانه راه بازی های مقدماتی جام جهانی، دهداری با اعلام بیماری، از همراهی تیم ملی برای بازی با تایلند صرف نظر کرد. هیچ یک از منتقدانش هم نپرسیدند که اگر این کادر بد بود، چرا دستیار وی( وطنخواه) جانشین وی در تیم ملی شد؟!

 

 

 

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره تیم ملی فوتبال ایران و حاشیه های بازیهای آسیایی سئول فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تیم ملی فوتبال ایران و حاشیه های بازیهای آسیایی سئول» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید