مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  71539 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تیم ملی آلمان در بدترین دوران تاریخ خود

تیم ملی آلمان در بدترین دوران تاریخ خود

آن که باد بکارد، طوفان درو خواهد کرد. فوتبال و جامعه آلمان در سالهای اخیر باد کاشت و حالا طوفانی سهمگین این فوتبال را به نابودی کشانده است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

برای بسیاری از مردم در سراسر جهان، فوتبال با وجود تمام اهمیت خود، مهمترین مساله دنیا نیست. دکتر سوکراتس برزیلی نماینده این تفکر بود که فوتبال را تنها وسیله ای می دانست در جهت تغییرات یک جامعه. اما در نقطه مقابل این تفکر، برای خیلی ها فوتبال مساله ای مهم تر از مرگ و زندگی است که وقت و بیوقت جمله معروف بیل شنکلی مربی اسبق لیورپول را در این رابطه یادآوری می کنند. فارغ از این که کدام تفکر درست است، فوتبال را می توان یک ماکت از اتفاقات رخ داده در یک جامعه دانست. مثلا در ایران خودمان، وقتی فساد در همه ارکان جامعه ریشه دوانده است، نمی توان انتظار داشت که فوتبالی پاک و سلامت در زمین های فوتبال جریان داشته باشد. حکایت تیم ملی المان در سالهای اخیر هم نمونه بارزی است از مدیریت اشتباه که فوتبال یک کشور را به نابودی سوق داده است...

برای سالها و دهه ها، فوتبال آلمان نماد یک فوتبال کاملا مطابق برنامه بود. مخالفان این نوع بازی به شکل مغرضانه ای از عبارت فوتبال ماشینی برای مانشافت استفاده می کردند که نمی توانست گویای عظمت این فوتبال باشد. شباهت سبک بازی و گلهای به ثمر رسیده در رده های مختلف سنی فوتبال این کشور و حتی در بخشهای مختلف زنان و مردان نشان می داد که تیمهای ژرمن محصول یک مجموعه دقیق در سراسر کشور هستند که به شکلی دقیق از رده های پایه به آموزش فوتبال در این کشور مشغولند. مهمترین تفاوت فوتبال آلمان با همه جای دنیا، نه در زمین فوتبال، بلکه در بیرون میادین و جایی شکل گرفته بود که روحیه آلمانی را شکل می داد. درون اجتماع کشوری با مردمی آهنین اراده.

 

کشور آلمان در سال 1871 تاسیس شد و به لطف نظم آهنین خود بلافاصله به یک غول سیاسی و اقتصادی در جهان بدل شد. غولی که عملا باعث شکل گیری دو جنگ جهانی شد و به لطف تلاش و کار شبانه روزی مردمانش حتی یک دهه بعد از شکست در جنگ جهانی دوم(1945) هم تبدیل به یک قدرت اقتصادی در جهان شد و هم قهرمانی جام جهانی را کسب کرد.(1954). از آن زمان تا سال 2014 هم ژرمن ها رکورد حیرت انگیزی در فوتبال جهان برجای گذاشتند؛ آنها بعد از جنگ جهانی دوم در تمام ادوار جام جهانی در بین هشت تیم برتر جهان حضور داشتند و صاحب 4 قهرمانی و 4 نایب قهرمانی شدند. زنان این کشور هم دو بار پیاپی قهرمانی جهان را از آن خود کردند. اما می شد در انتظار سقوط این فوتبال بود؛ حتی با وجود هشت دهه افتخار..

 

تغییراتی که در دهه اخیر در جامعه آلمانی و قوانین این کشور رخ داد، ساختار جمعیتی این کشور را به کل تغییر داد. اگر یکصد سال قبل و در دوران جنگ جهانی اول، متفقین تمامی سربازهای آلمانی را با نام فریتس می شناختند، حالا در تیمهای آلمانی کمتر می توان نشانی از بازیکنانی اصالتان آلمانی یافت که شناخت چندانی از فرهنگ کشور خود داشته باشند. فرهنگ کشوری که زمانی توان نبرد تا آخرین دقایق را داشت و تسلیم شدن در قاموس مردم آن معنایی نداشت. اگر زمانی غیرآلمانی ها محدود به لهستانی هایی چون میروسلاو کلوزه و لوکاس پودولسکی بودند که پدرانشان لهستانی بودند، کم کم آلمان به سرزمینی مهاجرپذیر بدل شد که آغوشش برای تمام دنیا باز بود. ترکها، افغانها و آفریقایی هایی که برخی از آنها هرگز علاقه خود به سرزمین مادری شان را پنهان نکردند. نمونه آن حضور مسوت ازویل و ایلکای گوندوغان در ترکیه و عکس یادگاری شان با اردوغان ترک بود و به دنبال انتقاد رسانه های المانی، اوزیل از تیم ملی کناره گرفت و جامعه آلمانی را به نژادپرستی متهم کرد. جامعه ای که او را تا قهرمانی جهان رسانده بود؛ اما او عکس گرفتن در کنار دیکتاتور ترکیه را به بازی در آلمان ترجیح داد و سرانجام هم به جایی بازگشت که آنجا آمده بود؛ فوتبال ترکیه.

دیگر شنیدن نامهایی چون برادران بوآتنگ، ندیم امیری، اشکان دژآگه، سامی خدیرا، کریم بلعربی و امثال آنها در فوتبال آلمان عجیب نیست. اما از زمانی که هجوم گسترده پناهجوها به اروپا و به خصوص کشور المان آغاز شد، جمعیت جدیدی وارد فرهنگ این کشور شد. جمعیتی ناهمگن از مناطق جنگ زده جهان که هرچند مجبورند خود را با قوانین کشور جدید خود تطبیق دهند، اما هرگز نمی توانند هویت و گذشته خود را کنار بگذارند. آنها می توانند فوتبال دورگه را وارد سرزمین جدید خود کنند و سبک جدیدی از فوتبال را در این سرزمین به وجود آورند. اما آنها نمی توانند همچون مردان چند دهه قبل این سرزمین، خود را در ساختار منظم فوتبال مانشافت قرار دهند. حضور آنها هم فرصت را از بسیاری استعدادهای المانی می گیرد و هم سبب می شود که تیم ملی و باشگاههای ژرمن مملو از بازیکنانی شوند که هرگز نمی توانند 90 دقیقه برای کشور خود بجنگند. اکنون که یک دهه از دوران هجوم پناهجوها به کشور آلمان گذشته، می توان نتایج فقر استعدادها را در این کشور مشاهده کرد،؛ دو حذف نوبرانه تیم ملی مردان آلمان در مرحله گروهی جامهای 2018 و 2022 با شکست از تیمهایی چون مکزیک، کره جنوبی و ژاپن و حذف زنان این کشور از دور گروهی جام جهانی 2023 زنان.

اگر قوانین ژرمن ها تغییر نکند، نه فقط فوتبال این کشور بهبود پیدا نخواهد کرد، بلکه حتی به زودی شاهد تغییرات اساسی در احزاب و سیاست های این کشورها خواهیم بود. زمانی که تمام پناهجوهای آلمانی شده و فرزندان آنها حق رای پیدا کنند، می توان یک کشور خاور میانه ای را در قلب اروپا مشاهده کرد! فوتبال زنگ خطر را برای کشور آلمان به صدا در آورده و مشخص نیست آیا صدای این زنگ توسط مسوولان آلمانی شنیده خواهد شد یا خیر!

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره تیم ملی آلمان در بدترین دوران تاریخ خود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تیم ملی آلمان در بدترین دوران تاریخ خود» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید