کد مطلب: 58940 درج نظر
مقایسه ای بین قدرت های یورو 2020 و اولین دوره یورو
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مرور نتایج یورو به خوبی نشان می دهد که از اولین دوره این بازیها تا امروز، چه تفاوتی در اقتدار تیمهای فوتبال رخ داده است. به همین منظور مروری داریم بر اولین دور

مرحله مقدماتی یورو 2020

در ساعت 19 بيست و هشتم سپتامبر 1958، «آلفرد گريل» اتريشي سوت آغاز ديدار تيم‌هاي شوروي و مجارستان را به صدا درآورد تا انتظاري سه دهه‌اي پايان پذيرد. اولين بار در سال 1927 بود كه «هانري دولوناي» دبيرفدراسيون فوتبال فرانسه پيشنهاد برگزاري مسابقاتي بين تيم‌هاي ملّي اروپايي را در  قالب يك تورنمنت مطرح ساخت امّا اين پيشنهاد تا اواسط دهه 50 مورد توجه قرار نگرفت.

با افزايش تيم‌هاي فوتبال در قارّه سبز و تأسيس يوفا در 1954، طرح برگزاري مسابقات باشگاهي و ملّي در اروپا به شكل جدّي‌تر بررسي شد و سرانجام در كنگره يوفا در 1957 قرار شد كه مرحله نهايي بازي‌ها در سال 1960 برگزار شود. «هانري دولوناي» در سال 1955 از دنيا رفته بود و به اين ترتيب قرار شد كه نام وي بر روي جام مخصوص بازي‌ها حك شود و يادش گرامي داشته شود. فرمول مسابقات نيز فرمول دولوناي بود كه در جامهاي جهاني 1934 و 1938 نيز مورد استفاده قرار گرفته بود. اين فرمول برگزاري بازي‌هاي مقدماتي و نهايي به صورت حذفي بود.

مسابقات مقدماتي به صورت رفت و برگشت برگزار مي‌شد و به جاي اجراي قانون «بازي تكراري»- كه تا آن زمان در جام‌جهاني برگزار مي‌شد - براي نخستين بار تفاضل گل اهميت يافت. با اين حال استقبال بزرگان اروپايي از اين بازي‌ها بسيار كم بود. بازي‌هاي مقدماتي با حضور 17 تيم و به صورت تك‌حذفي آغاز شد و در نخستين ديدار 100572 نفر در استاديوم «لنين» در مسكو شاهد پيروزي (3-1) شوروي در برابر مجارستان شدند در اين بازي «آناتولي ابلين» در دقيقه چهارم گل اول شوروي را به ثمر رساند و نام خود را به عنوان زننده نخستين گل در تاريخ جاودانه ساخت.

با توجه به آن كه براي برگزاري بازي‌ها به صورت حذفي بايد تعداد تيم‌ها به 16 تيم كاهش مي‌يافت، چكسلواكي و ايرلند جنوبي در برابر هم قرار گرفتند كه چكسلواكي پس از يك برد (4-0) و باخت (0-2) ايرلند را حذف كرد. در مرحله اوّل مقدماتي نتايج ذيل رقم خورد. با دقّت در اسامي تيم‌ها متوجه مي‌شويد كه همه بزرگان غايب بودند!

*****

غيبت قدرت‌های اروپا در دور مقدماتی

شوروي (4-1) مجارستان، فرانسه (8-2) يونان، روماني (3-2) تركيه، اتريش (6-2) نروژ، يوگسلاوي (3-1) بلغارستان، پرتغال (5-2) آلمان شرقي، اسپانيا (7-2) لهستان، چكسلواكي (7-3) دانمارك

مشاهده مي‌كنيد كه هيچ خبري از ايتاليا، انگلستان، آلمان غربي (قهرمان جهان در جام‌جهاني 1954 و مقام چهارم جام در 1958) سوئد (نايب قهرمان جام‌جهاني 1958)، ولز و ايرلندشمالي (دو تيم حاضر در يك چهارم جام‌جهاني 1958) نيست و تنها شش تيم (شوروي – يوگسلاوي – اتريش – مجارستان – فرانسه و چكسلواكي) در جام‌جهاني 1958 حضور داشتند!

****

ورود سياست به يورو 1960

هشت تيم انتخاب شده، مرحله دوم مقدماتي را در حالي آغاز كردند كه خط حمله سه نفره فرانسه (فونتن، ونسان، كوپا) پس از آتشبازي در جام‌جهاني و زدن 23 گل در 6 مسابقه، باز هم آتشين ظاهر شد و با هت‌تريك «ژوست فونتن» اتريش را (5-2) در هم كوبيد. در پايان ديدارهاي رفت و برگشت نتايج زير به دست آمد و سه تيم مرحله نهايي بازي‌ها مشخص شدند. فرانسه (9-4) اتريش، يوگسلاوي (6-3) پرتغال، چكسلواكي (5-0) روماني.

امّا ديدار شوروي و اسپانيا برگزار نشد. زيرا حكومت ژنرال فرانكو در اسپانيا هنوز پس از سه دهه فراموش نكرده بود كه شوروي بزرگ‌ترين حامي جمهوري دوم اسپانيا و جبهه مخالف فرانكو در جنگهاي داخلي اسپانيا بود. به همين دليل اجازه سفر به شوروي داده نشد و روس‌ها بدون مسابقه به دور آخر رسيدند!

****

چهار تيم برتر جام

چهار مسابقه از ششم تا دهم جولاي 1960 تعيين كننده چهار تيم برتر جام شد! فرانسه به عنوان ميزبان مرحله نهايي بازي‌ها انتخاب شد و دليل اين امر فرانسوي بودن مؤسس بازي‌ها بود. امّا از بد حادثه ريموند كوپا (بهترين بازيكن جام‌جهاني 1958) و ژوست فونتن (بهترين گلزن همان جام) هر دو مصدوم بودند با اين حال فرانسوي‌ها در برابر 26370 تماشاگر استاديوم «پارك دوپرنس» دوبار با نتايج (2-1) و (4-2) از يوگسلاوي پيش افتادند. تنها يك ربع به پايان بازي مانده بود كه ناگهان همه چيز تغيير كرد. كنز (75) و «يركوويچ» (78 و 79) سه گل زدند و يوگسلاوي با برد (5-4) هم به فينال رسيد و هم پرگل‌ترين ديدار تاريخ جام ملّت‌هاي اروپا را رقم زد.

سه روز بعد فرانسه حريف چكسلواكي شد كه در برابر شوروي (0-3) مغلوب شده بود. چكها اين ديدار را (2-0) بردند و سوم شدند.

يک فينال شرقی!

 وقتي «آرتور ادوارد اليس» بريتانيايي سوت آغاز اولين فينال جام ملّت‌هاي اروپا را به صدا درآورد، تنها 17966 نفر به استاديوم «پارك دوپرنس» آمده بودند. فرانسويان فينالي با حضور فرانسه را مي‌خواستند و ديگر براي كسي مهم نبود كه اين ديدار، تكرار فينال المپيك 1956 است يا نبردي بين دو فاتح فوتبال در دو المپيك 1956 و 1960. در بازي فينال «لوياشين» دروازه‌بان افسانه‌اي شوروي، ستاره ميدان بود و يك تنه در برابر رقيب ايستاد. امّا سرانجام در اواخر نيمه اول دروازه خود را باز شده ديد. امّا در همان آغاز نيمه دوم «اسلاوا مترولي» گل مساوي را زد و كار به وقت اضافي رسيد. يوگسلاوها نيرويي براي نبرد در وقت اضافي نداشتند. گل دقيقه 113 «پونه دلنيك» كار يوگسلاوي را تمام كرد و روس‌ها بار ديگر با پيروزي براين رقيب، قهرمان يك تورنمنت معتبر شدند تورنمنتي كه ابداً مورد توجه ژرمن‌ها و بريتانيايي‌ها واقع نشده بود. بعدها زننده گل پيروزي شوروي گفت: مسابقات و گلهاي رد و بدل شده در آن به راستي كم‌نظير بودند و اوج زندگي ورزشي بازيكنان حاضر در مسابقه‌ها... و آن درخشان‌ترين لحظه زندگي‌ام بود. همچون يك ستاره در آسمان!»

 

ثبت نظر درباره «مقایسه ای بین قدرت های یورو 2020 و اولین دوره یورو»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت