کد مطلب:  68750 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا(بخش اول)

تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا(بخش اول)

تیم ملی کشورمان از دوره چهارم جام ملت ها به بعد، همواره در این مسابقات حاضر بوده است،
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تغییر و تحول در بین تیمهای مختلف سبب شده که کمتر رقیبی از بین رقبای چند دهه قبل ایران، هنوز هم در بین بزرگان آسیا جایی داشته باشد.  با گذشت زمان قدرت های آسیا تغییر کرده اند و تنها تیمهای ایران و کره جنوبی در تمام این سالها، قدرت های سنتی آسیا باقی مانده اند. ببینیم دیدارهای پرتکرار ایران با رقبای خود در جام ملت های آسیا، با چه تیمی بوده است.

 

ایران- کره جنوبی ؛ شیرین ترین بردها و تلخ ترین باخت ها

در ادوار اخیر، دیدار ایران و کره جنوبی، تکراری ترین دیدار جام ملت های آسیا بوده است و این دو تیم با 5 مسابقه پیاپی در مرحله یک چهارم نهایی بازیها، رکوردی منحصربفرد از خود به جای گذاشته اند. اما اولین دیدار دو تیم، شاید حساس ترین مسابقات دو تیم بود.

در فینال 1972، دو تیم ایران و کره جنوبی در وقت قانونی به تساوی(1-1) دست یافتند. اما ایران با گلی که در وقت اضافی به ثمر رساند، (2-1) برنده شد و قهرمانی این رقابت ها را جشن گرفت.

پس از آن، دو تیم تا سال 1988 مسابقه ای با هم نداشتند. اما در رقابت های جام ملت های قطر، این دو تیم همگروه شدند و در آخرین بازی در حالی که صعودشان به مرحله بعد قطعی شده بود، مقابل هم ایستادند. در این رقابت، مربیان ایران با اشتباهی بزرگ، ذخیره های ایران را به مصاف کره فرستادند که نتیجه آن، باخت(3-0) ایران بود!

هشت سال بعد، سريال نبردهای دو تیم در یک چهارم نهایی آغاز شد. در مسابقات 1996 امارات، ایران هر چند در نیمه اول از کره عقب افتاد، اما در تاریخی ترین شب نبردهای دو تیم، پنج بار در نیمه دوم به گل رسید و (6-2) پیروز شد! علی دایی هم با 4 گلی که در این بازی زد، بهترین گلزن نبردهای دو تیم لقب گرفت.

چهار سال بعد، ایران در یک چهارم نهایی مسابقات 2000 لبنان، تا آخرین ثانیه ها از کره پیش بود، اما اشتباه مرگبار علی دایی در دفع توپ، سبب مساوی شدن بازی شد. بعد از سريال موقعیت خراب کردن علی کریمی، کره به گل طلایی رسید و ایران با باخت(2-1) از مسابقات حذف شد.

اما در سال 2004 شاگردان برانکو نبردی درخشان مقابل کره به نمایش گذاشتند. نبردی که با هت تریک علی کریمی(4-3) تمام شد اما حق بازیکنان ایران می توانست چندین و چند گل دیگر باشد.

در سال 2007 شاگردان امیرقلعه نویی با دو پنالتی از دست رفته مهدی مهدوی کیا و رسول خطیبی در ضربات پنالتی(4-2) از کره باختند. در سال 2011 هم نوبت به تک گل کره در وقت اضافی رسید تا این بار هم کره، مانع از صعود ایران به مرحله بعد شود.

به این ترتیب کره برای چهارمین بار، فوتبال ایران را در این بازیها ناکام کرد

: برای دریافت مشاوره درباره تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا(بخش اول) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تکراری ترین دیدارهای ایران در جام ملت های آسیا(بخش اول)» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید