مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  62153 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا توماس ادیسون ایرانی است؟

آیا توماس ادیسون ایرانی است؟

در چند وقت اخیر پیامی با مضمون اینکه توماس ادیسون، دانشمند و مخترع مشهور آمریکایی ایرانی الاصل است در حال دست به دست شدن است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی در روزهای اخیر یک متن جالب در خصوص اصالت توماس ادیسون دانشمند بزرگ آمریکایی و یکی از نام آوران عرصه الکتریسیته در قرن 18 و 19 در حال دست به دست شدن در شبکه های اجتماعی مختلف است.

در متن این پیام به این امر اشاره شده است که توماس ادیسون در واقع از ساکنان شهرستان تویسرکان در استان همدان بوده است که در خلال جنگ جهانی دوم و اشغال متفقین به طور تصادفی گم می شود و با نیرو های آمریکایی به آمریکا می رود!

در این متن چنین آمده است:

پس از 2 قرن با تلاش مورخین و اندیشمندان پرده از هویت واقعی توماس ادیسون برداشته شد.
به نوشته سایت علمی ریدرز دایجست ادیسون مخترع توانمند جهانی اصلیت ایرانی ولُر دارد و اجدادش از اهالی تویسرکان همدان(لُرتبار) میباشد که در جریان حمله متفقین به ایران به اسارت آمریکایی ها در می آید.
هنگامی که متفقین ایران را اشغال میکنند هنگام پیشروی به سمت شمال ، شهر تویسرکان را به تصرف خود در میآورند بیشتر اهالی فرار میکنند یا پنهان میشوند کودکی 5ساله به نام یحیی قادر به فرار نیست و هنگام رسیدن نیروهای اشغالگر از ترس به داخل خمره بزرگی که در آن ماست درست میکردند پناه میبرد
متفقین او را پیدا کرده و از خمره ماستی بیرون میاورند
آنها نام توماس یعنی کودکی که داخل ظرف ماست بوده را به وی میدهند یحیی در اردوگاه متفقین میماند و بعدها همراه نیروهای آمریکایی به آمریکا میرود و در آنجا به یک خانواده آمریکایی سپرده میشود و چون نام پدرش ادریس بود به توماس ادریسون یعنی توماس پسر ادریس معروف شد اما چون تلفظ ادریسون برای آمریکایی ها مشکل بود،وی ادیسون نامیده شد.
با وجود مدارک انکار ناپذیر اما متاسفانه ایرانیان زیادی از این واقعیت افتخار آمیز بیخبرند و ننگ بر ما که بعد از سالها هنوز نمیدانیم که ادریسون علاوه بر اختراع برق 176 اختراع دیگر داشته که یکی از مهمترین آنها اختراع پیشران هسته ای است که آن را به نام زادگاه مادرش الیگودرز نامید که در تلفظ آمریکایی الگادراز نامیده میشود.
او یک آریایی اصیل بود.

منابع:
1 تاریخ تمدن معاصر اثر ویل دورانت جلد هشتم صفحه 345 تا752 2 تاریخ علوم و اختراعات جهان جدید اثر سر ویلیام جوزف چاپ 2012 برلین جلد سوم قطع رحلی
3_نسخه خطی از کتاب رجال علوم عقلیه در کتابخانه گوتنبرگ واتیکان صحافی شده در 1997
4- گنجینه اکتشافات و اختراعات آریاییان تالیف نیکلا هندرسون مقدمه جلد 7 فصل پنجم (لازم به ذکر است که درسال 19‌44 میلادی نویسنده این کتاب را به هیتلر هدیه کرد وهیتلر مقدمه ای چهار صفحه ای بر این کتاب نوشت)
جدیدترین اثر منتشر شده از دانشگاه هاروارد با مشارکت ناسا زیر نظر دکتر فیروز نادری

نکته بسیار جالب در این خصوص این است که به منابع زیادی استناد شده است که شاید در ظاهر برای عوام قابل درک و حتی استناد هم باشد اما ذکر فقط دو نکته کافی است که که نشان دهد این متن کاملا دروغ است و بیشتر جنبه طنز و حتی سرکاری دارد.

این نکته مهم آن است که توماس ادیسون زاده 11 فوریه 1847 در روستای میلان در اوهایو آمریکا است. پدر او یک دانشمند کانادایی تبار بوده است. ادیسون پس از 84 سال عمر پربار علمی و تحقیقاتی در 18 اکتبر 1931 در منطقه غربی اورنج در نیوجرسی چشم از جهان فرو میبندد.

در متن این پیام منتشر شده به اشغال ایران توسط متفقین اشاره شده است و بر اساس اسناد تاریخی این فرآینددر بازه زمانی 25 اوت تا 17 سپتامبر 1941 رخ داده است و شهر های غربی و جنوب توسط نیرو های انگلیسی اشغال شده اند و اصلا نیرو های آمریکایی در این عملیات ها حضور نظامی نداشتند بلکه فقط جنبه تدارکات و پشتیبانی در این عملیات مطرح بوده است.

از آن مهم تر حمله متفقین به ایران 10 سال بعد از مرگ ادیسون رخ داده و این امر داستان بالا را به طور کامل نقض می کند. حتی اگر جنگ جهانی اول را هم در نظز بگیریم که در سال 1914-1913  آغاز شده است، یاز هم توماس ادیسون در بازه زمانی بیش از 60 سال عمر داشته است و عملا داستان بالا در جنگ جهانی اول هم امکان پذیر نبوده است.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره آیا توماس ادیسون ایرانی است؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آیا توماس ادیسون ایرانی است؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید