کد مطلب:  65225 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توقیف فیلم برادران لیلا

توقیف فیلم برادران لیلا

فیلم سینمایی برادران لیلا به دلیل اکران این فیلم در فستیوال کن 2022 اجازه نمایش در ایران داده نشد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

فیلم برادران لیلا ساخته سعید روستایی توقیف شد. به گزارش آسمونی سازمان سینمایی پروانه نمایش فیلم برادران لیلا را صادر نکرد. این فیلم در هفتاد و پنجمین فستیوال فیلم کن به نمایش در آمده بود.

سازمان سینمایی غروب روز دوشنبه 30 خرداد ماه 1401 اعلام کرد که مجوز اکران فیلم برادران لیلا بدلیل تخلفات صادر نمی شود.

توقیف فیلم برادران لیلا

متن اطلاعیه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم

فیلم سینمایی "برادران لیلا" به کارگردانی سعید روستایی بدون طی کردن تشریفات و روند قانونی برای جشنواره فیلم کن ارسال شده بود. از آن جایی که این فیلم بدون اخذ پروانه نمایش و بی توجه به مقررات و‌ برخلاف آئین نامه حضور آثار در محافل و جشنواره های بین المللی که طبق ( ماده پنج آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم ، اسلاید ، ویدیو و صدور پروانه نمایش آنها ) و علیرغم تاکید مسئولین سازمان سینمایی مبنی بر ضرورت تبعیت از قوانین و مقررات ، به جشنواره کن ارسال شده بود معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با هدف مساعدت ، تسهیل و تصحیح حضور و حل مشکل فیلم از تهیه کننده و کارگردان آن خواست تا طی جلساتی وضعیت و شرایط فیلم و فرایند آن را بررسی نمایند.

با همکاری تهیه کنندگان فیلم، "برادران لیلا" در سازمان سینمایی مورد بازبینی قرار گرفت و در راستای کمک به فیلم با ملحوظ داشتن اهمیت حضور بین المللی محصولی از سینمای ایران، تصمیم و توافق بر این شد تهیه کننده و کارگردان برای دریافت پروانه نمایش جهت ارائه نسخه نهایی در جشنواره کن ، موارد و اصلاحات لازم را که بخشی از آنها حتی در فیلمنامه مصوب شورای پروانه ساخت نیز وجود نداشته اعمال نمایند که این مهم حتی در یک مورد از موارد اعلامی محقق نشد.

برغم تاکید و تذکرات لازم برای رعایت قانون و با علم و آگاهی تهیه کننده و کارگردان نسبت به تبعات هرگونه تخلف، متاسفانه فیلم مذکور بدون هیچگونه همکاری و انجام اصلاحاتی در جشنواره کن به نمایش در آمد.

چنانکه عوامل اصلی فیلم با اصرار و ابرام بر ادامه مسیر اشتباه نشان دادند که اکران فیلم در جشنواره کن را بر نمایش در سالن های سینما و مخاطبان داخلی ترجیح می دهند.

از این رو، فیلم " برادران لیلا" به تاسی از اصل"قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری"و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون: ، شرکت در جشنواره های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده برغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم ، این فیلم تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده ، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.

پست اینستاگرامی سعید روستایی پس از توقیف فیلم برادران لیلا

عکس العمل سعید روستایی به توقیف فیلم برادران لیلا

سعید روستایی هم در پیج اینستاگرامش پس از خبر توقیف فیلمش برادران لیلا نوشت: برادران لیلا را با خون دل ساختم با جگر سوخته. برای ساختنش تمام روحم زخمی شد! لطفا بیش از این نسوزانیدم! تحقیر و تهدید را تمام کنید لطفا.

 

 

نظر خود را درباره «توقیف فیلم برادران لیلا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید