کد مطلب:  43289 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نگاهی به جدیدترین قهرمانی اینتر و تازه ترین ناکامی یوونتوس در جام حذفی ایتالیا

نگاهی به جدیدترین قهرمانی اینتر و تازه ترین ناکامی یوونتوس در جام حذفی ایتالیا

دیدار دو تیم فوتبال یووونتوس و اینتر هفتاد و پنجمین فینال کوپا ایتالیا بود که با قهرمانی اینتر به پایان رسید.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

 

رقابت های کوپا ایتالیا مسابقاتی است که همه ساله با حضور تیمهای منتخب دسته های چهارگانه فوتبال ایتالیا برگزار می شود. این رقابت ها اولین بار در سال 1922 برگزار شد که با قهرمانی تیم وادو به پایان رسید و فصل 19-2018 نیز برای هفتاد و دومین دوره این مسابقات برگزار گردید.  

نگاهی به گذشته 

پس از وقفه ای طولانی در برگزاری این مسابقات، رقابتهای 36-1935 با قهرمانی تورینو خاتمه یافت و پس از یک قهرمانی توسط جنوا، نوبت به یوونتوس و اینتر رسید تا نخستین قهرمانی های خود را در این مسابقات جشن بگیرند. در سالهای 40 و 41 دو تیم فیورنتینا و ونتسیا( ونیز) نخستین افتخار خود در این مسابقات را کسب کردند تا سرانجام در سال 1942 یوونتوس اولین تیمی بود که تعداد قهرمانی های خود را در این مسابقات به عدد 2 رساند. اتفاقی که یک سال بعد توسط باشگاه تورینو نیز به دست آمد. پس از آن، مسابقات به دلیل جنگ جهانی دوم تعطیل شد و زمانی که از سر گرفته شد، سال 1958 بود. جایی که لاتزیو برای اولین بار کوپا ایتالیا را از آن خود ساخت. آسمونی ،  پس از آن یوونتوس دو قهرمانی دیگر کسب کرد و از همان زمان پرافتخارترین تیم جام حذفی ایتالیا شد. یوونتوس به لطف دبل خود در چهار فصل اخیر فوتبال ایتالیا، تا امروز قهرمانی های خود را به عدد 13 رسانده و فعلا هیچ تیمی از نظر افتخار شانس رسیدن به بیانکونری را ندارد. آ اس رم هم که با 9 قهرمانی به دومین تیم پرافتخار تاریخ بازیها بدل شده است، نخستین قهرمانی خود را در سال 1964 کسب کرد. از جالب ترین اتفاقات تاریخ این مسابقات، تکرار فینال اینتر و رم در چهار فصل متوالی بود. این تیمها که در آن زمان در لیگ هم مدعی اصلی قهرمانی بودند، طی سالهای 2005 تا 2008 فینال کوپاایتالیا را با هم برگزار کردند که هر کدام دو بار برنده این مسابقه شدند.

 

فرمت برگزاری رقابتهای فصل 22-21 

در فصل جاری رقابتهای کوپا ایتالیا 20 تیم از سری آ، 20 تیم از سری ب و 4 تیم از سری سی در رقابتها حضور داشتند. در مرحله مقدماتی 4 مسابقه برگزار شد تا تعداد تیمها به 40 کاهش یابد. در مرحله بعد 16 مسابقه انجام گرفت. از 32 تیمی که این مسابقات را برگزار کردند، چهار تیم، برندگان دور مقدماتی بودند و 28 تیم از این مرحله کار خود را در جام حذفی شروع کردند. در پایان مسابقات این مرحله 16 تیم باقی ماندند و باز با قرعه مقابل هم قرار گرفتند تا هشت تیم از آنها راهی جدول اصلی مسابقات شوند.

 

ورود مدعیان اصلی 

از بین هشت تیمی که به جدول نهایی رسیده بودند، هفت تیم از سری آ و تنها لچه از سری آ راهی این دور شدند. با ورود هشت قدرت اصلی سری آ به این مرحله مسابقات دور یک هشتم بازیها به شکلی جدی برگزار شد و نتایج زیر رقم خورد:

آتالانتا(2-0) ونتسیا

فیورنتینا(5-2) ناپولی( در پایان وقتهای اضافی)

یوونتوس(4-1) سامپدوریا

ساسولو(1-0) کالیاری

میلان(3-1) جنوا ( در پایان وقتهای اضافی)

لاتزیو(1-0) اودینزه ( در پایان وقتهای اضافی)

اینتر(3-2) امپولی ( در پایان وقتهای اضافی)

رم(3-1) لچه

در مرحله یک چهارم نهایی قدرتهای سنتی بازیهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند:

فیورنتینا(3-2) آتالانتا

یوونتوس(2-1) ساسولو

میلان(4-0) لاتزیو

اینتر(2-0) رم

دور نیمه نهایی تنها مرحله این مسابقات بود که به صورت رفت و برگشت برگزار شد. جایی که یوونتوس با دو برد (1-0) و (2-0) مقابل فیورنتینا فینالیست شد و اینتر نیز پس از یک تساوی(0-0) مقابل میلان، با برد(3-0) در دیدار برگشت موفق شد به فینال این رقابتها صعود کند.

 

فینال جذاب در الیمپیکو

دیدار فینال در ورزشگاه المپیکو رم و با قضاوت پائولو والری برگزار شد.

در دقیقه 7 این مسابقه نیکولو بارلا اولین گل بازی را برای اینتر به ثمر رساند. در ادامه و در دقیقه 41 دانیلو بازیکن یووه مصدوم شد و آلوارو موراتا به جای او وارد میدان شد. با این حال یوونتوس نیمه دوم را طوفانی آغاز کرد و آلکس ساندرو(50) و دوشان ولاهوویچ(52) یوونتوس را پیش انداختند. بازی تا دقیقه 80 به سود بیانکونری جریان داشت تا این که اینتر با یک پنالتی مشکوک توسط هاکان چالهان اوغلو بازی را به تساوی کشاند. یک پنالتی مشکوک دیگر در وقتهای اضافی توسط ایوان پریشیچ(99) به گل تبدیل شد تا اینتر در آستانه قهرمانی قرار گیرد. پریشیچ در دقیقه 102 گل چهارم اینتر را به ثمر رساند تا آخرین عنوان اینتر در کوپا ایتالیا این گونه به دست آید؛

و یک ناکامی دیگر برای یوونتوس ماسیمیلیانو آلگری.

: برای دریافت مشاوره درباره نگاهی به جدیدترین قهرمانی اینتر و تازه ترین ناکامی یوونتوس در جام حذفی ایتالیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «نگاهی به جدیدترین قهرمانی اینتر و تازه ترین ناکامی یوونتوس در جام حذفی ایتالیا» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید