ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  70578 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی کورنلیا اندر (2)

بیوگرافی کورنلیا اندر (2)

در بازی های المپیک 1976 کورنلیا اندر به اولین زنی بدل شد که سد دو دقیقه را برای 200 متر و سد یک دقیقه را در 100 متر شکسته است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سد شکن بزرگ

. در رقابت 200 متر ازاد او موفق شد زمان 1:59:26 دقیقه را برجای نهاده و با 1.96 ثانیه برتری نسبت به شرلی باباشوف آمریکایی قهرمان المپیک و رکورددار جهان شود. 4 روز قبل از آن نیز موفق شد دست به کاری بزرگ زده و زمان 55.65 را برای شنای 100 متر آزاد برجای نهد.  از بدشانسی های باباشوف آمریکایی این بود که شناگران آلمان شرقی بهترین عملکرد تاریخ خود را بر جای نهادند تا او 4 نقره از این المپیک به دست آورد. او درباره شناگران آلمان شرقی گفت:

 

اندر و دوستانش به ورزش به دید یک حرفه و یک ضرورت سیاسی نگاه می کنند. برای آنها، بردن همه چیز است!

 

دیگر رکورد کورنلیا در 100 متر پروانه بود که موفق شد با ثبت زمان 1:00:13 دقیقه یک رکورد جهانی دیگر به نام خود ثبت نماید. او در پاسخ صحبت های باباشوف این گونه از خود دفاع کرد:

 

شنا همیشه برای من، یک سرگرمی بوده است. آنچه برای من مهم است نفس ورزش است و نه فقط عناوین آن. من حق دارم پاداش تلاش هایم را به چنگ آورم و ورزش نیز این را نفی نمی کند.

 

 

کورنلیا زیر نظارت دایمی یک پزشک

رودلف اسکرام مربی کورنلیا درباره این دختر گفت:

 

او قهرمان بزرگی است. این همه رکوردشکنی .و فتح مسابقات از هر کسی بر نمی آید. یک سازمان دقیق، گسترده و فعال بر کار او و هم تیمی هایش نظارت داشته است. رکوردهای خارق العاده او نتیجه کاری بسیار دقیقی است که روی او صورت گرفته است. انسان باید جرات این را داشته باشد که در مواقع لازم، فشار زیادی روی ورزشکار وارد کند تا با به بازدهی بیشتری برسد. بعضی وقت ها ورزشکار به حد نهایی تحمل رسیده و بهترین رکوردهای خود را ثبت می کند. ما قبل از هر چیز به سلامت ورزشکار نگاه می کنیم. به همین خاطر یک دکتر متخصص همواره وضع کورنلیا را زیر نظر دارد و یک سازمان پزشکی حالات او را به طور دایم بررسی می کند.

 

 

داستان 88 شناگر قهرمان

بعدها صحبت های زیادی درباره استفاده ورزشکاران آلمان شرقی از استروئیدها و داروهای نیروزای غیرمجاز مطرح شد اما اندر از کسانی بود که هرگز مورد این اتهامات قرار نگرفت. گروهی که معتقدند  او از دارو استفاده می کرده نیز بر این اعتقادند که او هرگز اطلاعی از این مساله نداشت و نمی دانست پزشکان و مربی تیمش چه موادی به وی می دهند. در سال 1991 اندر در مصاحبه ای با تایمز توضیح داد که مربیان تیم شنای آلمان شرقی در پایان تمرینات به شناگران موادی تزریق می کردند تا نیروی از دست رفته شان را بازگرداند. اما مسلما کسی صحبتی درباره غیرمجاز بودن دارو نکرده بود.  

به هر حال سیستم پرورش قهرمانان در کشوریها کمونیست از سال 1973 تا 1991 در آلمان شرقی نیز رواج داشت و همین مساله سبب شد که پس از فروپاشی کمونیسم، تمام ورزشکاران این کشورها در مظان اتهام قرار گیرند. حتی اگر به راستی بی گناه بودند. به هر صورت در این دوران 88 قهرمان شنای جهان فقط در قسمت زنان در آلمان شرقی پرورش یافتند که آماری بی نظیر بود.

او خودش درباره روزهای قهرمانی اش می گوید:

 

من ذاتا جابک و قوی بودم. تمریناتی زیاد داشتم و ضرباتم به آب به اندازه کافی قوی بود به طوری که همیشه به عنوان الگوی سایر نفرات مطرح می شدم.

 

کورنلیا اندر یکی از شناگران نسلی بود که آلمان شرقی آن ها را همچون محصولات یک کارخانه تولید کرد؛ کارخانه ای که با پرورش ورزشکاران مستعد با کمک دارو، به مدالهای فراوان در مسابقات مختلف دست می یافت.

در آوریل 1973 او برای اولین بار موفق شد رکورد جهان را ترقی دهد. این رکورد را در 200 متر برجای نهاد و موفق شد رکورد شین گولد را به زمان 2.23.01 دقیقه ترقی دهد. در ژوئن 1976 همین مسیر را در 2.17.14 دقیقه شنا کرد.

 

خداحافظی زودهنگام از شنا

پس از المپیک کورنلیا در حالی از رقابت های شنا کناره گیری کرد که 32 رکورد جهانی در شنای انفرادی را از آن خود ساخته بود. کورنلیا اندر دو سال بعد از خداحافظی از مسابقات شنا و در 18 سالگی، با رولاند ماتس قهرمان 100 متر و 200 متر کرال پشت المپیک ازدواج کرد. این زوج مجموعا 16 مدال المپیک داشتند. حاصل ازدواج آنها دختری به نام فرانزیسکا بود که در سطح شنای نوجوانان المان نیز خوش درخشید اما هرگز همچون پدر و مادرش به شناگری بزرگ در حد بین المللی بدل نشد. ماتس درباره کورنلیا گفت:

 

او یک ورزشکار بسیار توانا و فوق العاده است. او در هر چیزی که مربوط به شنا باشد، بهترین است. او همیشه نیروهایی در بدن خود ذخیره دارد که در مواقع لزوم از آن استفاده می کند.

 

بعدها اندر از ماتس جدا شد و با اشتفان گرومت ازدواج کرد که هم دونده و هم یکی از اعضای تیم ملی لوژ سواری آلمان شرقی بود. حاصل این ازدواج هم دختری به نام تیفانی بود که البته او نیز به سطح پدر و مادرش نرسید.

اندر اکنون به عنوان یک پیشکسوت ورزشی در نقش فیزیوتراپ در جنوب آلمان کار می کند و البته هنوز هم در مسابقات شنای رده های سنی خود حضور می یابد.

 

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی کورنلیا اندر (2) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بیوگرافی کورنلیا اندر (2)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید