مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  71644 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی والدمار چیرپینسكی

بیوگرافی والدمار چیرپینسكی

والدمار چیرپینسكی تنها اروپایی است که دو بار قهرمان دوی ماراتن المپیک شده و رکوردی منحصر بفرد از آن خود دارد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

متولد سوم آگوست 1950 در نیوگاترزلبن  واقع در منطقه ساكسونی ـ آنهالت  آلمان شرقی. چیرپینسكی موفقیت‌های ورزشی خود را مدیون یك معلم 35 ساله بود كه مسیر زندگی‌اش را تغییر داد. پیتر كنراد معلم والدمار 12 ساله در مدرسه نیبورگ بود و او بود كه نخستین بار راه پیست‌های دوومیدانی را به والدمار نشان داد. در غیر این صورت هیچ بعید نبود كه چیرپینسكی بدل به یك اسب‌سوار شود. اسب‌سواری كه شاید هرگز فرصت درخشش در عالم مسابقات معتبر را پیدا نمی‌كرد!

 پسر خجالتی و گوشه‌گیر آلمانی از هفده سالگی به صورت جدی به دوهای 3000 متر با مانع، ده هزار متر و ماراتن پرداخت و اندكی بعد وارد دانشكده ورزش شد و تمام زندگی‌اش به ورزش اختصاص یافت. او در سال 1972 قهرمان آلمان شرقی در مسابقه دوی 3 هزار متر با مانع شد و سه سال بعد نیز در رقابت دوی صحرانوردی در مسافت 12 كیلومتر قهرمان كشورش شد.

او از سال 1974 خود را آماده حضور در ماراتن المپیك مونترآل كرده بود و وقتی مسابقه آغاز شد در اوج آمادگی بود. حتی با این كه كاملاً ناشناخته بود و كسی امیدی برای وی قائل نبود. اما چیرپینسكی از همان كیلومترهای آغازین در گروه پیشتاز مسابقه قرار گرفت و تا كیلومتر بیست و پنجم نیز مكان خود را در صدر  حفظ كرد. اما در این‌جا بود كه فرانك شورتر آمریكایی و مدافع عنوان قهرمانی از او پیش افتاد. به این ترتیب مسابقه به اوج هیجان رسید و سرانجام این دونده آلمان‌شرقی بود كه با 51 ثانیه برتری نسبت به نفر دوم، فاتح ماراتن المپیك شد. چیرپینسكی كه در آن زمان متأهل و دارای دو فرزند و ساكن شهر هاله بود، گذشته و مربیان سابق خود را فراموش نكرد و بلافاصله پس از بازگشت به وطن، از پتر كنراد و سایر كسانی كه در پیروزی او سهیم بوده‌اند دعوت كرد تا در یكی از رستوران‌های هاله، شام را مهمان او باشند. كنراد با دیدن شاگرد سابق خود بیش از همه تعجب كرده بود و گفت:

 

وقتی بچه بود، خجالتی و گوشه‌گیر بود. اما اكنون افكاری باز و گسترده دارد و میل و آمادگی آن را دارد كه راجع به مسائل مختلف به بحث نشیند. او اكنون از نظر روحی آمیزه‌ای است از اراده، قاطعیت، فروتنی و تواضع. و این نشان خوبی است كه ورزش تا چه حد می‌تواند در تربیت كودكان اثری معجزه‌آسا داشته باشد و از كودكی خجالتی، چنین قهرمان بزرگ و روشنفكری بسازد!

 

دو سال پس از المپیك مونترآل، چیرپینسكی در مسابقات قهرمانی اروپا چهارم شد. با این وجود یك بار دیگر در هنگام برگزاری المپیك به اوج بازگشت. او در ماراتن مسكو در بیشتر لحاظ مسابقه پشت سر گروه صدرنشین حركت كرد و انرژی خود را به لحظات انتهای مسابقه اختصاص داد. از كیلومتر سی و ششم او صدرنشین ماراتن شد و لحظه به لحظه اختلاف خود را با نفرات پشت سر خود افزایش داد. هرچند كه خرارد نیبور هلندی دقیقه به دقیقه به چیرپینسكی نزدیك‌تر شد. اما والدمار در 200 متر پایانی مسابقه مجدداً سرعت گرفت و سرانجام با كسب دومین طلای ماراتن در المپیك، به دومین قهرمانی بدل گشت كه دست به چنین شاهكاری زده است. نفر اول كسی نبود جز آببه بیكیلا دونده افسانه‌ای اتیوپی. در پایان آن سال، والدمار برای دومین بار به عنوان بهترین دونده ماراتن سال انتخاب شد. او این افتخار را در سال 1976 نیز كسب نموده بود.

سه سال پس از المپیك مسكو، نوبت به برگزاری نخستین دوره دوومیدانی قهرمانی جهان رسید و چیرپینسكی با كسب مدال برنز ماراتن، نشان داد كه بخت فراوانی برای المپیك لس‌آنجلس دارد. در پایان آن سال، چیرپینسكی همچون سال 1978، به عنوان هشتمین دونده ماراتن سال انتخاب شدو حالا دیگر بزرگ‌ترین هدف او درخشش در سومین المپیك زندگی‌اش بود. اما تحریم المپیك از سوی متحدین شوروی سبب شد كه او فرصتی بزرگ برای كسب ركورد بی‌مانند را از دست بدهد. یك دهه بعد و با برداشته شدن دیوار برلین و فروپاشی كمونیسم، بسیاری این اتهام را به ورزشكاران بلوك شرق زدند كه آنها همگی محصول آزمایشگاه‌های زیرزمینی كشورهایشان بوده‌اند. به كشور آلمان شرقی نیز این اتهام زده شد كه طی سال‌های 1968 تا 1988 سیستمی دقیق برای نظارت بر ده هزار ورزشكار نخبه داشته است. عده‌ای پا را از این فراتر گذاشته‌اند و معتقدند كه در اسناد غیرسری واقع در شهر لایپزیك در سال 1997، نام چیرپینسكی به عنوان كُد 62 در بین فایل‌های مربوط به دوومیدانی دیده شده است و این چیزی نیست مگر اثبات دوپینگ این قهرمان! نایب قهرمان المپیك مونترآل (فرانك شورتر) نیز شدیداً به این امر اعتقاد داشت و تلاش‌های فراوانی انجام داد تا مدال طلای چیرپینسكی را به خود اختصاص دهد. اما سرانجام كسی نتوانست چیزی را اثبات كند و نام والدمار چیرپینسكی به عنوان پرافتخارترین دونده ماراتن المپیك، در بازی‌ها جاودانه ماند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی والدمار چیرپینسكی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بیوگرافی والدمار چیرپینسكی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید