بروزرسانی در 3 هفته پیش
کد مطلب: 59043 درج نظر
تیم ملی بلژیک و طلسمی که 41 ساله شد
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم ملی فوتبال بلژیک باز هم در رسیدن به نیمه نهایی یورو ناکام ماند تا همچنان عنوان نایب قهرمانی این تیم در سال 1980، بزرگ ترین افتخارش باشد

از 1980 شكل برگزاري «يورو» تغيير كرد و قرار شد كه مسابقات با حضور 8 تيم برگزار شود. براي نخستين بار كشور ميزبان قبل از شروع مرحله مقدماتي بازي‌ها انتخاب شد و به صورت اتوماتيك به مرحله نهايي صعود كرد. آلمان غربي، انگلستان، يونان، سوييس، هلند و ايتاليا درخواست خود را براي ميزباني بازي‌ها اعلام نمودند امّا سرانجام اين ايتاليا بود كه ميزبان مسابقات شد با تغيير شكل مسابقات مرحله نهايي، رقابت‌هاي مقدماتي نيز دستخوش تغيير گرديد.

 مرحله مقدماتي يورو 80

با توجه به حضور ايتاليا در مرحله نهايي، تيم‌ها بايد به گونه‌اي در گروههاي مقدماتي تقسيم مي‌شوند كه سرانجام هفت تيم برتر گروهها راهي دور پاياني شوند. امّا چگونه 31 تيم در 7 گروه قرار مي‌گرفتند؟! پاسخ ساده بود. 3 گروه با حضور پنج تيم شكل گرفت و 4 گروه با حضور 4 تيم!

در اولين گروه انگلستان صاحب 7 پيروزي و يك تساوي شد و با 22 گل بهترين عملكرد گلزني را از بين تمام تيمها به جاي نهاد. ايرلند شمالي (9 امتياز)، ايرلند جنوبي (7) بلغارستان (5) و دانمارك (4) پايين‌تر از اين تيم قرار گرفتند. اسپانيا نيز با 9 امتياز بالاتر از يوگسلاوي (8)، روماني (6) و قبرس (1) قرار گرفت و از گروه خود صعود كرد. در گروه بعدي چكسلواكي با 10 امتياز اول شد. فرانسه (9) سوئد (4) و لوگزامبورگ (1 امتياز) از صعود باز ماندند. ضمن آن كه تساوي سوئد و لوگزامبورگ قابل تأمل بود!

آلمان در گروه چهار با چهار برد و دو تساوي صدرنشين شد و تركيه (7 امتياز) ولز(6) و مالت (1) ره به جايي نبردند. شگفت آن كه دو تساوي آلمان مقابل تركيه و مالت رقم خورد! در گروه بعدي بلژيك با 4 برد و 4 تساوي 12 امتيازي شد و صعود كرد. اتريش (11) پرتغال (9) اسكاتلند (7) و نروژ(1) نيز نتوانستند مانع حضور شياطين سرخ شوند. هلند و لهستان بار ديگر رقابتي نفس‌گير را شروع كردند و يك بار ديگر هلند در برابر لهستان موفق‌تر بود. دليل آن توقف لهستان در برابر آلمان شرقي بود كه سبب شد هلند (13) لهستان (12) و آلمان شرقي (11) امتيازي شوند! سوييس (4 امتياز) و ايسلند (بدون پوئن) در شمار ضعيفان بودند.

يونان، مجارستان، فنلاند و شوروي نيز در گروهي فشرده و مسابقاتي نفس‌گير به ترتيب 7، 6، 6 و 5 امتيازي شدند تا يونان افتخار حضور در مرحله نهايي را كسب كند.

 آغاز هوليگانيسم دهه 80

از ويژگي‌هاي يورو 1980 عدم برگزاري مسابقات نيمه‌نهايي بود! از ابتدا قرار شد كه تيم‌ها به دو گروه چهارتيمي تقسيم شوند و تيمهاي برتر هر گروه مستقيماً راهي ديدار فينال شوند. تيمهاي دوم هم آماده مسابقه رده‌بندي شوند. چهار شهر رم، ميلان، ناپل و تورين پذيراي تيمها شوند و رقابت‌ها از 11 تا 22 ژوئن برگزار شد.

در يورو 80 سطح كيفي مسابقات پايين بود و خبري از رقابت‌هاي مهيج يورو -76 نبود. مسابقات بسيار كم‌گل بود و رقابتها ميليمتري نمونه بارز آن ايتالياي ميزبان بود كه با بازي‌هايي سراسر دفاعي و كم گل سطح بازي‌ها را پايين آورد. بدتر آن كه هوليگانيسم كه از دهه 70 به يك مشكل بدل شده بود، در ششمين دوره جام ملت‌ها بيشتر از هميشه نمايان شد. اوج اوباش‌گري در ديدار انگلستان و بلژيك نمايان شد كه پليس مجبور به استفاده از گاز اشك‌آور شد و مسابقه در نيمه اول پنج دقيقه متوقف شد!

دومين قهرمانی ژرمن‌ ها

در بين تيمها، آلمان غربي و بلژيك نسل جديدي را به ميدان فرستادند كه بسياري از آنان تا اواخر دهه 80 و اوايل 90 در بين بزرگان فوتبال جاي گرفتند. آلماني‌ها با برندشوستر، هانس پيتر بريگل، هورست هوربش، هانس مولر، كارل هاينز رومنيگه و بلژيكي‌ها با يان كولمانس، اريك گرتس، ژان ماري‌فاف، اروين فاندن برگ در گروههاي خود صدرنشين شدند و راهي ديدار فينال شدند. مسابقه‌اي كه در ساعت 20:30 روز 22 ژوئن 1980 در استاديوم «المپيكو» رم برگزار شد. 47864 نفر به استاديوم آمدند و شاهد پيروزي آلمان‌ها شدند. نتيجه‌اي كه دومين قهرماني آلمان‌ها را رقم زد و عنوان پرافتخارترين تيم اروپا را برازنده اين تيم ساخت.

 نتايج مرحله گروهی يورو - 1980

گروه اول:

آلمان غربي (1-0) چكسلواكي  هلند (1-0) يونان

آلمان غربي (3-2) هلند  چكسلواكي (3-1) يونان

آلمان غربي (0-0) يونان  چكسلواكي (1-1) هلند

گروه دوم:

بلژيك (1-1) انگلستان  اسپانيا (0-0) ايتاليا

ايتاليا (1-0) انگلستان  بلژيك (2-1) اسپانيا

انگلستان (2-1) اسپانيا  بلژيك (0-0) ايتاليا

ديدار رده‌ بندی

چكسلواكي (1-1) ايتاليا (چكسلواكي در ضربات پنالتي 10-9 پيروز شد)

فينال:

آلمان غربي (2-1) بلژيك

ثبت نظر درباره «تیم ملی بلژیک و طلسمی که 41 ساله شد»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت