کد مطلب: 60283 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ماجرای بروز اختلال جهانی در سرویس‌های واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک چه بود؟

ماجرای بروز اختلال جهانی در سرویس‌های واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک چه بود؟

در تاریخ 4 اکتبر 2021 در پی بروز یک اختلال گسترده، دسترسی میلیون‌ها کاربر به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام، فیسبوک و مسنجر فیسبوک قطع شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اتفاقی عجیب در روز دوشنبه 4 اکتبر 2021 رخ داد و کاربران شبکه های اجتماعی در پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس بوک در سراسر دنیا با مشکل مواجه شدند.

جزئیات این اختلال سراسری چه بود؟ در ادامه، آسمونی به این موضوع می پردازد.

اختلال در واتس‌اپ، اینستاگرام و فیسبوک

در تاریخ 4 اکتبر 2021 در پی بروز یک اختلال گسترده، دسترسی میلیون‌ها کاربر به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام، فیسبوک و مسنجر فیسبوک قطع شد.

این اختلال نادر که همزمان در کشورهای مختلف جهان و همچنین ایران روی داد، یکی از طولانی‌ترین وقفه‌های همزمان در خدمات‌دهی این شبکه‌ها طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان‌‌های فیسبوک مسنجر و واتس‌اپ هر سه متعلق به شرکت فیسبوک هستند.

نهاد ناظر اینترنتی DownDetector که به طور تخصصی موارد ایجاد اختلال در وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را رصد می کرد گفت اختلال در شبکه‌ها و پیام‌رسان‌ها در 4 اکتبر از حدود ساعت 17.30 به وقت اروپای غربی آغاز شده بود.

قطع سرویس‌ها در مناطق بزرگی از دنیا شامل آمریکا، اروپا و آسیا مشاهده شد و بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی توییتر با هشتگ‌های instagramdown ، #facebookdown# و WhatsApp# بروز اختلال را گزارش داده بودند.

ساعاتی پس از این اختلال، شبکه اجتماعی لینکدین هم با مشکل دسترسی رو به رو شد و کاربران امکان استفاده از این شبکه ارتباطی را از دست دادند.

واکنش‌ها به اختلال سراسری

بعد از قطعی واتس‌اپ، اینستاگرام و فیسبوک مراجعات کاربران به توییتر و تلگرام افزایش یافت. حساب رسمی تلگرام در توییتر در توضیحاتی خطاب به کاربرانی که از کندی این شبکه انتقاد می‌کردند اعلام کرد این مشکل به دلیل افزایش مراجعات کاربران جدید صورت گرفته. تلگرام همچنین ضمن عذرخواهی از کاربرانش اعلام کرده بود در تلاش است این مشکل را حل کند.

ساعاتی پس از قطع واتس‌اپ، فیسبوک و ایسنتاگرام، امکان کامنت گذاشتن در کانال‌های تلگرامی با اختلال رو به رو شد.

شبکه ارتباطی وایبر که روزگاری یکی از محبوب‌ترین‌ کانال‌های ارتباطی به شمار می‌رفت هم از کاربران دعوت کرد با پیوستن به این شبکه، به راحتی با دوستان خود در ارتباط باشند.

ادوارد اسنودن، افشاگر بزرگ اسناد محرمانه آمریکا هم یکی دیگر از کسانی بود که نسبت به این اختلال سراسری واکنش نشان داد. اسنودن با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از این قطعی استقبال و آن‌را اتفاقی درخشان خواند.

اسنودن در پست توییتری خود نوشت: «در یک روز درخشان، فیسبوک و اینستاگرام به صورت اسرارآمیزی به حالت آفلاین در آمدند و جهان به مکان سالم‌تری تبدیل شده است.»

با ادامه قطعی این شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی، اخبار گسترده‌ای در خصوص سقوط ارزش سهام این شرکت‌ها و همچنین ضرر و زیان‌های مارک زاکربرگ، مالک فیسبوک منتشر شد. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد اختلال‌های پدید آمده در اپلیکیشن‌های متعلق به فیسبوک، منجر به ضرر 7 میلیارد دلاری مارک زاکربرگ مالک این شرکت در عرض تنها چند ساعت شد.

بر اساس این گزارش ارزش ثروت زاکربرگ به 120 میلیارد و 900 میلیون دلار کاهش یافت.

علت اختلال و دسترسی به این پیام‌رسان‌ها

رویترز مدعی شده بود که یک هکر 13 ساله چینی به نام سون جیسو باعث توقف خدمات فیسبوک و واتس‌آپ و اینستاگرام شده بود.

تا اینکه سرانجام پس از ساعت ها اختلال، این سرویس ها در 5 اکتبر 2021 در دسترس قرار گرفت.

فیس بوک بعد از حدود 6 ساعت قطعی دلیل این اتفاق را «تغییر در پیکره‌بندی روترها» اعلام کرد.

با توجه به گفته های فیسبوک، اشتباه فنی مهندسان عامل قطعی این شبکه جهانی بوده و شایعاتی که در این باره مطرح شده بود، مانند هک و یا نشت دیتا و هک سرورها صحت نداشته است.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «ماجرای بروز اختلال جهانی در سرویس‌های واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک چه بود؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?