کد مطلب:  605 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
باغ فاتح جهانشهر کرج

باغ فاتح جهانشهر کرج

در حال حاضر تمامی باغ های مرحوم فاتح تبدیل به پارک و بوستان شده تا مردم از فضای سبز آن استفاده کنند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

باغ فاتح یکی از زیباترین پارک های استان البرز است که در جهانشهر کرج قرار دارد. باغ فاتح یا پارک تنیس، در تمام فصل ها، زیبایی های خاص خودش را دارد. معرفی این باغ را در آسمونی ببینید. صاحب باغ های جهانشهر، مرحوم محمد صادق فاتح یزدی بود.

گذری در باغ فاتح جهانشهر کرج
باغ فاتح جهانشهر کرج

مرحوم فاتح که بود؟

مرحوم فاتح یکی از بزرگترین و ثروتمندترین سرمایه داران پیش از انقلاب بود. در حقیقت او موسس جهانشهر کرج است.

بنیان‌گذار باغ فاتح (و به طور کلی شهر کرج)، «حاج محمدصادق فاتح یزدی» بوده است. حدود نیم قرن پیش در نتیجه خشکسالی، قحطی و بیکاری، گروه‌هایی از یزدیان برای بافتن مکانی مناسب برای اسکان و سرمایه‌گذاری به منطقه کرج مهاجرت نمودند و حضور سرمایه‌گذارانی همچون حاج محمدصادق، سبب رونق اقتصاد و بازار کار در کرج پیش از انقلاب شد.

fateh-garden-karaj
فاتح یزدی

فاتح یزدی کارخانجات بسیاری در «گروه صنعتی جهان» ساخت. وی مالک مجموعه بزرگی از کارخانجات و املاک از جمله کارخانه جات روغن جهان، جهان چیت، یخ‌سازی جهان، پلاستیک‌سازی آرمه، شرکت آبادانی جهان، پتوبافی جهان، چای جهان، صابون جهان، روغن موتور جهان و … بود.

وی همچنین بنیان‌گذار تعدادی محله واقع در شهر کرج از جمله جهانشهر، کوی کارمندان شمالی و جنوبی و چهارصد دستگاه بود که مقدار زیادی از این زمین‌ها را میان کارگران و کارمندان کارخانه‌ها و شرکت‌های خود تقسیم نموده بود.

فاتح یزدی فعالیت‌های بسیاری در انجام کارهای خیر و عام‌المنفعه در سراسر کشور داشته که از جمله آن می‌توان به ساخت دبستان فاتح با شش کلاس (سال 1335)، دبستان تعاونی جهان چیت با شش کلاس (سال 1343)، دو دبستان دیگر در تهران و مهرآباد مشهد، دو ساختمان پیکار با بی‌سوادی برای کارگران و ساکنین محل، احداث آموزشگاه حرفه‌ای فاتح (امروزه به نام مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شناخته می‌شود)، ورزشگاه و یک باب زورخانه، سردخانه، بیمارستان، دانشکده اقتصاد، یک واحد خوابگاه به متراژ 3400 مترمربع در کوی دانشگاه (سال 1348) و … .

ساخت مراکز آموزشی توسط فاتح یزدی، در ارتقای سطح کیفی و دانش فنی اهالی کرج بسیار مؤثر بود و تعداد بیشماری از اهالی کرج از خدمات آموزشی رایگان آن استفاده کرده‌اند. در واقع باغ فاتح کرج نیز که به پارک تنیس نیز مشهور است از جمله ساخته‌های این مرد نوعدوست می‌باشد.

گذری در باغ فاتح جهانشهر کرج
جهانشهر کرج

امکانات باغ فاتح

پارک تنیس کرج: مجموعه بین‌المللی تنیس جهانشهر یا پارک تنیس کرج در باغ فاتح قرار دارد این پارک هشت زمین تمرین و یک زمین مسابقه دارد با ظرفیت 1200 نفر، تنها مجموعه‌ی تنیس در ایران است که دارای زمین‌های کفپوش‌شده است. مساحت این مجموعه 16 هزار متر مربع است و از بخش‌های دیگر آن ساختمان اداری، فروشگاه ورزشی، رستوران، جایگاه ویژه مقامات و اتاق داوران، کمیته برگزاری مسابقات، استراحتگاه موقت ورزشکاران، جایگاه ویژه خبرنگاران ، محوطه فضای سبز و پیست سلامت است.

امکانات ورزشی: باغ فاتح مکانی مناسب برای ورزش و پیاده‌روی است در این باغ وسایل ورزشی وجود دارد و می‌توانید به ورزش‌های مثل والیبال و بسکتبال نیز بپردازید.

امکانات رفاهی: فضای سبز، بوفه خرید خوراکی، کافی‌شاپ، رستوران از دیگر امکانات باغ فاتح است.

کلبه کتاب: در این باغ کلبه کتاب وجود دارد که می‌توانید ضمن تفریح در باغ، از خواندن کتاب نیز لذت ببرید.

: برای دریافت مشاوره درباره باغ فاتح جهانشهر کرج فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «باغ فاتح جهانشهر کرج» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید