کد مطلب: 58945 درج نظر
ایتالیا در مسیر قهرمانی یورو 1968
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم فوتبال ایتالیا با برتری (2-1) برابر اتریش، دومین تیم حاضر در یک چهارم نهایی یورو لقب گرفت. ایتالیا سه بازی تا تکرار قهرمانی خود در یورو 1968 فاصله دارد.

جام قهرمانی اروپا

سومين دوره جام ملّت‌ هاي اروپا با حال و هوايي متفاوت از دو دوره قبل برگزار شد. با ورود آلمان‌ غربي به مسابقات، همه قدرت‌هاي اروپا در جام حاضر بودند و از 33 عضو يوفا تنها ايسلند و مالت در مرحله مقدماتي بازي‌ ها شركت نكردند. مسابقات ديگر به صورت حذفي برگزار شد و تيم‌ها به هشت گروه تقسيم شدند تا مرحله اول مقدماتي به صورت گروهي برگزار شده و آن‌گاه هشت تيم برتر گروههاي هشتگانه، مرحله دوم مقدماتي را به صورت حذفي رفت و برگشت برگزار كنند تا سرانجام چهارتيم برتر اروپا مشخص شوند. براي اولين بار به جاي نام «جام ملّتها اروپا» عبارت «جام قهرماني اروپا» براي مسابقات به كار رفت. عنواني كه ماندگار شد. مسابقات مرحله گروهي از 1966 آغاز شد و در 1968 به پايان رسيد. مرحله نهايي نيز از پنجم تا دهم ژوئن 1968 برگزار گرديد.

مرحله مقدماتی يورو – 68

31 تيم خواهان شركت در مرحله نهايي يورو – 68 مسابقات خود را در 8 گروه به صورت دوره‌اي رفت و برگشت برگزار كردند. بازي‌هاي تمام گروهها با حضور 4 تيم برگزار شد. به جز گروه چهار كه تنها سه تيم در آن حاضر بودند. طبق قوانين آن روزها، هر پيروزي دو امتياز براي تيم برنده به ارمغان مي‌آورد و چنين شد كه رده‌بندي گروهها و امتيازات تيم‌ها به اين شكل درآمد. اسپانيا (8) چكسلواكي (7) ايرلند جنوبي(5) تركيه(4)(گروه اول)

بلغارستان (10) پرتغال(6) سوئد(5) نروژ (3) (گروه دوم)

شوروي (10) يونان (6) اتريش(6) فنلاند(2) (گروه سوم)

يوگسلاوي (6) آلمان غربي(5) آلباني (1) (گروه چهارم)

مجارستان (9) آلمان‌شرقي(7) هلند (5) دانمارك (3) (گروه پنجم)

 ايتاليا (11) روماني (6) سوييس (5) قبرس(2) (گروه ششم)

فرانسه (9) بلژيك (7) لهستان (7) لوگزامبورگ(1) (گروه هفتم)

انگلستان (9) اسكاتلند (8) ولز (4) ايرلندشمالي (3) (گروه هشتم)

 

ماشین های گلزنی

در گروه ششم اتفاقات جالبي رخ داد. ايتاليا تنها در برابر سوييس مساوي كرد و تمام بازي‌هاي خود را برد. در اين گروه ايتاليا و سوييس 17 گل زدند و روماني 18 گل تا هر سه تيم بهترين خط حمله دور مقدماتي را در بين تمام تيم‌ها به دست آورند! بهترين خطوط دفاعي نيز متعلق به بلغارستان و اسپانيا بود كه در شش مسابقه فقط دو گل دريافت نمودند پرتماشاگرترين مسابقه نيز به نبرد حيثيتي اسكاتلند و انگلستان مربوط بود. جايي كه انگلستان پس ازشكست (2-3) در ومبلي، در مسابقه برگشت بيشترين تماشاگر در تاريخ جام ملّت‌هاي اروپا را رودرروي خود ديد. مسابقه در حالي در حضور 135 هزار نفر (1-1) شد كه «جان هاجسن» بازيكن سلتيك توپي را از دو متري دروازه بيرون زد و شانس صعود اسكاتلند را بر باد داد!

 

 نتايج مرحله يک چهارم نهايی

انگلستان (3-1) اسپانيا

ايتاليا (4-3) بلغارستان

 يوگسلاوي (6-2) فرانسه

 شوروي (3-2) مجارستان

به اين ترتيب مدافع عنوان قهرماني (اسپانيا) توسط قهرمان جام‌جهاني 1966 از دور رقابت‌ها كنار رفت. ايتاليا نيز با يك برد (2-0) و يك شكست (2-3) از بلغارستان، مرحله نهايي رسيد تا خاطرات تلخ جام‌جهاني 1966 و شكست آتزوري از كره‌شمالي كاملاً فراموش شود. دربازي شوروي و مجارستان نيز آن چه تأثيرگذار شد. يك گل به خودي از مدافعان مجار بود كه سبب صعود شوروي شد!

سكّه‌ای كه شوروی را شكست داد!

مسابقات مرحله نهايي به ميزباني ايتاليا برگزار شد و سه استاديوم براي برگزاري بازي‌ها در نظر گرفته شدند. المپيك (رم) سان‌پائولو (ناپل) و «كومو ناله (فلورانس) مطابق معمول، تيم ميزبان برگزار كنند. اولين مسابقه بود تا درصورت صعود به فينال، فرصت بيشتري براي استراحت داشته باشد. ساعت 18 روز پنجم ژوئن سوت آغاز مسابقه ايتاليا و وشوروي در استاديوم سان‌پائولو به صدا درآمد با وجود آن كه اكثر 68582 تماشاگر حاضر ايتاليايي بودند امّا «ميشائيل ياكوشين» مربي شوروي تركيبي هجومي را به ميدان فرستاد به طوري كه در پايان مسابقه كرنرهاي روس‌ها 16 بود و كرنرهاي ايتاليا 4!

امّا گلي به ثمر نرسيد تا مطابق قوانين كار به پرتاب سكّه كشيده شود. اين كار درحضور «آگوستين بوچل» ناظر مسابقه برگزار شد و «كورت شنشر» داور آلماني اقدام به پرتاب سكه‌اي ده‌ فرانكي مربوط به سال 1916 كرد. به اين ترتيب «فاكتي» كاپيتان ايتاليا كه شير را انتخاب كرده بود برنده شد و ايتاليا به فينال رفت(!!!)

داوری كه گل‌ زد!

بالاخره هشتم ژوئن فرا رسيد و 85 هزار تماشاگر به استاديوم المپيكو آمدند تا ببيند ايتاليا چگونه در غياب ريورا، ماتزولا، برسلينو در برابر يوگسلاوي به ميدان خواهد رفت. اين سه تن در بازي قبل مصدوم شده بودند. امّا يوگسلاوها بدون تغيير نسبت به بازي انگلستان وارد ميدان شدند و پتكوويچ، آكميويچ و موسميچ از ابتداي مسابقه شروع به حمله كردند سرانجام دزائيچ در دقيقه 39 يوگسلاوي را پيش انداخت. كارگره خورده بود و ايتاليا اميدي به گلزني نداشت. امّا در دقيقه 80 «گاتفريد دانيست» سوييسي يك ضربه كاشته به سود آتزوري اعلام كرد. حتي خود ايتاليايي‌ها نيز اعتراف كردند كه داور مشغول هل دادن مدافعان يوگسلاو به عقب شد و ناگهان دومانگيني ضربه كاشته را وارد دروازه كرد! اعتراض يوگسلاوها فقط باعث شد تا داينست پس از آن داوري نكند و تنها دو فينال (جام‌جهاني 1966 و يورو 1968) را به جنجال بكشد! ديدار تكراري در روز دهم ژوئن برگزار شد و اين بار مصدومان ايتاليا بهبود يافته و به ميدان بازگشته بودند و آتزوري با گلهاي «ريوا» و «آناستازي» (2-0) پيروز و قهرمان شد.

ثبت نظر درباره «ایتالیا در مسیر قهرمانی یورو 1968»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت