کد مطلب:  65695  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی؛ اولین مسابقه در ماراکانا

دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی؛ اولین مسابقه در ماراکانا

استادیوم ماراکانا در برزیل، بزرگ ترین ورزشگاهی است که میزبانی جام جهانی را بر عهده داشته است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برزیل با آرزوها و نیات جاه طلبانه ای برای انجام مسابقات جام جهانی 1950 وارد کار شد. علاوه بر این کوشش، برزیل شوق و ذوق وافری برای حسن انجام مسابقات نشان داد که از جمله ساختمان استادیوم سه طبقه "ماراکانا" بود که در سواحل رودخانه ای کوچک به همین نام )ماراکانا) قرار داشت. این استادیوم عظیم دارای ظرفیتی معادل دویست هزار نفر بود که در دنیا بی سابقه می نمود و عجب آن است که وقتی اولین تیم های شرکت کننده وارد شدند ساختمان آن هنوز ناتمام مانده بود. بیست سال پیش از آن نیز همین وضع در "مونته ویدئو" مشاهده شد؛ بدین ترتیب که ساختمان استادیوم "سنته ناریو" در هنگام ورود اولین تیم های فوتبال در شرف اتمام بود. به همین جهت در برزیل برای اتمام ساختمان استادیوم کلیه سربازان را مامور تکمیل آن ساختند.

فدراسیون بین المللی فوتبال که خبر ناتمام ماندن ساختمان استادیوم را شنیده بود " اوتورینو باراسی" نماینده ایتالیا را به برزیل فرستاد و او را مامور کرد که مقامات برزیل را وادار سازد تا کلیه تلاش های خود را برای اتمام ساختمان استادیوم به کار ببرند. اما به هر حال روزی که مسابقات شروع شد و بیش از یکصد هزار نفر تماشاچی در جایگاه های استادیوم مستقر شدند، هیچ اشکالی مشاهده نمی شد جز آنکه ورودی استادیوم از مصالح ساختمانی پاک نشده بود.

Jair (footballer, born 1921) - Wikipedia
جیر مهاجم برزیل

شدت استقبال و ذوق و شوقی که در برزیل نسبت به مسابقات فوتبال نشان داده می شد، به صورت احساسات دیوانه واری در آمده بود. هر چند قبل از جنگ جهانی دوم هم این ابراز علاقه شدید بود، ولی مردم تا این اندازه گرفتار تعصب شدید نشده بودند.

 این مسابقات برای مردم فقیر که در تپه های اطراف شهر "ریو" در کلبه های چوبی زندگی می کردند و یا آنکه در محلات فقیر نشینی چون "میناس جریاس" زندگی اسف انگیزی داشتند، یگانه وسیله ای بود که از آن کلبه ها و محلات خارج شوند . بازیکنان سیاه پوست از مدتها پیش بر فوتبال برزیل تسلط پیدا کرده و بطور کلی فوتبال کشور را تغییر شکل داده بودند. سیاه پوستان که در بازی فوتبال اعجاز می کردند باعث شدند یکی از روزنامه نگاران ایتالیایی در گزارش خود چنین بنویسد:

 

چگونه می توان در مقابل این این بازیکنان سیاه پوست مقاومت کرد

 

 

دور مقدماتی

مسابقات جام جهانی 1950 با تشریفات بسیار جالبی در استادیوم دویست هزار نفری ماراکانا آغاز شد. ازدحام و تراکم وسائط به حدی بود که بسیاری از صاحبان وسائط نقلیه ناگزیر شدند اتومبیل های خود را در فاصله دوری از استادیوم رها کرده و پای پیاده به استادیوم بروند. بسیاری از دروازه های ورودی در آن موقع آماده شده بود و دروازه های دیگر به علت ازدحام مردم یا باقیمانده مصالح ساختمانی و داربست های فلزی مسدود شده بود. هنگامی که اعضای تیم فوتبال برزیل با پیراهن های سفیدی که نوارهای آبی داشت وارد میدان شدند به افتخار آنها بیست و یک گلوله توپ شلیک شد و مردم با رها ساختن فشفشه و آتش بازی سرو  صدای گوشخراشی به وجود آوردند. بادکنک های متعددی به آسمان رها شد و قوای نظامی برزیل پنج هزار کبوتر به آسمان رها کردند.

Zizinho - Wikipedia
زیزینیو مهاجم برزیل

هواپیمایی نیز بر فراز میدان به پرواز درآمد و بارانی از اوراق رنگی و اعلامیه فرو ریخت. افراد تیم فوتبال مکزیک با درایت و کیاست ذاتی خود برای حفظ جان یا احتراز و دوری از تظاهرات و هیجانات به مدت 15 دقیقه از ورود به استادیوم خودداری کردند.

مسابقه بین برزیل و مکزیک کسل کننده بود و برزیل با آن که کوششی به عمل نیاورد توانست چهار بار دروازه مکزیک را بگشاید. بالتازار بازیکن سیاهپوست و نیرومند برزیل در پست سنتر فروارد بازی می کرد. در حالی که آده میر بازیکن سریع تیم و جر در جناحین او می دویدند.  بدین ترتیب این سه بازیکن گل ها را بین خود تقسیم می کردند. آده میر به تنهایی دو گل زد. جِیر در بازی با توپ اعجاز می کرد و گفته می شد در مغلوب کردن حریفان خود یک نوع احساس لذت توام با سادیسم داشت.

تیم برزیل روش بازی سه دفاعه را انتخاب نکرده بود بلکه روش دفاعی متفاوتی برگزیده بود. به این ترتیب دنیلو که سنترهافبکی بسیار خوب بود، به نحوی موثر در برابر مهاجمین قرار داده شد. در حالی که بیگوده که معمولا در پست هافبک چپ بازی می کرد همزمان نقش بک و هافبک چپ را عهده دار شد. البته اجرای این سیستم در بازی تا زمانی موثر است که تیم فوتبال در حد اعلای قدرت خود باشد. زیرا در صورتی که این تیم به دفاع بپردازد- همان موردی که در برابر اروگوئه رخ داد- در بسیاری از موارد در هنگام تهاجم حریف قسمتهایی از زمین مسابقه خالی و بی دفاع می ماند.

 

: برای دریافت مشاوره درباره دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی؛ اولین مسابقه در ماراکانا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

نظر خود را درباره «دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی؛ اولین مسابقه در ماراکانا» در کادر زیر بنویسید :

6 - 5 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید