بروزرسانی در 4 هفته پیش
کد مطلب: 58988 درج نظر
پایان انتظار 25 ساله گرت ساوت گیت مقابل ژرمن ها
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انگلستان بالاخره در ومبلی آلمان را شکست داد. آن هم توسط مربی ای که تلخ ترین خاطره مقابل ژرمنها را در سال 1996 در ومبلی رقم زده بود.

يورو 96

با افزايش اعضاي يوفا نياز به افزايش تيم‌هاي حاضر در مرحله نهايي يورو به شدت احساس شد. به اين ترتيب دهمين دوره جام ملّتهاي اروپا با حضور 16 تيم و در چهارگروه چهارتيمي برگزار شد

همچنین قرارشد كه تيم‌ها با توجه به سابقه درخشش در يورو و ميزان قدرت به چهار دسته تقسيم شوند و از هردسته يك تيم راهي يكي از گروهها شود تا اعتدال در گروه بعدي رعايت شود. اين تقسيم‌بندي به اين شكل بود: انگلستان (ميزبان)، دانمارك (مدافع عنوان قهرماني)، آلمان و اسپانيا (سيد 1) ايتاليا، هلند، پرتغال و فرانسه (سيد 2) بلغارستان، كرواسي، سوييس و روسيه (سيد3) چك، روماني، اسكاتلند و تركيه (سيد4)

 توقف‌ بزرگان

انگلستان ميزبان در روز آغاز مقابل سوييس (1-1) متوقف شد و يك روز بعد نوبت به هلند رسيد كه بازي را دربرابر اسكاتلند با حمله آغاز كند امّا وقتي داور از هند آشكار مدافع اسكاتلند و اعلام پنالتي براي هلند چشم‌پوشي كرد، حملات هلند به بن‌بست رسيد و سرانجام بازي (0-0) شد. هلندي‌ها در روز دوم سوييس را در حالي (2-0) بردند كه يكي از دو گل توسط «يوردي كرويف» پسر اسطوره فوتبال هلند به ثمر رسيد.

 انگلستان هم در نبردي كلاسيك و دراماتيك از اسكاتلند پيش افتاد. اسكاتلند هم صاحب يك پنالتي شد. امّا ديويد سيمن پنالتي گري مك‌آليستر را گرفت تا مقدمات پيروزي (2-0) انگلستان را فراهم آورد. در روز آخر همه چيز براي صعود انگلستان و هلند آماده شده بود.

امّا وقتي اسكاتلند يك گل به سوييس زد و زوج شيرر شرینگهام چهارگل به هلند زدند، اسكاتلند در آستانه صعود قرار گرفت! «دنيس برگ‌كمپ» بدترين روزهاي ورزشي خود را سپري مي‌كرد و تنها شانس هلند، آمدن «پاتريك كلويورت» بود كه با تك گل خود نتيجه را (4-1) كرد و هلند نيز صعود كرد! اسكاتلند هم به سرنوشت جام‌هاي جهاني 1974، 1978 و 1982 دچار شد: حذف با تفاضل گل كمتر!

 اشتباهات هولناك داوری

گروه دوم يورو – 96 محل حضور شگفتي‌سازان جام جهاني 94 بود. روماني و اسپانيا در آن جام درخشيدند. بلغارستان نيز چهارم شد. علاوه بر آن، فرانسه با نسلي جديد از جواناني چون «زين‌الدين زيدان» درصدد جبران ناكامي‌هاي گذشته بود. «امه‌ژاكه» مربي جديد فرانسه ستارگاني چون اريك كانتونا، ديويد ژينولا و ژان‌پي‌يرپاپن را از تيم ملّي كنارگذاشت و حتي در برابر توهين‌هايي كه به او و خانواده‌اش شد، سرتسليم فرود نياورد. ژاكه آشكار گفت من با اخلاق اين بازيكنان مشكلي ندارم امّا آنها به كارگروهي ضربه مي‌زنند.

فرانسه كه در روز انتخابي در برابر روماني به يك پيروزي (3-1) و يك تساوي (0-0) رسيده بود، مسابقات را با برد (1-0) بر روماني آغاز كرد و سرانجام در گروه صدرنشين شد. در تساوي (1-1) بلغارستان و اسپانيا، كمك داور به اشتباه گل «هريستو استويچكوف» بلغار را مردود اعلام كرد. امّا اشتباه بازي بلغارستان و روماني هولناك‌تر بود در پيروزي (1-0) بلغارها، توپ بازيكنان روماني از خط دروازه عبور كرد ولي اعلام گل نشد!

 گروه مرگ

«برتي فوگتس» مربي آلمان‌ها در خاطرات خود گفت: «به قدري به برنامه‌ريزي‌ام درجام جهاني 94 اطمينان داشتم كه براي يورو – 96 نيز آن را تغيير ندادم «افن‌برگ» و «ماتئوس» را از تيم ملّي كنار گذاشتم و براي فتح يورو به انگلستان آمدم.» ژرمن‌ها بازي‌ها را مقتدرانه آغاز كردند. تنها بازي سخت‌آن‌ها درروز پاياني مقابل ايتاليا بود. جايي كه ده نفره شدند. امّا آتزوري هرچه زد، در سد «آندرياس كوپكه» دروازه‌بان آلمان گرفتار شد. كوپكه حتي پنالتي «زولا» را هم مهار كرد تا تساوي (0-0) رقم بخورد. به اين ترتيب امتياز چك و ايتاليا برابر شد. امّا با توجه به قوانين جديد يوفا، به جاي تفاضل گل، ديدارمستقيم دو تيم در اولويت قرارگرفت و ايتاليا حذف شد.

قحطي گل تا فينال

در هفت بازي باقيمانده جام تنها 9 گل زده شد كه 5 گل توسط ژرمن‌ها به ثمر رسيد! همه چيز در ضربات پنالتي خلاصه شد و تنها پيروزي (2-1) آلمان بر كرواسي و برد (1-0) چك در برابر پرتغال استثناء بود. ضمن آنكه دو دستگي هولناكي درتيم ملي هلند ايجاد شد. دسته برادران دي‌بوئر مخالف سورينامي‌ها بودند و سرانجام اخراج ادگار داويدز در ظاهر به مشكلات خاتمه داد.

نتايج يك‌ چهارم نهايي

انگلستان (0-0) اسپانيا (انگلستان در ضربات پنالتي 4-2 برنده شد)

فرانسه (0-0) هلند (فرانسه درضربات پنالتي 5-4 برنده شد)

آلمان (2-1) كرواسي

چك (1-0) پرتغال

نيمه نهايی

چكها پس از تساوي (0-0) مقابل فرانسه، درضربات پنالتي (6-5) برنده شدند. ژرمن‌ها نيز پس از 20 سال در خاك انگلستان انتقام گرفتند و پس از تساوي (1-1) درضربات پنالتي (7-6) برنده شدند و به دوران مربيگري «تري ونه‌بلز» خاتمه دادند. تنها پنالتی از دست رفته دیدار متعلق به « گرت ساوت گیت» بود که 25 سال بعد به عنوان مربی ژرمن ها را شکست داد.

به این ترتیب بازي مرحله گروهي آلمان و چك بايد تكرار مي‌شد. امّا اين بار در فينال!

 انتقام پس از 20 سال

فينال سال 1976 مجدداً تكرار شد. اين بار هم چكها با پنالتي «پاتريك برگر» پيش افتادند و وقتي «اوليور بيرهوف» در دقيقه 73 كار را به تساوي كشاند، يك بار ديگر كار به وقت اضافي كشيده شد. امّا اين بار وقت اضافي بيشتر از پنج دقيقه دوام نياورد. پاس «يورگن كلينزمن» و شوت «اوليور بيرهوف» نتيجه را (2-1) كرد و آلمان تنها تيمي گشت كه سه بار قهرمان اروپا شده است. هرچند كه پديده‌هاي جام عموماً از جمهوري چك بودند. «دوسان اوهرين» مربي اين تيم و ستارگاني چون «كارل پوبورسكي» و پاول ندود

 

ثبت نظر درباره «پایان انتظار 25 ساله گرت ساوت گیت مقابل ژرمن ها»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت