ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  61326 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نکاتی درباره انتخاب دفتر ازدواج

نکاتی درباره انتخاب دفتر ازدواج

انتخاب محضر برای جاری شدن خطبه عقد و ثبت رسمی ازدواج یکی از ارکان اصلی هر ازدواجی است و زوجین باید قبل از ازدواج برای آن تصمیم بگیرند.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مراسم عقد و عروسی در ایران پیشینه ای کهن و قدیمی دارد و به ایران باستان و آئین زرتشت برمیگردد که در آن معمولا بعد از مراسم عقد شیرینی خوران و آشنائی دو خانواده صورت می گیرد. اگر همه کارهای عروسی تان را انجام بدهید و کاملا مهیای مراسم و جشن عروسی باشید، باز هم تا زمانی که عاقد صیغه عقد را جاری نکرده، هیچ چیز رسمی نشده است. بر همین اساس ثبت عقد ازدواج در دفتر خانه در ایران برای همه اتباع ایرانی فارغ از دین و مذهب، اجباری است. پورتال آسمونی اطلاعات مناسبی را در مورد انتخاب دفتر ازدواج برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده است که در ادامه می خوانید.

اگر قصد دارید مراسم عقد را در خانه تان برگزار کنید، کافی است با عاقد هماهنگ کنید تا سر ساعت مقرر با آن دفتر بزرگ ثبت ازدواجش به خانه شما بیاید و بعد از اینکه سه بار از عروس خانم وکالت گرفت و بله شنید و عقد جاری شد، به اندازه همه عمرتان از شما بخواهد صفحه های مختلف را امضا کنید و بعد هم شما را به خدای بزرگ بسپارد و جشن شروع شود. اما اگر قصد دارید برای جاری شدن خطبه عقد به محضر بروید، نیاز به برنامه ریزی و حساب و کتاب دقیق تری دارید.

سفره عقد رمانتیک

اول از همه جایی را در نظر بگیرید که رفت و آمد به آن برایتان راحت باشد که نه خودتان اذیت شوید و نه همراهانتان. دوم اینکه از قبل مشخص کنید چه کسانی قرار است همراه شما در محضر حضور داشته باشند، آن وقت می توانید درباره بزرگی و کوچکی و امکانات محضر تصمیم گیری کنید. اگر قرار است عقد کنان در مناسبت خاصی مثلا یکی از اعیاد یا جشن ها برگزار شود، حتما از یک ماه قبل به فکر انجام هماهنگی های لازم باشید و گرنه محال است بتوانید محضری پیدا کنید که وقت داشته باشد. هر چقدر تعداد مهمانانی که به محضر می آیند کمتر باشد، برگزاری مراسم راحت تر انجام خواهد شد.

بهتر است برای جلوگیری از شلوغی و ازدحام از بردن بچه ها به محضر خودداری کنید و فقط بزرگترهای دو خانواده همراهتان باشند. مسلما شما تنها عروس و داماد محضر مورد نظر نیستید، بنابراین خیلی زود یا خیلی دیر به آنجا نروید تا اگر قبل یا بعد از شما، عقد کنان دیگری در حال انجام بود، تداخل و بی نظمی ایجاد نشود. وقتی به محضر می روید یک سبد گل همراه داشته باشید. البته قطعا شما خودتان گل هستید، اما بودن یک سبد گل زیبا عکسهای شما را زیباتر خواهد کرد و به زیبایی مراسم نیز می افزاید.

آداب و رسوم عقد و ازدواج

بعضی از زوجها دوست دارند موقع عقد قرآن و آینه و شمعدان خودشان را داشته باشند و اولین بار بعد از عقد تصویر دو نفره شان را در آن ببینند. اگر شما از این دسته هستید، قرآن و آینه و شمعدانتان را با خود به محضر ببرید و در کنار سفره بگذارید. اگر رسم دارید، چادر سفید عروس سر کنید، چادرتان را همراه داشته باشید و قبل از اینکه خطبه عقد خوانده شود، سرتان کنید. البته بعضی مادرشوهرها دوست دارند خودشان چادر را روی سر عروس بیندازند. در بعضی خانواده ها هم بردن نان سنگک و پنیر و سبزی معمول است.

بعضی خانواده ها هم پارچه سفید و قندی که روی سر عروس می سابند را خوش یمن می دانند و دوست دارند آن ها را همراه خودشان ببرند و بعد تکه های آن پارچه را به دختران دم بخت بدهند، اگر شما هم چنین اعتقادی دارید، قند و پارچه را از خانه با خودتان ببرید. اگر برای پذیرایی بعد از عقد با محضر هماهنگ نکرده اید، خودتان یک جعبه شیرینی و یک سبد میوه همراهتان ببرید. یادتان نرود که روز محضر جواب آزمایش های قبل از ازدواج را همراه داشته باشید. همین طور اصل شناسنامه عروس و داماد و شاهدان عقد مورد نیاز است.

سفره عقد لاکچری

لطفا قبل از اینکه به محضر بروید، در مورد اینکه چه کسانی شاهد عقد باشند، تصمیم گیری کنید تا بعدا برای عمو و دایی و پدربزرگ و.... دلخوری پیش نیاید. کنترل کنید همه مدارک لازم را هم همراه داشته باشید. یک نکته بسیار مهم دیگر، آگاهی از شرایط عقد است. به نفع خودتان است قبل از اینکه راهی محضر شوید، عقد نامه دوست یا فامیلی را که به تازگی ازدواج کرده بخوانید و بدانید قرار است چه چیزهایی را امضا کنید و پای چه تعهداتی باید بمانید. اگر علاوه بر آنچه در عقد نامه ها نوشته شده، می خواهید شرایط دیگری مثل حق انتخاب محل سکونت، حق کار، حق طلاق و ... داشته باشید، از قبل با همسرتان هماهنگ کنید و بعد از اینکه به نتیجه قطعی رسیدید، از عاقد بخواهید آن موارد را در صورتی که منع قانونی ندارند، در عقد نامه شما اضافه کند. آماده شدن سند ازدواج یا همان عقد نامه چند روزی طول می کشد معمولا بعدا آن را از دفتر خانه تحویل خواهید گرفت.

قبل از جاری شدن خطبه عقد, عاقد درباره شرایط ازدواج و شرایط ضمن عقد، برای زوج توضیح می دهد. بهتر است در این زمان به جای رویابافی و بازیگوشی، به سخنان او گوش کنید و اگر چیزی برایتان جای سوال دارد یا مفهوم نیست، بپرسید.

برگزاری مراسم عقد چقدر هزینه دارد؟

اما در مورد هزینه ثبت ازدواج هم بد نیست نکاتی را بدانید. محضرها برای ثبت عقد ازدواج معمولا هزینه تعریف شده ای دریافت می کنند. این هزینه که از طرف سازمان ثبت برای آن ها تعریف می شود مبلغ ثابتی است . اما در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی که به شما ارائه می دهند هزینه های متفاوتی از شما دریافت می شود. برای مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدی مفصل یا ساده، نیروی خدماتی پذیرایی کننده از مهمانان شما، عکاسی و فیلمبرداری و… از جمله خدمات اضافه ای است که در بعضی دفاتر ارائه می شود و طبیعتا هر چقدر مزایا و امکانات بیشتر و بهتری در اختیار شما گذاشته شود، هزینه ها نیز افزایش خواهند یافت.

اول از همه خیالتان را راحت کنیم که دفترداران معمولا به شما تخفیف نمی دهند و چه بسا شیرینی هم از شما بخواهند. بنابراین بهتر است از چند جا قیمت بگیرید و امکاناتشان را بسنجید و مناسب ترین جا را انتخاب کنید. اگر قرار است روز عروسی تان هم در محل برگزاری مراسم اتاق عقد داشته باشید، بهتر است محضر را ساده تر انتخاب کنید تا هزینه زیادی به شما تحمیل نشود.

 

نظر خود را درباره «نکاتی درباره انتخاب دفتر ازدواج» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نکاتی درباره انتخاب دفتر ازدواج فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید