کد مطلب:  63522 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تداوم واردات برنج با وجود افزایش جهانی قیمت برنج

تداوم واردات برنج با وجود افزایش جهانی قیمت برنج

بر اساس اعلام دبیر انجمن واردکنندگان برنج با افزایش قیمت جهانی برنج بایستی وزارت جهادکشاورزی ثبت سفارش‌های واردات برنج را سرعت دهد تا کسری برنج خارجی جبران شود
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به افزایش جهانی قیمت برنج و افزایش میزان ذخایر برخی کشور ها و امکان کمبود برنج در بازار جهانی در بازه کوتاه مدت بر این امر تاکید کرد که بایستی وزارت جهادکشاورزی ثبت سفارش‌های واردات برنج را سرعت دهد تا کسری برنج خارجی جبران شود.

وی در ادامه با اشاره به این امر که تا به حال یک میلیون تن برنج خارجی وارد کشور شده است عنوان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده 200 تا 400 هزار تن از برنامه عقب بودیم. این 200 تا 400 هزار تن می توانست به ما کمک کند که نیاز بازار در فروردین و اردیبهشت ماه را تامین کنیم ولی متاسفانه ذخیره‌ای وجود ندارد و هرچه برنج خارجی در کشور داریم به بازار عرضه شده است.

وی در ادمه افزود:  به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که قیمت‌های جدید جهانی را بپذیرند و با این قیمت‌ها به واردکنندگان اجازه ثبت سفارش دهند تا بتوانیم واردات انجام دهیم. همچنین به این وزارتخانه نیز پیشنهاد دادیم که نرخ داخلی برنج خارجی را نیز اصلاح کند تا مشکلی در فروش برنج پیش نیاید که در نهایت وزارت جهاد با این پیشنهادات مذکور موافقت کرد.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج در ادامه به دلایل این افزایش قیمت پرداخت و گفت: علت افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی، بحران جهانی در تامین مواد غذایی است. چین و کشورهای عربی ذخایر خود را بالا برده‌اند و از طرفی چون هنوز  فصل زراعی جدید برنج شروع نشده محدودیت در توزیع وجود دارد، به تبع آن عرضه کاهش یافته و قیمت‌ها افزایشی شده است.

این مقام مسئول در مورد احتمال ممنوعیت واردات برنج خارجی مانند ممنوعیت اعمال شده در مرداد 1400 و تبعات احتمالی آن می گوید: اگر ممنوعیت واردات برنج امسال برقرار شود مجددا با کمبود و گرانی برنج مواجه خواهیم شد و چون با برداشت برنج ایرانی نیز مصادف می شود قطعا تاثیر خود را بر روی برنج ایرانی نیز خواهد گذاشت.

در پایان کشاورز با اشاره به نرخ دستوری اعمال شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: هزینه برنج در بنادر برای واردکنندگان بدون سود 31 هزار و 500 تومان تمام می شود و احتمالا برنج خارجی برای مصرف کننده حدود 40 هزار تومان شود.

: برای دریافت مشاوره درباره تداوم واردات برنج با وجود افزایش جهانی قیمت برنج فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تداوم واردات برنج با وجود افزایش جهانی قیمت برنج» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید