بروزرسانی در 3 هفته پیش
کد مطلب: 59055 درج نظر
اولین قهرمانی اسپانیا در یورو؛ قرمزهایی که با پیراهن آبی قهرمان شدند!
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نیمه نهایی یورو 2020 شباهتی بزرگ به نیمه نهایی یورو 1964 دارد. در هر دو دوره اسپانیا و دانمارک حضور داشتند و در سال 1964، اسپانیا اولین قهرمانی خود را جشن گرفت

چهار سال از برگزاري اولين دوره جام ملّت‌ها گذشت. در اين مدّت استقبال از بازي‌هاي اروپايي چنان افزايش يافت كه براي شركت در بازي‌هاي مقدماتي دومين دوره، 29 كشور از 32 عضو يوفا، آمادگي خود را اعلام نمودند. عدم حضور آلمان غربي، اسكاتلند و فنلاند سبب گرديد تا تعداد تيم‌ها به 32 نرسد و امكان برگزاري 16 مسابقه حذفي ميسّر نگردد. به همين دليل يوفا شوروي قهرمان دوره قبل را از حضور در دور اوّل مقدماتي معاف ساخت. لوگزامبورگ و اتريش نيز با قرعه استراحت روبه‌رو شدند تا دور اوّل با حضور 26 تيم آغاز شود.

اتفاقات غيرمنتظره

آلباني و يونان مدّتي بود كه رسماً در جبهه‌هاي جنگ عليه هم مي‌جنگيدند. امّا از بد حادثه اين دو تيم به هم خوردند و طبيعي بود كه تيمها تمايلي به بازي با هم نداشته باشند. يونانيها رسماً حاضر به مسابقه با آلباني نشدند و آلباني نيز بدون مسابقه راهي دور دوم شد! بلغارستان و پرتغال نيز در مصاف با يكديگر صاحب يك پيروزي خانگي (3-1) شدند. به اين ترتيب براي نخستين بار در تاريخ جام ملّت‌ها، حتي تفاضل گل نيز مشخص كننده تيم برنده نشد! امّا چاره كار آسان بود. يك ديدار تكراري برگزار شد كه بلغارها در آن با تك گل «آسپاراخف» (1-0) پيروز شدند و به دور بعد صعود كردند.

اوج ديدارهاي مرحله اوّل نبرد فرانسه و انگلستان بود. فرانسه كه موفق نشده بود به جام‌جهاني 1962 صعود كند، براي دفاع از حيثيت فوتبال خود و با مربيگري هانري‌گرين مقابل تيمي قرار گرفت كه براي آخرين بار «والتر وينتر باتوم» را به عنوان مربي روي نيمكت خود مي‌ديد.

مسابقه علي‌رغم حملات فراوان فرانسوي‌ها (1-1) تمام شد و كار به بازي برگشت موكول شد اين ديدار پنج ماه بعد در حالي برگزار شد كه فرانسه تنها «ريموند كوپا» مصدوم را در تركيب خود نمي‌ديد. امّا «آلف رمزي» مربي جديد انگلستان تنها «جيمي گريوز» را از تركيب سابق نگه داشته بود! مسابقه (5-2) به سود فرانسه خاتمه يافت و جزيره‌نشينان به سادگي تمام حذف شدند. چكسلواكي نايب قهرمان جهان هم در همان دور اول مقابل آلمان شرقي باخت و حذف شد.

طوفان لوگزامبورگ!

تيم شوروي از مرحله يك هشتم‌نهايي با مربيگري «بسكوف» وارد مسابقات شد و برابر ايتاليايي قرار گرفت كه «ادموندو فابري» رهبري آن را برعهده داشت. در نبرد ستارگان دو تيم اين «لوياشين» بود كه پنالتي «ساندرو ماتزولا» را مهار كرد و زمينه حذف آتزوري را فراهم آورد.
در عجيب‌ترين ديدار تاريخ بازي‌ها لوگزامبورگ در خانه با گل «مايژ» تك گل «نانينگا» را جبران كرد تا ستارگان آژاكس و تيم ملّي هلند نتيجه‌اي بهتر از (1-1) در برابر لوگزامبورگ كسب نكنند! بازي برگشت عجيب‌تر بود هلند با ستارگان فاينورد در خانه با گل «ديمر» عقب افتاد و حتي پس ازتساوي، يك بار دگر در برابر اين بازيكن تسليم شد. «نيكواسميت» نيز درون دروازه لوگزامبورگ چون شير مي‌غرّيد و تك‌تك حملات هلند را دفع كرد تا لوگزامبورگ در مجموع (3-2) پيروز شده و هلند حذف گردد! اين آخرين برد اروپايي لوگزامبورگ تا سال 1995 بود!!!

پايان حماسه لوگزامبورگ

لوگزامبورگ در مرحله بعد هم با دو نتيجه (3-3) و (2-2) دانمارك را متوقف كرد. كار به بازي سوم كشيده شد و در اين بازي كه در خاك هلند برگزار شد، تك گل دانمارك موجب حذف رقيب شد تا دانمارك در كنار مجارستان، شوروي و اسپانيا مرحله نهايي مسابقات را از 17 تا 21 ژوئن در خاك اسپانيا برگزار كنند. در آن دوران فوتبال اسپانيا به حدي تحت نظريات سياسي فرانكو بود كه حتي پيراهن اين تيم نيز آبي رنگ شده بود. با اين حال يوفا تنها به اين شرط اجازه ميزباني را به اسپانيا داد كه مشكلات سياسي اسپانيا و شوروي، تأثيري در مسابقات نگذارد.

قهرمانی اسپانيا در حضور شوروی

تيم شوروي با پيروزي مقتدرانه (3-0) در برابر دانمارك به فينال رسيد. گلهاي اين تيم را دو بازمانده از جام قبل زدند يعني «والنتين ايوانف» و «ويكتور پونه دلنيك» امّا اسپانيا براي پيروزي مقابل مجارستان مجبور به بازي در وقت اضافي شد. جالب اينجاست كه اسپانيايي‌ها هر دو ديدار نيمه نهايي را در هفده ژوئن برگزار كردند. امّا بازي خود را در ساعت 20 و ديدار رقبا را در ساعت 22 برگزار كردند تا در صورت رسيدن به فينال، فرصت بيشتري براي استراحت، نسبت به ديگر فيناليست داشته باشند. مسابقه رده‌بندي هم به وقت اضافي كشيده شد تا مجارستان با دوگلي كه در نيمه دوم وقت اضافي به ثمررساند، (3-1) پيروز شده و عنوان سوم را از آن خود سازد.

فينال در 21 ژوئن برگزار شد. مسابقه در مادريد برگزار شد و روس‌ها مجبور شدند طي چهار روز از بارسلون راهي مادريد شوند و مقابل اسپانيايي بايستند كه در تمام مدّت در مادريد ساكن بود. مسابقه در ساعت 18:30 و با حضور 79115 تماشاگر به قضاوت «آرتور هالند» انگليسي برگزار شد اسپانيا بزرگ‌ترين سرداران تاريخ فوتبال خود را به همراه داشت كه گروهي از آنان چند هفته قبل با رئال‌مادريد نايب قهرمان اروپا شده بودند و «لوييس سوارز» هم با اينترميلان قهرمان ايتاليا و اروپا شده بود.

«پردا» در همان دقيقه شش اسپانيا را پيش انداخت. امّا تنها دو دقيقه بعد «خوسانيوف» مسابقه را به تساوي كشاند، ظاهراً قرار بود كه كار به وقت اضافي كشيده شود. امّا «مارسلينو» در دقيقه 84 گل پيروزي را به ثمر رساند. و اسپانيا صاحب تنها عنوان قهرماني خود از مسابقات معتبر قرن بيستم شد.

مدّت‌ها بعد لوييس سوارز گفت: من در فصل‌هاي مختلفي در تيم ملّي اسپانيا بازي كرده‌ام. خيلي از آن تيم‌ها بهتر از تيم سال 1964 بودند. امّا تيم آن سال تنها منتخبي از بهترين‌هاي جهان نبود و چيزهايي فراتر از آن به همراه خود داشت.

ثبت نظر درباره «اولین قهرمانی اسپانیا در یورو؛ قرمزهایی که با پیراهن آبی قهرمان شدند!»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت