کد مطلب:  63209 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ارسال 3 پرونده میراث ناملموس ایران به یونسکو

ارسال 3 پرونده میراث ناملموس ایران به یونسکو

قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ارسال 3 پرونده میراث ناملموس کشورمان به یونسکو خبر داد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، علی دارابی، قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ارسال پرونده 3 میراث ناملموس ایرانی به یونسکو عنوان کرد: افطاری و سنت‌های اجتماعی و فرهنگی وابسته آن، هنر تذهیب و زیارت رضوی، سه پرونده‌ای هستند که ایران در نوروز 1401 برای یونسکو فرستاده است.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه افزود: همزمانی ارسال پرونده میراث‌فرهنگی ناملموس افطاری به یونسکو در بهار 1401 با روزهایی که به پیشواز ماه مبارک رمضان می‌رویم، اتفاق بسیار فرخنده‌ای است.

دارابی در ادامه تاکید کرد: پرونده ثبت جهانی افطاری با پیشنهاد ایران و با همکاری کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تدوین شده است و ان‌شاءالله در سال 2023 در نشست کمیته بین‌الدولی میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو مطرح می‌شود.

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی همچنین گفت: پرونده افطاری ظرفیت آن را دارد که تمام کشورهای اسلامی عضو این پرونده جهانی میراث‌فرهنگی ناملموس شوند و جمهوری اسلامی ایران از این موضوع بسیار استقبال می‌کند.

او با بیان این‌که هنر تذهیب دومین پرونده ارسالی به یونسکو است، بیان کرد: تذهیب هنری ایرانی‌ ـ اسلامی است که تاریخی دیرین در جغرافیای فرهنگی ما دارد. این پرونده به صورت مشترک میان ایران، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان و ازبکستان تدوین شده است و ان‌شاءالله در سال 20233 میلادی در نشست کمیته بین‌الدولی میراث جهانی ناملموس مورد بررسی یونسکو قرار خواهد گرفت.

دارابی درباره پرونده زیارت رضوی نیز چنین توضیح داد: زیارت رضوی پرونده ملی ایران است و به دلیل اهمیت و شرایط خوب پاسداری از این سنت فرهنگی ناملموس، به منظور ثبت در فهرست برنامه‌های خوب پاسداری یونسکو تدوین شده است.

در پایان لازم به ذکر است که به گفته دارابی، این پرونده در سال 1398 به یونسکو ارسال شده بود، ولی به‌دلیل محدودیت‌های سهمیه یونسکو دوباره در فرمت جدید تدوین و برای یونسکو ارسال شده است.

: برای دریافت مشاوره درباره ارسال 3 پرونده میراث ناملموس ایران به یونسکو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ارسال 3 پرونده میراث ناملموس ایران به یونسکو» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید