کد مطلب:  61406 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ارسال بزرگترین و پیشرفته ترین تلسکوپ جهان به فضا

ارسال بزرگترین و پیشرفته ترین تلسکوپ جهان به فضا

تلسکوپ فضایی جیمز وب ساعتی قبل و از پایگاه گویان فرانسه به فضا پرتاب شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از یورونیوز، بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ فضایی حال حاضر به نام «جیمز وب» امروز و از پایگاه گویان فرانسه به فضا ارسال شد.

این تلسکوپ غول‌پیکر انقلابی در صنعت فضا و کیهان محسوب می‌شود که این قابلیت را دارد که در فاصله‌ای بسیار دورتر از تلسکوپ ارسالی قبلی یعنی هابل جهان پیرامون کره زمین را رصد کند.

هزینه ساخت این تلسکوپ چیزی در حدود 9 میلیارد دلار بوده است و این قابلیت را دارد تا بخش های دورتر و عمیق تر از کیهان را برای بشر قابل رصد سازد.

موشک حمل کننده این تلسکوپ، آریان 5 نام داشت که در ساعت 7:20 به وقت محلی (15:30 به وقت ایران) از پایگاه آژانس فضایی اروپا در گویان فرانسه واقع در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد.

موشک آریان همراه با این تلسکوپ در مجموع 6.5 تن وزن دارد و پس از 26 دقیقه پرواز و طی مسافت 1 میلیون و 600 هزار کیلومتری، تلسکوپ را در مکان مشخصی رها خواهد کرد.

همچنین پس از سپری شدن یک ماه  تلسکوپ به مقصد خود در یک مدار خورشیدی که در فاصله تقریبا 1 میلیون مایلی زمین می باشد، قرار خواهد گرفت و گردش خود به دور خورشید را آغاز خواهد کرد.

به گفته محققان ناسا، جیمز وب نسبت به تلسکوپ هابل 100 برابر حساس تر می باشدو پیش بینی دریافت یافته های جدید از سوی این ماهواره دور از انتظار نیست.

در پایان لازم به ذکر است که این تلسکوپ فضایی توانایی مقاومت بالایی در برابر تغییرات ناگهانی دما دارد. مخصوصا مقاومت بالایی در صفحه‌های خورشیدی که انرژی لازم برای حرکت آن را جذب می کند، تا 110درجه سانتیگراد گرم خواهند شد اما در بخش پشتی این ماهواره، دما تا حدود منهای 237 درجه کاهش می‌یابد.

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره ارسال بزرگترین و پیشرفته ترین تلسکوپ جهان به فضا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ارسال بزرگترین و پیشرفته ترین تلسکوپ جهان به فضا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید