ادامه نقد سریال نقابداران، بر اساس شخصيت توماس شلبى | آسمونی
کد مطلب: 60352 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقد روانشناختی سریال نقابداران، بر اساس شخصيت توماس شلبى (قسمت دوم‌)

نقد روانشناختی سریال نقابداران، بر اساس شخصيت توماس شلبى (قسمت دوم‌)

توماس شلبی در سریال نقابداران به مثابه شخصیت بیمار گونه و اسکیزوئد گونه ای که دارد نمی تواند وجود رقیب و رقبا را تحمل کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سه شنبه 20 مهر 1400
مرجان دلپسند

توماس مردی است که برای آنکه دیگران و حتی اعضای خانواده اش او را یک سرکرده گروه بدانند، برای آن ها تصمیم می گیرد و بدون آنکه بخواهد باعث بهم ریختن آرامش روحی و روانی آنها شده و آنها را با این رفتارهای سلطه گرانه آزار می دهد ، نمونه آن مثلا در سکانسی از فیلم که بازرس کمبل اقدام به بازداشت و زندانی کردن تمام خانواده وی می نماید. نمونه دیگر را در این سکانس می توان دید،در سکانسی از فیلم که او همسر تحت تعقیب خواهرش را به بهانه زایمان (آیدا) به خانه خود می کشاند و باعث دستگیری او توسط بازرس کمبل می شود.

مردی که در ظاهر دوست دارد به خاطراینکه از خانواده اش حمایت های افراط گونه می کند ، مورد تحسین واقع شود . کارها و حمایت های افراط گونه ای که به اشتباه و در زمان نادرست خود انجام می شود و گاها خشونت بار است.

توماس شلبى
توماس شلبى

توماس مردی است که به مثابه شخصیت بیمار گونه و اسکیزوئد گونه ای که دارد در فعالیت هایی که انجام می دهد نمی تواند وجود رقیب و رقبا را تحمل نماید. او آنچنان تشنه قدرت و مقام است که برای رسیدن به آن دست به هر عملی از جمله خشونت ، ضرب و شتم افراد زیر دستش و ... حتی قتل و غارت اموال دیگران می نماید. مثلا در سکانسی از فیلم که وی علاقه گریس به خودش را می بیند ، با بدکاره خواندن وی او را از خود دور می کند. اما بعدها در ادامه داستان می بینیم که او خود نیز شیفته گریس دختر پیشخدمتی که در میخانه کار می کند، می شود.

با وجود اینکه با تحقیقاتی پی به داستان واقعی زندگی او برده بود که او جاسوس است . یکی دیگر از مواردی که در این فیلم دیده می شود شخصیت ها در ظاهر و باطن متفاوت هستند.

توماس شلبى
توماس شلبى

بیشتر شخصیت های این فیلم مانند همان آدم هایی هستند هستند که در فیلم می بینیم ظاهرا خیرخواه هستند و به دیگران پند و اندرز می دهند در حالی که مثلا مانند فلان شخصیت خود جاسوسی هستند که برای یک گروه تبهکارانه همکاری می نماید، بازرس کمبل که گریس را به خاطر داشتن رابطه عاشقانه با توماس در حالی متهم می کند که همانطور که در فیلم می بینیم، خود او نیز در حال یه رابطه نامتعارف با یک شخصیت دیگر است یا دائما از کلمه" آمین " در پایان صحبت هایش برای سربازانی که برای مبارزه با گروه نقابداران و دیگر گروهکهای تبهکارانه آموزش داده ، استفاده می کند و ... . اما با دیدن ادامه این سریال می بینیم که علارغم تمام این خصوصیات رفتاری ، از توماس به عنوان فردی که بینوایان و کودکان یتیم را مورد لطف و حمایت خود قرار می دهد ،نام می برند!

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره نقد روانشناختی سریال نقابداران، بر اساس شخصيت توماس شلبى (قسمت دوم‌) فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

کارشناسی ارشد روانشناسی کودکان ، دوره تئاتردرمانی و عضو اصلی انجمن تئاتر درمانی ایران ، شرکت در چند دوره کلاس آنلاین فیلم نامه نویسی استاد فرزانه شبانی و استاد مينو فرشچی
نقد روانشناسی فیلم ها و سریال های ایرانی و خارجی ، تهیه گزارش از نمایشگاه هایی از قبیل (جشنواره موسیقی،کتاب،مد و لباس و جشنواره فیلم فجر

ثبت نظر درباره «نقد روانشناختی سریال نقابداران، بر اساس شخصيت توماس شلبى (قسمت دوم‌)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 3 = ?