کد مطلب:  58815 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شد

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شد

از مجموع ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای ماخوذه در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای به‌عنوان رئیس جمهور منتخب برگزیده شد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی : عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ظهر یکشنبه (29 خرداد 1400) در نشستی خبری به ارائه گزارش نهایی انتخابات پرداخت و گفت: بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری از مجموع واجدین شرایط 59 میلیون و 310 هزار و 307 نفر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، 28 میلیون و 933 هزار و 4 رای اخذ شده با مشارکت 48.8 درصد در انتخابات شرکت کردند که آقایان؛

  • سید ابراهیم رئیسی‌ 17 میلیون و 926 هزار و 345 رای
  • محسن رضایی 3 میلیون و 412 هزار و 712 رای
  • عبدالناصر همتی2 میلیون و 427 هزار و 201 رای
  • سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی 999هزار و 718 رای کسب کرده‌اند

3 میلیون و 726 هزار و 870 رای باطله نیز اخذ شده است. بر این اساس سید ابراهیم رئیسی به‌عنوان منتخب این دوره از انتخابات و امانت‌دار دستگاه اجرایی برگزیده شد.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شد
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شد

وزیر کشور همچنین با درود بر روح پر فتوح امام خمینی(ره) و تبریک ولادت امام رضا(ع) اظهار کرد: امیدوارم خدا به همه ما توفیق درک معرفت ائمه اطهار عنایت کند، خوشحالم که در خدمت شما رسانه های عزیز و محترم و در مقابل ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی تشکر و قدردانی می‌کنم از زحمات همه کسانیکه در این امر مهم و خطیر و این حادثه با شکوه و با شعور همراهی کردند.

وزیر کشور افزود: یک بار دیگر قدردانی، سپاسگزاری و شکر گزاری از نعمت و توفیق داشتن اختیار اراده و اعمال حاکمیت در پناه تعالیم اسلامی و آموزه های دینی و به یادگار مانده امام عزیزمان را دارم. در این وضعیت ابتدا باید قدردان و شاکر خداوند متعال و بعد حضور پرشکوه مردم در این حادثه بود. علیرغم همه فشارهای روانی تبلیغاتی و فشارهای مختلف، نارضایتی هایی اجتماعی و سختی های ناشی از تحریم و ایجاد نارضایتی ها به وسیله عواملی که فکر می‌کردند با فشار بر مردم می‌توانند به اهداف خودشان برسند، این مردم بنا به هدایت و راهنمایی مقام معظم رهبری که لحظه به لحظه با حمایت ها و راهنما هایی‌شان طریقه حرکت در مسیر انقلاب به ما می‌آموزد موجب این شکوه و عظمت شدند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در کنار آن از مقام معظم رهبری که همه مراحل قبل از برگزاری انتخابات و حین برگزاری انتخابات همیشه ما را راهنمایی و پشتیبانی ‌می‌کردند از رئیس جمهور محترم که تمامی اختیارات و راهنمایی های لازم را در اختیار وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور قرار دادند و همه کسانی که در اجرا مشارکت داشتند اعم از استانداران، فرمانداران بخشداران و دهیاران و همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه کسانی که به عنوان مجریان انتخابات ما را از قشر عموم مردم یاری دادند وهمچنین از ناظرین شورای محترم نگهبان و مجلس به عنوان ناظر بر انتخابات شورا از رسانه‌های عزیز و صدا و سیما که کمک کردند از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و نظامی و قوه قضاییه و از همه کسانی که در حوزه های مختلف توانستیم این امر بزرگ را رقم بزنیم، تشکر می‌کنم.

وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره زمان اعلام نتایج سایر انتخابات‌ها گفت: به دلیل کثرت نامزدهای انتخابات های شوراهای شهر و روستا شمارش آرا همچنان در حال انجام است. نتایج انتخابات های میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز به محض پایان شمارش و تجمیع اعلام خواهد شد.

رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم اعلام نتایج در ساعت 14:00 گفت: برای اعلام رسمی نتایج باید صورتجلسات امضا شود؛ در ساعت 2 بعد از ظهر هنوز در 200 شعبه تاییدیه‌های نهایی لازم ناظرین و امضای آن‌ها نشده بود که به من این موضوع را گفتند و من هم گفتم باید امضاهای لازم و تاییده نهایی شده باشد.

وی همچنین درباره علت حضور همتی، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور در شامگاه روز رای‌گیری خاطر نشان کرد: دیشب آقای همتی آمده بودند به اعضای ستاد خداقوت بگویند و همچنین تاکید داشتند که شرایط به گونه‌ای است که لازم دانسته بود برای اجرای کامل قانون در وزارت کشور حضور یابند. فرایند انتخابات پیچیده است، بخصوص از مرحله ثبت‌نام و اخذ رای و شمارش آن باید مراقبت شود. ما سعی کردیم با الکترونیکی کردن و تعبیه نقاط مطمئن از تقلب و تخلف جلوگیری کنیم.

وزیر کشور در پاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال تخلف و تقلب در انتخابات تاکید کرد: هیچ تخلف یا تقلب که بتواند تاثیری بر انتخابات داشته باشد نداشتیم. هر کسی شکایتی داشت به شورای نگهبان مراجعه کند.

رحمانی فضلی در پاسخ به پرسشی درباره اعلام نتایج اولیه از سوی رئیس ستاد انتخابات کشور و اعلام اینکه آمار تعداد آرای شمارش شده تا ساعت 11 صبح بر اساس 90 درصد آرای اخذ شده است، گفت: آماری که از سوی آقای عرف اعلام شد، نتایج تجمیع 90 درصد شعب اخذ رای بود.

*** خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که در تمام ایام برگزاری تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری سیزدهم سعی در پوشش عادلانه و منصفانه اخبار هر هفت نامزد انتخاباتی داشت، به سهم خود پیروزی حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با رای قاطع بیش از 17 میلیون را به ایشان و تمام مردم عزیز ایران تبریک می‌گوید.

: برای دریافت مشاوره درباره ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شد» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید