بروزرسانی در 3 هفته پیش
کد مطلب: 59056 درج نظر
تیمی که در یک دهه، سه بار فینالیست یورو شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تیم ملی آلمان در دهه 70 میلادی قدرت اول فوتبال اروپا بود که طی سالهای 1972 تا 1980 سه بار فینالیست یورو شد و دو بار قهرمانی را از آن خود کرد.

32 کشور در مرحله مقدماتی يورو 72

براي شركت در مرحله نهايي چهارمين دوره بازي‌ها، 32 كشور ثبت‌ نام كردند تا مسابقات مقدماتي در 8 گروه چهارتيمي برگزار شود. از اتفاقات قابل توجه اين دور حذف هلند بود. لاله‌هاي نارنجي كه تنها دو سال بعد نايب قهرمان جهان شدند، در شش مسابقه 18 بار گلزني كردند. امّا از صعود بازماندند و يوگسلاوي پس از نقره‌داغ كردن آلمان در دوره قبل، اين بلا را بر سر هلند كرويف آورد! مجارستان هم كه در خانه برابر فرانسه (1-1) متوقف شد و آن‌گاه (0-3) در صوفيه مغلوب بلغارستان شد، به عنوان صدرنشين ازگروه خود صعود كرد! در زير، امتيازات تيمها در گروههاي مختلف را مشاهده مي‌كنيد.

گروه اول: روماني (9) چكسلواكي (9) ولز (5) فنلاند(1)

گروه دوم: مجارستان (9) بلغارستان (7) فرانسه (7) نروژ(1)

گروه سوم: انگلستان (11) سوييس (9) يونان (3) مالت (1)

گروه چهارم: شوروي (10) اسپانيا (8) ايرلندشمالي (6) قبرس(0)

گروه پنجم: بلژيك (9) پرتغال (7) اسكاتلند (6) دانمارك(2)

گروه ششم: ايتاليا (10) اتريش (7) سوئد (6) ايرلندجنوبي(1)

گروه هفتم: يوگسلاوي (9) هلند (7) آلمان شرقي(7) لوگزامبورگ(1)

گروه هشتم: آلمان غربي(10) لهستان (6) تركيه (5) آلباني (3)

تكرار فينال جام جهانی

با صعود هشت تيم برتر گروهها به مرحله يك چهارم نهايي، توجه همگان به مسابقه آلمان غربي – انگلستان معطوف شد. ديداري كه در جام‌جهاني 1966 به سود مردان جزيره و در سال 1970 به نفع ژرمن‌ها خاتمه يافته بود. امّا اين بار مسابقه دو تيم به صورت رفت و برگشت بود و اين امر ظاهراً به نفع انگليسي‌ها بود. زيرا ژرمن‌ها از سال 1909 شش بار به جزيره رفته بودند و هر 6 بار در برابر تيم سه‌شيرها مغلوب شده بودند. مضاف بر آن كه ژرمن‌ها اين بار برتي فوگتس، وبر و ولفگانگ اوورات را به دليل مصدوميت در اختيار نداشتند! دو روز قبل از مسابقه حساس در ومبلي وقتي آلمانها از شش مهاجم در پشت هافبك و فوروارد استفاده كردند. «آلف رمزي» مربي انگلستان پوزخند زد. امّا او طي مسابقه از اشتباه درآمد. ابتدا «اولي هوينس» به دنبال اشتباه «بابي‌مور» به گل رسيد و پس از آن نيز ژرمن‌ها به دروازه رقيب تاختند. حتي گل دقيقه 77 انگلستان هم در روند بازي آلمان تغييري حاصل نكرد و «نتزر» و «گردمولر» نتيجه را (3-1) كردند. به خواست آلمانها بازي برگشت در برلين برگزار شد و نتيجه (0-0) موجب حذف انگلستان شد.

ديگر نتايج اين دور چنين بود:

بلژيك (2-1) انگلستان

شوروي (3-0) يوگسلاوي

مجارستان (3-3) روماني (مجارستان در ديدار سوم 2-1 برنده شد)

 اولين قهرمانی عقاب‌ ها

مسابقات مرحله نهايي در بلژيك برگزار شد و بلژيك كه روزهاي طلايي فوتبال خود را سپري مي‌كرد از بدحادثه به آلمان خورد كه هر سه بازيكن برتر فوتبال اروپا در سال 1972 در اين تيم بازي مي‌كردند! دو گل گردمولر نتيجه (2-1) را به سود آلمان رقم زد و اين تيم حريف شوروي شد كه با يك گل مجارستان را شكست داده بود. تنها 27 روز قبل، آلمان و شوروي در ورزشگاه المپيك مونيخ در برابر هم قرار گرفته بودند كه ژرمن‌ها با چهارگل «گردمولر» (4-1) پيروز شده بودند.

فينال در حضور 43437 نفر در ساعت 16 روز 18 ژوئن 1972 آغاز شد و آلمان‌ها با 3 گل از گردمولر (2) و «ويمر» مسابقه را (3-0) به سود خود خاتمه داده و قهرمان جام شدند. روسها دوم و بلژيك پس از پيروزي (2-1) مقابل مجارستان در جايگاه سوم قرار گرفت.

برای اطلاع بیشتر از دومین و سومین فینال ژرمن ها، مطالب « تیم ملی بلژیک و طلسمی که 41 ساله شد» و « اولین تیمی که با ضربات پنالتی قهرمان یورو شد» را در سایت آسمونی مطالعه کنید.

ثبت نظر درباره «تیمی که در یک دهه، سه بار فینالیست یورو شد»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت