کد مطلب:  65562  درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
استفاده از آب سرد پس از ورزش؛ مفید یا مضر؟

استفاده از آب سرد پس از ورزش؛ مفید یا مضر؟

فرو رفتن ورزشکاران در بشکه های آب یخ امری است که جدیدا بسیار مرسوم شده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

اگر به تصاویر سایت های مختلف یا فیلمهایی که از ورزشکاران در تلویزیون و اینترنت پخش می شود، دقت کنید حتما دیده اید که جدیدا ورزشکاران بسیاری پس از تمرین از آب سرد استفاده می کنند. به این صورت که در بشکه ای مملو از آب سرد فرو می روند، یا این که از ظرف یخ و دوش آب سرد استفاده می کنند. راستی این کار مفید است یا مضر؟ حتما تا به حال شنیده بودید که باید از آب ولرم استفاده کنیم. شاید هم این تصور را داشته باشید که آب سرد بعد از تمرین موجب سرماخوردگی می شود. اما...

خیلی از فوتبالیست ها و بسکتبالیست های حرفه ای بعد از تمرین از حمام یخ استفاده می کنند. این کار سبب از بین رفتن دردهای عضلات می شود. اما چه عاملی سبب می شود که دردها با این کار کاهش یابد؟

*حتما دیده اید که وقتی عضله ای دچار درد می شود، روی آن یخ می گذارند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که غوطه ور شدن در یخ اثر مفیدتری نسبت به گذاشتن یخ روی اندامها دارد.

*سرما سبب می شود که مصدومیت ها گسترش پیدا نکنند. زیرا عضلات دچار انقباض می شوند و همین امر از تخریب بخش مصدوم جلوگیری می کند.

*اگر بلافاصله بعد از حضور در آب یخ، دمای بدن را به حالت عادی برسانید( مثل کاری که در جکوزی صورت می گیرد) روند ترمیم عضو مصدوم سرعت بیشتری پیدا می کند.

*یک نکته بسیار مهم این است که زمان ماندن در آب سرد هرگز نباید بیشتر از 10 دقیقه شود. زمان مناسب برای ماندن در دمای سرد، 6 تا 8 دقیقه است.

* درست است که آب سرد فواید زیادی دارد اما هرگز نباید دمای آن از مقدار خاصی کمتر شود. مناسب ترین دما برای ترمیم بافت های بدن 12.2 درجه سانتی گراد است.

: برای دریافت مشاوره درباره استفاده از آب سرد پس از ورزش؛ مفید یا مضر؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

نظر خود را درباره «استفاده از آب سرد پس از ورزش؛ مفید یا مضر؟» در کادر زیر بنویسید :

5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید